Справа№ 583/2470/15-а
2-а/583/63/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2015 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Сидоренка Р.В.,
при секретарі - Зубатовій І.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася з позовом про визнання неправомірними дій про відмову у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця та зобов'язання відповідача починаючи з 01.07.2015 р. здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90%, з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки вважає, що відповідач неправомірно відмовляє в перерахунку та виплаті пенсії.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача - УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області в судовому засіданні заперечувала проти вимог позову та просила суд відмовити в їх задоволенні. Суду пояснила, що такі виплати не включаються до заробітної плати при обчисленні пенсії. В обгрунтування своєї позиції представником було надане та долучене до матеріалів справи письмове заперечення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, який діяв на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Як вбачається із відповіді № Ш-56 від 23.07.2015 р. на звернення позивачки від 10.07.2015 р., до розрахунку пенсії позивача не увійшли винагорода за вислугу років у розмірі 40%, одноразова грошова допомога на оздоровлення, одноразова матеріальна допомога для покращення соціально-побутових умов, оскільки це не передбачено ст. 33 ЗУ «Про державну службу» (а.с. 15-16).
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2, 6, 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу»).
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу) (ч. 1, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Також, в листі Пенсійного фонду України №2929/03-30 від 08.02.2012 р. зазначено, що відповідно до підпункту 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за №114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788 (Постанова Верховного Суду України від 20.02.2012 по справі № 21-430а11).
Відповідно до правової позиції, викладеної Верховним судом України в постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13,в зв'язку з тим, що перерахунок пенсії (у тому числі і на підставі судового рішення) пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, то правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Пенсія ОСОБА_1 була призначена за нормами Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.10.2011 року) з розрахунку 90 відсотків заробітку, виходячи з її стажу, тому при здійсненні перерахунку розмір пенсії, із урахуванням зазначених у позові складових заробітної плати, також має становити 90 відсотків.
Враховуючи те, що пенсія позивачу була призначена у розмірі 90 відсотків від заробітку до внесення змін до ст. 37 Закону України «Про державну службу», тому приписи Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та інших нормативних актів щодо обмеження пенсії до 80 відсотків, 70 відсотків та 60 відсотків на ОСОБА_1 не поширюється. Тому посилання відповідача на норми ст. 37 Закону України «Про державну податкову службу» щодо зменшення розміру пенсії до 60% є безпідставними і такими, що суперечать Конституції України та Законам України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст. 71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідачем не надано суду беззаперечних доказів правомірності його дій.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом із тим, суд не погоджується з вимогою позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, виходячи з наступного.
На момент звернення до суду, пенсія позивачці була призначена як державному службовцю відповідно до ст. 37 Про державну службу у розмірі 90 % від заробітної плати.
З матеріалів справи не встановлено, що відповідачем було зменшено вказану відсоткову ставку розміру пенсії. Тому, при здійсненні перерахунку, з врахуванням цих складових у позивача відсутні підстави вважати, що відповідач порушуватиме в майбутньому її законні права та інтереси, оскільки будь-яких дій зі зменшення розміру пенсії у відсотковому відношенні до заробітної платні відповідач на момент розгляду справи не вчиняв.
Таким чином, суд вважає, що в даному випадку відсутнє порушення прав позивача, отже підстав для задоволення позову в цій частині немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного Бюджету України.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача 73 грн. 08 коп.
На підставі викладеного, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 99, 100, 104, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області викладене у листі від 23.07.2015 р. за № Ш-56 про відмову здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 із урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що вказані у довідках Охтирської обєднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Сумській обл. від 20.04.2015 р. за №696 та від 10.03.2015 р. за №1594 про складові заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області здійснити перерахунок та проводити виплату ОСОБА_1 раніше призначеної на підставі ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця із урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, вказаних у довідках Охтирської обєднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Сумській обл. від 20.04.2015 р. за №696 та від 10.03.2015 р. за №1594 про складові заробітної плати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України 73 гривні 08 копійок в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_3