ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
___________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" березня 2007 р.
Справа № 1/535/06
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Жукової А. М.
суддів : Величко Т.А.
Бойко Л.І.
при секретарі : Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача – Козлов Ю.В., Тарасенко В.П.
від відповідача – Вовченко Л.В., Іващенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Первомайської об’єднаної ДПІ
на постанову господарського суду Миколаївської області
від 10.01.2007р.
по справі: № 1/535/06
за позовом : Державного підприємства дослідного господарства „Зоряне”
до відповідача: Первомайської об’єднаної ДПІ
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001271501/2; №0001281501/2; №0001291501/2 від 2.10.2006 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов"язань з фіксованого с/г податку за 2001/2004 р.р. в сумі 32 091,49 грн.
встановив:
Постановою господарського суду Миколаївської області від 10.01.07 р., яка підписана 22.01.07 р. (суддя Васильєва Л.І.) позов задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0001271501/2; №0001281501/2; №0001291501/2 від 2.10.2006 року. Постанова місцевого суду ґрунтується на матеріалах перевірки від 23.12.05 р. (акт від 23.12.2005 р. №515-27/0113-23-100/00729480) за результатами якої платникові направлені податкові повідомлення-рішення за період з 3.05.2001 року по 4.08.04р. №0001271501/0; №0001271501/0; №00012921501/0 від 10.01.2006 року, які були скасовані Рішенням ДПАУ в Миколаївській області від 10.05.06 р. Чинне законодавство не передбачає здійснення документальних перевірок за один і той же період, а також прийняття декількох податкових повідомлень-рішень за один і той же податковий період за одне і те ж порушення, тому у ОДПІ відсутні були підстави для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 2.10.06 р.
Первомайська ОДПІ не погодившись із висновком місцевого суду, звернулась 17.01.07 р. із заявою про апеляційне оскарження, а 5.02.07 р. –із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову місцевого суду як таку, що не відповідає матеріалам справи, нормам процесуального та матеріального права, пояснюючи, що застосування штрафних санкцій за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання відповідає приписам ст.17 ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.00 р.
Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи, судовою колегією встановлено таке.
Актом №215/27-15-100 від 24.05.06 р. (а.с.27) перевірки своєчасного внесення до бюджету фіксованого с/г податку ДП ДГ „Зоряне” Первомайською ОДПІ встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” яким передбачено сплату узгодженого податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, відповідно п.п.4.1.1 ст.4 цього закону для подання податкової декларації. Зокрема, згідно розрахунку фіксованого с/г податку №1714 від 31.01.2001 року фактична оплата здійснена 18.07.01; 13.08.01;20.08.01; 30.08.01; 6.09.01;1.10.01; 18.10.01; 5.11.01; 12.11.01; 3.12.01; 11.12.01; 12.12.01; 18.12.01; 20.12.01; 21.12.01; 27.12.01; 15.01.02; 18.01.02;22.01.02; 22.01.02;11.03.02; 21.03.02; 25.03.02 р.
Згідно розрахунку фіксованого с/г податку №1139 від 28.01.2002 року фактична оплата здійснена 17.04.02; 15.05.02;30.05.02; 27.06.02; 9.07.02;11.07.02;17.07.02;18.07.02;19.07.02;19.07.02;26.07.02;17.09.02;19.09.02;24.09.02;26.09.02;17.10.02; 24.10.02;3.02.03;09.02.03.
Згідно розрахунку фіксованого с/г податку №468 від 31.01.03 р. фактична сплата здійснена 22.03.04; 3.06.04; 15.06.04; 27.07.04; 30.07.04.
Згідно розрахунку фіксованого с/г податку №142 від 30.01.04 р. фактично ФСП сплачено 30.07.04; 4.08.04.
Зазначене відображено у розрахунку штрафних санкцій по сплаті узгоджених податкових зобов"язань по фіксованому с/г податку (а.с.31) внаслідок чого до платника ДП ДГ „Зоряне” застосовані штрафні санкції за затримку на 30 днів сплати суми узгодженого податкового зобов'язання –101271,70 грн. що складе 10% -10127,17 грн. За затримку на 90 днів сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 50586,70 грн. застосовано штраф у розмірі 20%, що складе 10117,34 грн.
За затримку сплати 23693,96 грн. узгодженого зобов'язання більше 90 календарних днів, а саме 212 днів, застосовано штрафні санкції у розмірі 50%, що складе 11846,98 грн.
На підставі ст.17 п.п.17.1.7 ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення№0001271501/2; №0001281501/2; №0001291501/2 від 2.10.2006 року (а.с.8-10)
Вважаючи, що податкові повідомлення-рішення від 2.10.06 р. прийняті з порушенням норм матеріального права, позивач звернувся за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів шляхом подання позову про скасування рішення відповідача –суб'єкта владних повноважень. Позовні вимоги позивач вмотивував таким. Первомайською ОДПІ за попередні періоди з 1.07.00 р. по 30.09.04 р. здійснювались комплексні планові документальні перевірки фінансово-господарської діяльності ДПДГ „Зоряне” за результатами яких не виявлено порушень щодо правильності визначення та своєчасності сплати фіксованого с/г податку. Згідно Наказу ДПАУ „Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства” №327 від 10.08.05 р., зареєстр. МЮУ 25.08.05 р. №925/11205 –акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання. У органу ДПС не було підстав для проведення камеральної перевірки 24.05.06 р. Крім того у грудні 2005 року Первомайською ОДПІ теж була проведена планова документальна перевірка, за результатами якої складено акт №515-27/0113-23-200/00729480 від 23.12.05 р. на підставі якого були видані податкові повідомлення-рішення від 10.01.06 р. №0001271501/0; №0001271501/0; №00012921501/0 на загальну суму 32091,49 грн. , але ці податкові повідомлення-рішення скасовані рішенням ДПАУ в Миколаївській області від 10.05.06 р. №815/10/25-014.
Первомайська ОДПІ, заперечуючи позовні вимоги у письмових запереченнях послалась на п.п.5.3.1 ст.5 ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та зазначила, що платники податків несуть відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання, а твердження позивача щодо камеральної перевірки є помилковим.
Судова колегія погоджується з доводами апеляційної скарги, виходячи із наступного.
Згідно статуту ДПДГ „Зоряне це підприємство здійснює господарську діяльність у сфері с/г виробництва, є платником с/г податку відповідно до ЗУ „ Про фіксований сільськогосподарський податок”. Відповідно до ст.5 цього закону, платники податку визначають суму фіксованого с/г податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим законом, подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Сплата податку проводиться щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного періоду(податкового місяця) у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку. У зв'язку з прийняттям ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. який є спеціальним законом з питань оподаткування, встановлено строки погашення податкового зобов'язання, а саме п.п.5.3.1 ст.5, згідно якого платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього закону для подання податкової декларації.
Факт прострочення сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого с/г податку підтверджується перевіркою від 24.05.2006 року.
Відповідно до ст.8 ЗУ „ Про фіксований сільськогосподарський податок” –платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум фіксованого с/г податку згідно із законодавчими актами. Так, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом строків, визначених законом, такий платник зобов'язаний сплатити штраф відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до ст.2 ЗУ №2181-ІІІ, ст.11 ЗУ „Про державну податкову службу в Україні”, Первомайською ОДПІ здійснено перевірку щодо своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого с/г податку і як-то передбачає Інструкція про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби” затв. Наказом ДПАУ №110 від 17.03.01 р., зареєстр. МЮУ за №268/5459 23.03.01 р. (п.6.1.7) прийняті податкові повідомлення-рішення.
Судовою колегією не приймаються до уваги доводи ДПДГ „Зоряне” щодо здійснення 24.05.06 р. камеральної перевірки, оскільки це твердження спростовується змістом акту від 24.05.06 р. №253-27/15-100. Безпідставним також є твердження щодо попередніх двох комплексних планових перевірок, охоплених періодом 2000/2004 р.р. якими не виявлено порушень, сплати податкового зобов'язання, оскільки, як вбачається із акту перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ДПДГ „Зоряне” від 21.10.03р.; від 17.11.2004 року; (а.с.11,17) за перевіряємий період платником податку обчислено фіксований с/г податок без порушень. Питання щодо своєчасності сплати фіксованого с/г податку органом ДПС у цих актах не перевірялись. Щодо акту № 515-27/0113-23-200/00729480 від 23.12.05 р. про результати планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 1.10.2004 року по 30.09.05 р.( а.с.33) то, ДПАУ в Миколаївській області у рішенні від 10.05.2006 року №815/10-014 про результати розгляду скарги (а.с.23) правомірно зазначено, що податкові повідомлення-рішення від 10.01.2006 року прийняті поза межами періоду перевірки, що стало підставою для їх скасування, а не з підстав порушення порядку застосування цих штрафних санкцій.
З огляду на викладене,
Керуючись ст. ст. 160,198,202,205,207,212,254 КАС України, суд
постановив:
1.Постанову господарського суду Миколаївської області від 10.01.2007р. у справі №1/535/06- скасувати, у позові –відмовити.
Постанова апеляційної інстанції набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Жукова
Суддя Т.А. Величко
Суддя Л.І. Бойко