Первомайський міськрайонний суд Харківської області
18 м. м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107
Справа № 632/2063/15-ц
провадження № 2/632/792/15
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 вересня 2015 р. м. Первомайський
Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Росоха А.В., розглянувши в місті Первомайський Харківської області позовну заяву Первомайського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області до Первомайської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування розпоряджень Первомайської районної державної адміністрації, скасування договорів оренди земельних ділянок, суд
В С Т А Н О В И В:
31.08.2015 року до суду з позовом звернувся Первомайський міжрайонний прокурор Харківської області в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області до Первомайської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування розпоряджень Первомайської районної державної адміністрації, скасування договорів оренди земельних ділянок.
Даний позов передано судді для розгляду 02.09.2015 року.
Свій позов мотивує тим, що в ході вивчення Первомайської міжрайонною прокуратурою стану додержання вимог земельного законодавства на території Первомайського району Харківської області, встановлено, що Первомайською райдержадміністрацією у 2012 році прийнято декілька розпоряджень, якими ОСОБА_1 надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності на території Первомайського району Харківської області з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства. Дані розпорядження прокурор вважає незаконними, чим порушені державні інтереси, зокрема, при отриманні дозволу на відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на підставі розпоряджень Первомайської райдержадміністрації. Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній власності, спричиняють шкоду державі і є підставою для втручання прокуратури. Крім того, прокурором зазначено, що відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України розпорядником спірних земельних ділянок є на даний час Головне Управління Держгеокадастру у Харківській області, в інтересах якого і подано даний позов.
Вивчивши матеріали цивільного позову, суд дійшов висновку про залишення позову без руху з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В матеріалах доданих до позовної заяви відсутні зазначені дані та документи коли саме і на підставі чого прокурором було проведено перевірку стану законності земельного законодавства на території Первомайського району Харківської області , в ході якій виявлено, що Первомайською райдержадміністрацією у 2012 році прийнято декілька розпоряджень, які суперечать вимогам закону.
Тоді як, відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використання та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з Положенням «Про Державну інспекцію сільського господарства України» Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право: передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів цивільного позову, прокурором визначено державний орган в інтересах якого предявлено позов - Головне Управління Держгеокадастру у Харківській області, з посиланням на ст. 122 ЗК України, тоді як, відповідно до ст. 122 ЗК України повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування
1. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
2. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
3. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
4. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
5. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
6. Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у межах їхніх територій передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
7. Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим передає земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст, що не входять до складу певного району, та за межами населених пунктів для всіх потреб, а також погоджує передачу таких земель у власність або у користування районними державними адміністраціями на їхній території для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
8. Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря.
{Частина восьма статті 122 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1507-VII від 17.06.2014}
9. Державні органи приватизації здійснюють продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.
{Стаття 122 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3404-IV від 08.02.2006, № 509-VI від 16.09.2008, № 3123-VI від 03.03.2011, № 4539-VI від 15.03.2012, № 5070-VI від 05.07.2012; в редакції Закону № 5245-VI від 06.09.2012}
Також, прокуророром не надано відомостей про те, що захист інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Відповідно до ст.. 45 ЦПК України прокурор, який звертається до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді має наслідком застосування положень, передбачених статтею 121 цього Кодексу.
Відповідно до ст.. 121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.
На підставі викладеного, ст.121, ч. 2 ст. 208 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Первомайського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області до Первомайської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування розпоряджень Первомайської районної державної адміністрації, скасування договорів оренди земельних ділянокзалишити без руху, надавши позивачу строк для виправлення недоліків, який не може перевищувати пяти днів з дня отримання позивачем ухвали.
Повідомити позивачу про необхідність виправити зазначені недоліки заяви, а саме: зазначити дані та документи коли саме і на підставі чого прокурором було проведено перевірку стану законності земельного законодавства на території Первомайського району Харківської області , в ході якій виявлено, що Первомайською райдержадміністрацією у 2012 році прийнято декілька розпоряджень, які суперечать вимогам закону, надати відомості про те, що захист інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Розяснити, що інакше позовна заява буде вважатися не поданою та йому повернута.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_2