Справа № 2а-23365/09/1270
Категорія 6.13
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 вересня 2009 року м.Луганськ
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Твердохліба Р.С.
при секретарі: Лемба А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
09 червня 2009 року управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Первомайськвугілля», в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій у сумі 280237,31 грн. В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м.Первомайську як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно Наказу №28 Міністерства вугільної промисловості України від 19.01.2006 року внутрішня структура ДП «Первомайськвугілля» складається з однойменних відокремлених підрозділів без права юридичної особи, до яких в даному випадку відноситься «Збагачувальна фабрика Гірська». Згідно п. «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ВП «Збагачувальна фабрика Гірська» ДП «Перовмайськвугілля» зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно «Положення про відокремлені підрозділи ДП «Первомайськвугілля» підрозділи самостійно сплачують податки та обов'язкові платежі у встановленому порядку за місцем реєстрації. Згідно розрахунків фактичних витрат, які надсилаються підприємству, станом на 01.12.2008 року за підприємством лічиться заборгованість щодо відшкодування фактичних витрат за Списком №2 за 2007 рік на суму 130188,60 грн., за 2008 рік на суму 150048,71 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача в судовому засіданні не визнав позовні вимоги, просив відмовити у зв'язку з тим, що позивачем порушено строки позовної давності передбачені ст.99 КАС України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Спеціальним законом, який гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення».
Поняття платника страхових внесків, порядок реєстрації страхувальників і застрахованих осіб та облік платників страхових внесків, розміри та порядок нарахування й сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, порядок стягнення заборгованості зі страхувальників та інше врегульовується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №221-1.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м.Первомайську як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (арк. справи 10).
Згідно Наказу №28 Міністерства вугільної промисловості України від 19.01.2006 року внутрішня структура ДП «Первомайськвугілля» складається з однойменних відокремлених підрозділів без права юридичної особи, до яких в даному випадку відноситься «Збагачувальна фабрика Гірська». Згідно п. «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ВП «Збагачувальна фабрика Гірська» ДП «Перовмайськвугілля» зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (арк. справи 11) .
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
Відповідно до п.п.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003-п), крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №221-1, відшкодуванню підлягають 100% фактичник витрат на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за спискамм N 1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Однак станом на 01.12.2008 року за Відокремленим підрозділом «ЗФ Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» утворилася заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 у розмірі 280237,31 грн., що підтверджується розрахунком суми боргу підприємства щодо фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(арк справи 6).
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак суд не вважає за можливе застосувати вимоги ст.99 КАС України у зв'язку з наступним.
Пунктом 6.4. зазначеної Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Пунктом 6.8. визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Поняття платника страхових внесків, порядок реєстрації страхувальників і застрахованих осіб та облік платників страхових внесків, розміри та порядок нарахування й сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, порядок стягнення заборгованості зі страхувальників та інше врегульовується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №221-1. У вказаній інструкції жодним чином не йдеться про трансформацію відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у страхові внески, як зазначає представник позивача.
Окрім цього, пунктом 6.9 зазначеної інструкції встановлено, що несплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Iнструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до підпункту 15.1.1. пункту 15.1 статті 15 закону №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який змістує, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем дотримано строку позовної давності, передбаченого законом.
Враховуючи, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, суд вважає, що адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягає задоволенню в повному обсязі.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» / п/р 2600930184689 б/в ЛЦВ ПІБ м.Первомайськ, МФО 304308, код 32320597, вул. Куйбишева,18а, м.Первомайськ, Луганська область, 93200/ на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області / р/р 25609301734 Луганське облуправління ощадного банку м. Луганськ, МФО 304665, код 21792413/ заборгованість по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 280237,31 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ