Справа № 2а-24058/09/1270
Категорія 6.13
ПОСТАНОВА
іменем України
19 серпня 2009 року м. Луганськ
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Твердохліб Р.С.,
при секретарі: Псоміаді С.І
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області до Державного підприємства ?нтрацит” в особі відокремленого підрозділу ?ахта ?артизанська” про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
встановив:
02 липня 2009 року Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області звернулося до суду з позовною до Державного підприємства ?нтрацит” в особі відокремленого підрозділу ?ахта ?артизанська”, в якій просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій, призначених за списком №2, у сумі 401520,87 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що стягненню з ДП ?нтрацит” належить борг по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2 працівникам шахти ?артизанська” за період з 01.03.2008 року по 01.05.2009 року в сумі 401520,87. Неперерахування коштів підприємством до Пенсійного Фонду не тільки завдає матеріальних збитків Пенсійному фонду, а й перешкоджає в здійснення належного (своєчасного і у повному обсязі) фінансування пенсійних виплат, оскільки ці кошти спрямовуються на виплату пенсій.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до початку розгляду справи надав відзив на позовну заяву, в якому визнав позовні вимоги в сумі 401520,87 грн., та просив розглянути справу за його відсутності.
Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Антрацит» зареєстроване платником збору в управлінні Пенсійного фонду України в м. Антрациті Луганської області.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Спеціальним законом, який гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового црозміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” - “з” статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином виплати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.
Згідно п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №221-1, відшкодуванню підлягають 100% фактичник витрат на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за спискамм № 1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За період з 01.03.2008 року по 01.05.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Антрацит, ВП „Шахта „Партизанська” ДП „Антрацит” пред'явлено для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2 - 401520,87 грн.
Станом на 01.05.2009 року ВП „Шахта „Партизанська” ДП „Антрацит” не відшкодувало Пенсійному фонду України в м. Антрацит фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, в сумі 1466305,40 грн., що відображено в акті перевірки від 18.05.2009 року №36 та акті звірення заборгованості. В зазначену суму боргу входить борг станом на 01.03.2008 року в сумі 1064784,53 грн., який стягнуто рішенням Луганського окружного адміністративного суду по справі №2а-15041/08 від 25.11.2008 року.
Враховуючи, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Питання щодо розподілу судових витрат не вирішується, оскільки ст. 94 КАС України у даному випадку не передбачено стягнення судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Позов управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області до ДП «Антрацит» про стягнення боргу з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2 задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» (м. Антрацит Луганської області, вул. Ростовська, 38, код ЄДРПОУ 32226065) на користь управління Пенсійного фонду в м. Антрациті Луганської області (м. Антрацит Луганської області, вул. Радянська, 19, код ЄДРПОУ 21792353) заборгованість за відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 401520 грн. 87 коп..
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: