1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 02 жовтня 2009 року | м. Полтава | Справа № 2а-46658/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Слободянюк Н.І., за участю секретаря - Христич О.С., представника позивача: Серкова Ю.А. (за довіреністю від 08.01.2009) , відповідача: ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Державної податкової інспекції в м.Полтаві до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2009 року ДПІ у м. Полтаві звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 3 701,00 грн, накладених на вказаного суб'єкта господарювання рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Полтаві від 23.04.2009 № 0001592304/0 на підставі пунктів 1, 5 статті 17, статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на встановлені актом перевірки від 06.04.2009 обставини порушення відповідачем вимог пунктів 1, 10, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”та несплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3 701,00 грн у добровільному порядку. В попередньому судовому засіданні та в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та просив суд позов задовольнити. Відповідач та його представник в попередньому судовому засіданні та в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, надавши суду письмові заперечення на позов. Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав. Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 зареєстрований розпорядженням Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 02.03.2007, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № НОМЕР_1, та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Полтаві з 03.03.2007 згідно довідки про взяття на облік платника податків № 4475 від 03.03.2007. Пунктами 2, 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку /пункт 2/; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України /пункт 11/. Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із законодавством України /частина 1 статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”/. Недотримання встановленого законодавством порядку проведення планових та позапланових перевірок органом державної податкової служби є відповідно до статті 11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”та частини 5 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”підставою для недопущення суб'єктом господарювання посадових осіб органу державної податкової служби до перевірки, а відтак у справах про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень та про стягнення боргу, що виник на підставі такого рішення, перевірці підлягають ті обставини, що стали підставою для прийняття рішення суб'єкта владних повноважень та/або стягнення боргу та зафіксовані в акті перевірки. Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами (стаття 239 зазначеного Кодексу). Згідно зі статтею 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. 06.04.2009 працівниками ДПА у Полтавській області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та що належить відповідачу. За результатами перевірки складено акт № 0147/16/01/23-434/316715338 від 06.04.2009, яким зафіксовано порушення відповідачем пунктів 1, 10, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: - не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на повну суму покупки - 104,20 грн при продажу 2 пляшок горілки “Хортиця” по ціні 37,00 грн; 2 пачок цигарок “Марльборо” по ціні 6,50 грн; 2 баночок “Рево” по ціні 8,60 грн; - не забезпечено зберігання контрольних стрічок, а саме відсутній електронний журнал; - не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (сума невідповідності становить 602,00 грн). На підставі акту перевірки ДПІ у м. Полтаві прийнято рішення № 0001592304/0 від 23.04.2009 про застосування до СПД-ФО ОСОБА_1 на підставі пунктів 1, 5 статті 17, статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”фінансових санкцій на загальну суму 3 701,00 грн, в тому числі: -521,00 грн /104,20 х 5 / - за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій; - 170, 00 грн /17,00 х 10/ - за відсутність електронного журналу; - 3010, 00 грн /(765,70-104,20-59,50) х 5/ - за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Вказане рішення отримано відповідачем особисто 23.04.2009, що підтверджується його підписом на корінці рішення, та в адміністративному і судовому порядку не оскаржувалось. Відповідно до статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій /пункт 1/; друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років /пункт 10/; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня /пункт 13/. Судом на підставі пояснень представника відповідача, наданих в судовому процесі, письмових пояснень відповідача, викладених в запереченнях на позов, та письмових пояснень продавця ОСОБА_2, доданих до акту перевірки, встановлені факти реалізації 2 пляшок горілки “Хортиця” по ціні 37,00 грн; 2 пачок цигарок “Марльборо” по ціні 6,50 грн; 2 баночок “Рево” по ціні 8,60 грн без застосування реєстратора розрахункових операцій та невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків /згідно опису грошових коштів - 765,70 грн/ сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій /згідно Х-звіту -59,50 грн/. Представник відповідача та ОСОБА_2 пояснили зазначені обставини малим досвідом роботи ОСОБА_2 Відповідальність за вказані порушення встановлена пунктом 1 статті 17 та статтею 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Згідно з пунктом 1 статті 17 зазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Відповідачем не проведено розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій на повну суму покупки - 104,20 грн, а відтак розмір фінансових санкцій за це порушення складає 521,00 грн /104,20 х 5 /. Відповідно до статті 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Відповідачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій /765,70-104,20-59,50/, а відтак розмір фінансових санкцій за це порушення складає 3010, 00 грн /(765,70-104,20-59,50) х 5/. Як встановлено в судовому процесі та вбачається зі змісту акту перевірки, штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170,00 грн накладені на відповідача за незбереження ним контрольних стрічок в електронному вигляді, в той час як відповідно до пункту 10 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти господарювання зобов'язані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років. За висновком суду незбереження відповідачем контрольних стрічок в електронному вигляді не можна розцінювати як їх незбереження в друкованому вигляді, коли таке прямо не встановлено під час перевірки. За таких обставин, відсутні законні підстави для притягнення відповідача до відповідальності, встановленої пунктом 5 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Статтею 25 цього ж Закону встановлено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 -24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. На час розгляду справи штрафні (фінансові) санкції в сумі 3 531,00 грн (521,00 грн + 3010, 00 грн) в добровільному порядку відповідачем не сплачені і тому підлягають примусовому стягненню. Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 3 701,00 грн задовольнити частково Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2, поштовий індекс 36023) на користь державного бюджету (р/р 31117104700002, одержувач УДК України у м. Полтаві, код бюджетної класифікації платежу, 3021080900, код ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3 531,00 (три тисячі п'ятсот тридцять одна грн. 00 коп.) грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження або в порядку, встановленому частиною 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 05.10.2009.
Суддя Н.І. Слободянюк