Справа № 161/6340/15-а
Провадження № 2-а/161/227/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2015 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Гриня О.М.
при секретарі Пилипюк Л.М.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Луцької районної ради про оскарження рішення, дій, бездіяльності субєкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Луцької районної ради про оскарження рішення, дій, бездіяльності субєкта владних повноважень.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 03.09.2014 року наказом № 3-482/15-14-СГ (187,0192 га включаючи земельні ділянки площами 25,5998 га, 41,7516 га, 11,5042 га), 04.09.2014 року наказами № 3-515/15-14-СГ (18,7301 га), № 3-513/15-14-СГ (24,9364 га) головного управління держземагенства у Волинській області позивачу було надано дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11,5042 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення в оренду для створення та ведення фермерського господарства, розташованих на території Веселівської сільської ради Луцького району.
З вищезазначеними наказами головного управління держземагенства у Волинській області позивач звернувся до товариства з обмеженою відповідальністю «Центр кадастру» щодо розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на загальну площу 231 га.
01.10.2014 року між позивачем та ТзОВ «ОЛДІ» було укладено договори № 10.01-10.04 від 01.10.2014 року на проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11,5042 га (53,2558 га) для ведення фермерського господарства що розташовані за межами населених пунктів та території Веселівської сільської ради Луцького району. За результатами проведених робіт, нормативна грошова оцінка земельних ділянок згідно висновків державної експертизи землевпорядної документації була визначена у наступних розмірах: земельна ділянка площею 18,7301 га 197066,18 грн., земельна ділянка площею 24,9364 га 318,686,18 грн., земельна ділянка площею 25,5998 га 194279,97 грн., земельна ділянка площею 41,7516 га 504 268,19 грн., земельна ділянка площею 11,5042 га 150059,00 грн.
Після проведення нормативно грошової оцінки вищезазначених земельних ділянок 10.11.2014 року позивач звернувся до Луцької районної ради з проханням затвердити технічні документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11, 5042 га (53,2558 га).
Рішеннями постійної комісії з питань економіки, земельних відносин, екології та розвитку підприємництва Луцької районної ради Волинської області № 1-4 від 20.01.2015 року було створено комісію з числа депутатів районної ради для вивчення питання «Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок намічених для передачі в оренду ОСОБА_3 для створення та ведення фермерського господарства на території Весельківської сільської ради».
Рішеннями постійної комісії з питань економіки, земельних відносин, екології та розвитку підприємництва Луцької районної ради Волинської області № 18-21 від 03.03.2015 року рекомендовано головному управлінню держземагенства у Волинській області провести земельні торги у формі аукціону даних земельних ділянок для ведення товарного сільського господарства.
Вважає, що Луцька районна рада своєю відмовою у розгляді звернень щодо затвердження технічних документації з нормативно грошових оцінок вийшла за межі наданих їй повноважень, що суперечить чинному законодавству, чим порушила права позивача на отримання у користування вказаних земельних ділянок.
А тому, враховуючи вищенаведене просить суд визнати протиправною бездіяльність Луцької районної ради Волинської області у вирішенні питання про затвердження технічних документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 14, 5042 га (53,2558 га) земель державної власності сільськогосподарського призначення в оренду для створення та ведення фермерського господарства в межах території Веселівської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населених пунктів, згідно рішень постійної комісії з питань економіки, земельних відносин, екології та розвитку підприємництва Луцької районної ради Волинської області № 18-21 від 03.03.2015 року та зобовязати Луцьку районну раду Волинської області повторно, згідно норм чинного законодавства, розглянути питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11, 5042 га (53,2558 га) земель державної власності сільськогосподарського призначення для передачі в оренду для створення та ведення фермерського господарства
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, просив в його задоволенні відмовити за безпідставністю, подав до суду письмові заперечення.
Дослідивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 03.09.2014 року наказом № 3-482/15-14-СГ (187,0192 га включаючи земельні ділянки площами 25,5998 га, 41,7516 га, 11,5042 га), 04.09.2014 року наказами № 3-515/15-14-СГ (18,7301 га), № 3-513/15-14-СГ (24,9364 га) головного управління держземагенства у Волинській області ОСОБА_3 було надано дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11,5042 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення в оренду для створення та ведення фермерського господарства, розташованих на території Веселівської сільської ради Луцького району (а.с. 4-6).
01.10.2014 року між позивачем та ТзОВ «ОЛДІ» було укладено договори № 10.01-10.04 від 01.10.2014 року на проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11,5042 га (53,2558 га) для ведення фермерського господарства що розташовані за межами населених пунктів та території Веселівської сільської ради Луцького району (а.с. 8-11).
За результатами проведених робіт, нормативна грошова оцінка земельних ділянок згідно висновків державної експертизи землевпорядної документації була визначена у наступних розмірах: земельна ділянка площею 18,7301 га 197066,18 грн., земельна ділянка площею 24,9364 га 318,686,18 грн., земельна ділянка площею 25,5998 га 194279,97 грн., земельна ділянка площею 41,7516 га 504 268,19 грн., земельна ділянка площею 11,5042 га 150059,00 грн. (а.с. 12, 18, 24, 30).
04.11.2014 року ОСОБА_3 звернувся до Луцької районної ради з заявами затвердити технічні документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок площами 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11, 5042 га (53,2558 га) (а.с. 38-41).
Рішеннями постійної комісії з питань економіки, земельних відносин, екології та розвитку підприємництва Луцької районної ради Волинської області № 18-21 від 03.03.2015 року рекомендовано головному управлінню держземагенства у Волинській області провести земельні торги у формі аукціону даних земельних ділянок для ведення товарного сільського господарства, та рекомендовано президії районної ради зняти з розгляду 42 чергової сесії районної ради питання щодо затвердження технічної документації по нормативній - грошовій оцінці земельної ділянки, наміченої для передачі в оренду громадянину ОСОБА_3 для створення та ведення фермерського господарства на території Веселівської сільської ради (а.с. 46-49).
У відповідності до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно ізст. 144 Конституції Україниоргани місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як передбачено ч.ч. 1, 2ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 4 цієї ж статті визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно із ч. 3ст. 201 ЗК України, яка кореспондується зіст. 5 Закону України "Про оцінку землі", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
У відповідності достатті 21 Закону України "Про оцінку земель"технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.
Згідно ізст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації"обов'язковій державній експертизі підлягають технічна документація збонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Статтею 35 цього Законувизначено, що результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.
Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок.
Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
У разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.
Об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується. Негативна оцінка об'єкта державної експертизи повинна бути всебічно обґрунтована відповідно до вимог законодавства, встановлених стандартів, норм і правил.
Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.
Відповідно до ч.1,2ст. 23 Закону України "Про оцінку земель"технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Частинами 1,2ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення приймаються на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків передбачених цим Законом. Відповідно до п. 21ст. 43 цього Законувиключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
З огляду навищевикладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача у прийнятті рішень за заявами позивача від 04.11.2014 року про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є протиправною, адже вона призводить до тяганиниу вирішенні питання про передачу позивачу земельних ділянок в оренду для створення та ведення фермерського господарства.
Згідно п. 1,2 ч. 2ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства Україниу разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, а також про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відтак, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Луцької районної ради Волинської області у затвердженні технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за заявами ОСОБА_3 від 04.11.2014 рокує підставними та підлягають задоволенню.
Окрім того, враховуючи обставини справи, на підставі ч.2ст.11 КАС Українидля повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд дійшов висновку, що відповідача слід зобов'язативирішити питання за заявами ОСОБА_3 від 04.11.2014 щодо затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінкиземельних ділянок, намічених для передачі йому в оренду для створення та веденняфермерського господарства, а не розглянути його повторно.
Заперечення представників відповідача взято до уваги судом, однак вказані обставини мають бути враховані при вирішенні питання за заявами ОСОБА_3 від 04.11.2014 року на сесії Луцької районної ради, оскільки судом не вирішується питання про затвердження чи відмову в затвердженні технічних документацій, а встановлено лише протиправність бездіяльності відповідача у вирішенні його заяв.
Керуючись ст. ст.7-9,69-71,94,158,160-163,186 КАС України,суд,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позовзадовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Луцької районної ради Волинської області увирішенні питання про затвердження технічних документацій з нормативноїгрошової оцінки земельнихділянок площами: 18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11, 5042 га земель державної власності сільськогосподарського призначення в оренду для створення та ведення фермерського господарства в межах території Веселівської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населених пунктів, згідно рішень постійної комісії з питань економіки, земельних відносин, екології та розвитку підприємництва Луцької районної ради Волинської області від 03 березня 2015 року № 18-21.
Зобов'язатиЛуцьку районну раду Волинської області вирішити питання за заявами ОСОБА_3 від 04.11.2014 року щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінкиземельних ділянок площами:18,7301 га, 24,9364 га, 25,5998 га, 41,7516 га, 11, 5042 га, що передбачені для створення та ведення фермерського господарства в межах території Веселівської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населених пунктів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленогостаттею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Локачинський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів здня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.