Постанова № 4944425, 10.09.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2009
Номер справи
2а-40449/09/2070
Номер документу
4944425
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 Харківський окружний адміністративний суд  61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3  

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.09.2009 р. № 2а-40449/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мар'єнко Л.М.

при секретарі Макогон Н.О.

за участю сторін:

позивач - ОСОБА_1,

представник відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

 ОСОБА_1

до

 Військової частини А 4104

про

 визнання дій неправомірними, стягнення грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань , -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А 4104, в якому просив визнати дії суб'єкта владних повноважень - командира військової частини А 4104 неправомірними, стягнути з військової частини А 4104 на користь позивача грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2590,35 грн. та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 2590,35 грн.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні уточнив позовні вимоги в частині визнання дій суб'єкта владних повноважень командира військової частини А 4104 неправомірними та просив суд задовольнити змінені позовні вимоги, а саме: визнати неправомірними дії військової частини А 4104 щодо невиплати нарахованої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік у розмірі 2590,35, а також допомоги на оздоровлення у сумі 2590,35 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходить військову службу у військовій частині А 4104 на посаді начальника групи регламенту та ремонту авіаційного обладнання технічно-експлуатаційної частини авіаційної техніки та має військове звання капітана. У серпні 2008 року відповідно до графіку відпусток на 2008 рік та відповідно до наказу командира військової частини А4104 від 06.08.08 р. № 147 ОСОБА_1 був у щорічній відпустці. На підставі рапорту позивача від 04.08.08 року 06 серпня 2008 року командиром військової частини А4104 видано наказ № 147, де п. 6.1 передбачено виплату ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, яка відповідно до довідки фінансово-економічної служби військової частини А4104 дорівнює 2590,35 грн. Вказана грошова допомога на оздоровлення за 2008 рік була нарахована працівниками фінансово-економічної служби військової частини А4104, але станом на 14.07.09 не виплачена. 25 січня 2008 року у зв'язку із скрутним матеріальним становищем позивачем було подано заяву командиру військової частини А4104. 13 лютого 2008 року командиром військової частини А4104 видано наказ № 29, де п. 4 передбачено виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги яка відповідно до довідки фінансово-економічної служби військової частини А4104 дорівнює 2590,35 грн. Вказана матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань була нарахована працівниками фінансово-економічної служби військової частини А4104, але станом на 14.07.09 р. не виплачена. Про рішення щодо невиплати грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги ОСОБА_1 дізнався від відповідача тільки 15.06.09 року, оскільки до 31.12.08 р. відповідач стверджував, що оплата грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги буде проведена ним у кінці бюджетного року, аналогічне стверджувалось відповідачем до 15.06.09 року, однак, як дізнався позивач 15.06.09 р. відповідач виплачувати позивачу грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу не збирався та не збирається, а навмисно затягує процес виплати з метою пропущення позивачем строків звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів. Також для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів позивачу необхідна була довідка фінансово-економічної служби військової частини А4104, яка була виготовлена тільки 14.07.09 року, у довідці зазначено, що виплатити грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення справи в досудовому порядку відповідач не збирається.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заперечення проти позовної заяви, в яких просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову та справу розглядати без участі представника частини, зазначивши, що за позивачем рахується заборгованість з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік у розмірі 5504,96 грн., яка не виплачена військовою частиною у зв'язку з обмеженим фінансуванням з боку Міністерства Оборони України, а тому вважає, що вини військової частини у невиплаті грошових коштів немає. Крім того, представник відповідача зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду - 1 рік, який, перебіг якого, на думку позивача, розпочався з дня видачі наказу про виплату матеріальної допомоги. Просив відмовити у задоволенні позову через пропуск строку на звернення до суду.

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині А4104 на посаді начальника групи регламенту та ремонту авіаційного обладнання технічно-експлуатаційної. частини авіаційної техніки, має військове звання - капітан.

25 січня 2008 року позивачем був поданий рапорт на ім'я командира військової частини А 4104 про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

На підставі вищезазначеного рапорту 13 лютого 2008 року командиром військової частини А 4104 (по стройовій частині) був виданий наказ № 29, п. 4 якого встановлено виплату матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань капітану ОСОБА_1, згідно наказу Міністерства Оборони України № 75 від 05 березня 2001 року та вказівки Директора Департаменту фінансів від 29 грудня 2007 року № 248/9/608.

04 серпня 2008 року у зв'язку з вибуттям у чергову відпустку позивачем було подано рапорт про виплату грошового допомоги на оздоровлення за 2008 рік.

На підставі вищезазначеного рапорту 06 серпня 2008 року командиром військової частини А 4104 (по стройовій частині) був виданий наказ № 147, пунктом 6.1 якого встановлено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення капітану ОСОБА_1

Згідно довідки військової частини А 4104, капітану ОСОБА_1 не виплачені у зв'язку з недофінансуванням грошова допомога на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2590,35 грн. та грошова допомога на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2590,35 грн. Зазначене підтверджується письмовими запереченнями представника відповідача, які містяться в матеріалах справи.

Відповідною п. 1.2 наказу Міністра оборони України від 11.06.08 р. № 260 "Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних га деяким іншим особам", грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. До складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до розділу ХХХ п.п. 30.1 наказу Міністра оборони України від 11.06.08 р. № 260 „Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деякими іншими особами", особами офіцерського складу, особам рядового сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у разі вибуття в щорічну основну відпустку виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі грошового забезпечення. Згідно до п.п. 30.3 цього ж наказу виплата грошової допомоги на оздоровлення військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини із зазначенням суми грошової допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України регулювався Положенням про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженим наказом Міністра Оборони України від 05 березня 2001 року № 75 (далі - Положення № 75) до його скасування наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 259. Іншим наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 з цього питання затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (в подальшому - Інструкція № 260).

Відповідно до п. 1.1 Положення № 75 грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби. Воно складається з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення. До окладів грошового утримання належать оклади за військовим званням та посадові оклади. Додаткові види грошового забезпечення включають підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премію.

Відповідно до п.п. 36.1., 36.2. Положення № 75 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам офіцерського складу, прапорщикам (мічманам), солдатам (матросам), сержантам і старшинам, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога у розмірі місячного окладу грошового утримання. Матеріальна допомога надається військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) за їх рапортом за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги.

Згідно ст. 2 Закону України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Згідно п.п. 33.1, 33.3, 33.4 Положення № 75 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) у разі вибуття в щорічну чергову відпустку виплачується грошова допомога на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Грошова допомога на оздоровлення підлягає виплаті тільки військовослужбовцям, які мають право на чергову відпустку, тривалість якої визначена відповідно до чинного законодавства України. Виплата грошової допомоги військовослужбовцям проводиться на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому суми допомоги. Розмір грошової допомоги визначається виходячи з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення, на які військовослужбовець має право згідно з чинним законодавством України на день вибуття в щорічну чергову відпустку.

Відповідно до п. п. 30.1., 30.2., 30.3. Інструкції № 260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у разі вибуття в щорічну основну відпустку виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Грошова допомога для оздоровлення підлягає виплаті військовослужбовцям, яким надана щорічна основна відпустка, тривалість якої визначена відповідно до законодавства України. Військовослужбовцям, яким на їх бажання щорічна основна відпустка надається частинами, грошова допомога на оздоровлення надається на їх бажання під час вибуття у першу чи другу частину відпустки. Виплата грошової допомоги військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Таким чином, позивач має право на отримання грошової допомоги на оздоровлення при вибутті в щорічну основну відпустку на підставі наказу командира військової частини А 4104 від 6 серпня 2008 року та на матеріальну допомогу по вирішення соціально-побутових питань на підставі наказу від 13 лютого 2008 року згідно з нормами п.п. 33.1, 33.3, 33.4 Положення № 75 та п.п. 30.1., 30.2., 30.3. Інструкції № 260.

Посилання представника відповідача на сплив річного строку звернення до суду з вимогами про стягнення матеріальної допомоги за 2008 рік, виплата якої була передбачена наказами командира військової частини від 13 лютого 2008 року та 6 серпня 2008 року, не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в цій частині, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами.

Спеціальними законами, що регулюють порядок прийняття, проходження та звільнення з військової служби, є Закон України «Про Збройні сили України» від 06 грудня 1991 року № 1934-ХІІ, Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 551-ХІV.

Згідно з ч. 1, 2 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно пункту 15 частини першої статті 3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Оскільки спеціальними законами строк звернення до суду з позовами військовослужбовців про стягнення невиплачених сум грошового забезпечення не встановлений, під час вирішення питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду необхідно застосовувати норми трудового законодавства. Так, відповідно до ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року, яка встановлює строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Посилання представника відповідача на відсутність коштів на виплату матеріальної допомоги у зв'язку з неналежним фінансуванням військової частини не беруться судом до уваги з огляду на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матьеріальна допомога на оздоровлення є складовою частиною грошового забезпечення військовослужбовців, яке відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантується державою, та обов'язок щодо їх виплат не ставиться в залежність від наявності фінансування військової частини з боку Міністерства оборони України.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, при розгляді зазначеної справи суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Практика Європейського суду з прав людини (рішення Європейського суду з прав людини від 7.11.05 р. "Кечко проти України", від 29.06.2004 "Справа "Жовнер проти України", від 29.06.2004 "Справа "Півень проти України") свідчить про те, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, оскільки державний орган не може посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Проте суд дійшов висновку, що позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх прав щодо отримання належних йому виплат, виходячи з того, що діяльністю суб"єкта владних повноважень є активна поведінка суб"єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної чи юридичної особи. В даному випадку, оскільки позивачеві не виплачено відповідачем належних сум, має місце неправомірна бездіяльність відповідача, що є суб"єктом владних повноважень. Зазначена бездіяльність виявилася у невиплаті військової частиною А 4104 військовослужбовцю ОСОБА_1, який проходить військову службу у зазначеній частині, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення. На підставі ч. 2 ст. 10 КАС України, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача, враховуючи те, що відмова позивачеві у задоволенні позовних вимог через їх невірне формулювання, але при доведеності неправомірної бездіяльності відповідача буде формальним вирішенням спору та порушенням таких принципів адміністративного судочинства як верховенство права та законність.

Таким чином, з урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання дій військової частини А 4104 щодо невиплати нарахованої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення належить відмовити через те, що позивачем обрано невірний спосіб захисту прав. З метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необіхдне задовольнити позовні вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльності військової частини А 4104 щодо невиплати нарахованої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2590,35 грн. та грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 2590, 35 грн. В іншій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Положенням про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 05 березня 2001 року № 75, Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260, Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159-163, 167, 186 КАС України, суд -  

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А 4104 про визнання дій неправомірними, стягнення грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність військової частини А 4104 (мкрн. «Авіатор», м. Чугуїв Харківської області, 63501) щодо невиплати нарахованої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2590,35 грн. та грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 2590, 35 грн. - неправомірною.

Стягнути з військової частини А 4104 (мкр-н «Авіатор», м. Чугуїв Харківської області, 63501, р/р 35215002000298 в УДК у Харківській області, м. Харків, код 07785381, МФО 851011, КЕКВ1112 КПК 2101020) на користь ОСОБА_1(АДРЕСА_1) грошову допомогу на оздоровлення в розмірі 2590 (дві тисячі п'ятсот дев'яносто) грн. 35 коп. та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2590 (дві тисячі п'ятсот дев'яносто) грн. 35 коп., а всього 5 180 (п"ять тисяч сто вісімдесят) грн. 70 коп.

У задоволенні позовних вимог в частині визнання дій військової частини А 4104 щодо невиплати нарахованої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2590,35 грн. та грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 2590, 35 грн. неправомірними - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова у повному обсязі виготовлена 11 вересня 2009 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.