ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 62/166 07.12.11
за позовом: Міністерства промислової політики України, м.Київ, ЄДРПОУ 00013942
до відповідача 1: Головного управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ, ЄДРПОУ 03359836
до відповідача 2: Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна», м.Київ, ЄДРПОУ 190240407
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державного підприємства «Інститут машин і систем», м.Харків, ЄДРПОУ 19363188
про визнання права власності та зобовязання вчинити певні дії
суддя Любченко М.О.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 гол.спец.
Від відповідача 1: не зявився
Від відповідача 2: не зявився
Від третьої особи: ОСОБА_2 по дов.
Згідно із ст.77 ГПК України
в засіданні суду 07.12.2011р.
оголошувалась перерва
з 12.30 год. до 17.00 год.
СУТЬ СПРАВИ:
Міністерство промислової політики України, м.Київ, звернулося до господарського суду м.Києва з позовною заявою до відповідача 1, Головного управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ, відповідача 2, Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна», м.Київ, про:
-визнання за державою України в особі Міністерства промислової політики України права власності на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.;
-зобовязання відповідача 1 оформити та видати свідоцтво про право власності на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.;
-зобовязання відповідача 2 здійснити державну реєстрацію права державної власності за державою в особі Міністерства промислової політики України на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.
Позовні вимоги мотивовані відмовою відповідача 1 оформити право власності на нежитлову будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що розташована за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12, та знаходиться на балансі Державного підприємства «Інститут машин і систем», що підпорядковане Міністерству промислової політики України та Національній академії наук України.
Відповідач 1 у відзиві б/н від 23.11.2011р. та у судовому засіданні 23.11.2011р. проти позовних вимог надав заперечення, посилаючись на ті обставини, що Головне управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є органом, який здійснює оформлення права власності на підставі представлених особою документів. Приймаючи до уваги, що позивачем до заяви про оформлення права власності не було надано необхідного пакету документів, Головним управлінням комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом №042/13/1-8262 від 03.08.2011р. було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно. При цьому, як вказує відповідач, вказані дії не свідчать про невизнання права власності позивача на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.
Відповідач 2 у відзиві №83588 повідомив суд про ті обставини, що право власності позивача на будівлю загальною площею 674,90 кв.м Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»не оспорюється та не заперечується.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.11.2011р. до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, було залучено Державне підприємство «Інститут машин і систем», м.Харків.
Третя особа у поясненнях б/н від 11.11.2011р. та б/н від 24.11.2011р. позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Згідно із п.3.6 розяснення №02-5/289 від 18.09.1997р. Вищого арбітражного суду України у випадку незявлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено право, а не обовязок суду відкласти розгляд справи у випадку неявки в судове засідання представників сторін. При цьому, однозначною підставою для відкладення розгляду справи є не неявка учасника судового процесу, а саме неможливість розгляду справи у певному судовому засіданні.
За висновками суду, незважаючи на те, що відповідачі в судове засідання 07.12.2011р. не зявилися, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору та є необхідними для прийняття повного і обґрунтованого судового рішення, внаслідок чого справа розглядається по суті відповідно до норм ст.75 Господарського процесуального кодексу України. Наразі, судом також враховано, що у попередніх судових засідання відповідачами було викладено свою правову позицію стосовно заявлених позивачем вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, відповідачів та третьої особи, господарський суд встановив:
Відповідно до ст.317 Цивільного кодексу України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ст.319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частиною 2 ст.328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За приписами ст.321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.386 Цивільного кодексу України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.
Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Зазначена норма гарантує власнику можливість вимагати не лише усунення порушень його права власності, що вже відбулися, а й звертатися до суду за захистом своїх прав, що можуть бути реально порушені в майбутньому, тобто застосовувати такий спосіб захисту своїх порушених прав, як попередження або припинення можливого порушення його прав власника в майбутньому.
Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
З наведених норм Цивільного кодексу України випливає, що позов про визнання права власності може пред'являтись у випадках, коли належне певній особі право або набуття цією особою права не визнається, оспорюється іншою особою або у разі відсутності в неї документів, що засвідчують приналежність їй такого права.
За змістом наданих позивачем у судових засіданнях 23.11.2011р. та 30.11.2011р. пояснень, право власності позивача на спірне майно не визнається та оспорюється саме відповідачем 1, про що, на думку Міністерства промислової політики України, свідчить представлений до матеріалів справи лист №042/13/1-8262 від 03.08.2011р. Головного управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Виходячи зі змісту вказаного листа, відповідачем 1 розглянуто надані Міністерством промислової політики документи щодо оформлення права державної власності на нежилий будинок площею 674,90 кв.м, розташований у м.Києві по вул.Мініна, 12, та повідомлено позивача про те, що у Головного управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не має підстав для оформлення права власності, враховуючи, що позивачем не надано технічний паспорт на будинок до переведення його з житлового в нежилий (відомості стосовно наявності жилих приміщень є в акті №68 від 29.12.1985р.), містяться розбіжності у площі обєкта, яка вказана у представлених документах.
Згідно із ч.1 ст.182 Цивільного кодексу України вбачається, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
У відповідності до ч.4 ст.182 Цивільного кодексу України передбачено, що порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відносини, повязані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Порядок оформлення права власності та видачі свідоцтв про право власності на обєкти нерухомого майна фізичних та юридичних осіб, в тому числі іноземців, осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном встановлено Положенням про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна в м.Києві.
За змістом вказаного нормативно-правового акту оформлення права власності в межах міста Київа проводиться Головним управлінням комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Наразі, вказаний орган діє у відповідності до Положення про Головне управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджено рішенням №584/744 від 10.07.2003р. Київської міської ради.
Згідно з п.п.28 п.7 Положення про Головне управління комунальної власності м.Києва, Головне управління здійснює у встановленому порядку оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення), з видачею свідоцтв про право власності.
Відповідно до п.п.4.1 п.4 Положення Головне управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснює оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності на об'єкти нежитлового фонду усіх форм власності (крім нежитлових приміщень в будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Положенням про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна в м.Києві передбачається необхідність подання заявником повного пакету документів, на підставі яких оформлюється свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення в передбачених Положенням випадках.
За приписами п.6 зазначеного Положення для оформлення права власності та видачі свідоцтва про право власності на обєкти нерухомого майна до відповідного органу подається заява по кожній адресі за зразком згідно із додатком 1 до цього Положення, а також матеріали поточної технічної інвентаризації обєкта нерухомого майна, оформлені Комунальним підприємством Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна.
Пунктами 7.2, 8.7 Положення про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна в м.Києві передбачено, що до заяви та матеріалів технічної інвентаризації додаються виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, довідка податкового органу про взяття юридичної особи на облік, як платника податків, довідка відповідного управління статистики про включення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, статут чи положення про юридичну особу, документ, що підтверджує повноваження керівника або довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника юридичної особи, довідка за підписом керівника та головного бухгалтера про те, що обєкт нерухомого майна, на який оформляється право власності, перебуває на балансі цієї юридичної особи, не відчужений, не обтяжений, в тому числі, не перебуває під арештом, щодо нього відсутній спір. На обєкти, що переведені із житлових в нежитлові (враховуючи, що за змістом наявного у матеріалах справи акту №68 від 29.12.1985р. у будівлі знаходились житлові приміщення площею 251 кв.м) надаються також, зокрема, документи, які підтверджують право власності на обєкт як житловий, документ відповідного органу про переведення обєкта з житлового в нежитловий, технічний паспорт на обєкт до переведення його з житлового в нежитловий, оформлений БТІ, у разі проведення перебудови (перепланування), реконструкції обєкта надаються документи, передбачені п.8.1 Положення про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна в м.Києві.
Відповідно до п.8.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом №7/5 від 07.02.2002р. Міністерства юстиції України, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно, зокрема, фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені з житлових у нежитлові і навпаки, за умови надання рішення відповідного органу; фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна.
Таким чином, чинним законодавством на Головне управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) покладено обов'язок здійснювати оформлення права власності на об'єкти нерухомості виключно при наявності всіх необхідних для оформлення права власності документів.
Отже, Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснює оформлення та видачу свідоцтв про право власності на нерухоме майно і не перебуває з позивачем у правовідносинах щодо здійснення останнім прав володіння, користування та розпорядження майном.
Згідно з ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушень.
Відповідно до ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За приписами ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів (п.1 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України).
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача на майно, оскільки у Головного управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відсутні будь-які власні претензій на предмет спору. Аналогічні висновки суду викладені у постановах Верховного суду України від 20.06.2011р. по справі №16/252, від 20.06.2011р. по справі №16/257, від 20.06.2011р. по справі №36/237, від 20.06.2011р. по справі №40/427, від 12.09.2011р. по справі №6/315; від 10.10.2011р. по справам №11/191, 30/119, від 03.10.2011р. по справі №9/217, які у відповідності до ст.82 Господарського процесуального кодексу України підлягають врахуванню при прийнятті судового рішення.
За таких обставин, з огляду на недоведеність порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача з боку відповідача 1, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання права власності є необґрунтованими, та такими, що задоволенню не підлягають.
З урахуванням викладених обставин, а також приймаючи до уваги відсутність у позивача правоустановчих документів на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12, а також повного пакету документів, перелік яких встановлений у п.п.6, 7.2, 8.7 Положенням про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна в м.Києві (з боку позивача вказані обставини в судовому засіданні підтверджені, доказів зворотного до матеріалів справи не надано) також підлягають залишенню без задоволення позовні вимоги про зобовязання відповідача 1 оформити та видати свідоцтво на право власності та зобовязання відповідача 2 здійснити державну реєстрацію права державної власності на зазначене вище майно. За висновками суду, вказані вимоги є похідними від вимог про визнання права власності, у задоволенні яких судом відмовлено. Крім того, у матеріалах справи взагалі відсутнє звернення позивача до відповідача 2 про проведення державної реєстрації права власності.
Судові витрати згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України підлягають віднесенню на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд -
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Міністерства промислової політики України, м.Київ, до Головного управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ, Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна», м.Київ, про:
-визнання за державою України в особі Міністерства промислової політики України права власності на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.;
-зобовязання Головне управління комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ оформити та видати свідоцтво про право власності на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.;
-зобовязання Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна», м.Київ, здійснити державну реєстрацію права державної власності за державою в особі Міністерства промислової політики України на будівлю загальною площею 674,90 кв.м, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Мініна, 12.
У судовому засіданні 07.12.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суддя М.О.Любченко
Повне рішення складено 12.12.2011р.