Постанова № 49419133, 31.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.08.2015
Номер справи
826/9297/15
Номер документу
49419133
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 серпня 2015 року письмове провадження № 826/9297/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Огурцова О. П., Кузьменка В.А. вирішив адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

про визнання протиправними та скасування наказу

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача в якому просив:

- визнати незаконним та скасувати Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 03.02.2015 року № 110-к «Про внесення змін до наказу Міненерговугілля від 22.01.2015 року № 75-к».

- зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України перерахувати ОСОБА_1 заробітну плату з 26.01.2015 року на підставі п. 3 Постанови 1128.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", позивача переведено з Міністерства вугільної промисловості України з посади заступника начальника управління - начальника відділу до новоутвореного Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля) на посаду головного спеціаліста із збереженням посадового окладу заступника начальника управління - начальника відділу (посадовий оклад 2 801 грн.) згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2010 № 1128 "Деякі заходи щодо забезпечення виконання Указу "Президента України від 09.12.2010 № 1085".

При наступних змінах у структурі Міненерговугілля його заздалегідь попереджено про зміну істотних умов праці та можливе звільнення. Також під час вищезазначених змін у структурі Міністерства він переводився в інші структурні підрозділи (змінювались назви підрозділів) жодного разу не змінюючи посаду головного спеціаліста, при цьому відповідно до пункту 3 Постанови 1128, за ним зберігався протягом чотирьох років посадовий оклад - заступника начальника управління - начальника відділу.

Однак, у порушення Міністерством статті 103 Кодексу законів про працю України без попереднього повідомлення та при виконанні раніше встановлених функціональних обов'язків наказом Міністерства від 03.02.2015 № 110-к "Про винесення змін до наказу Міненерговугілля від 22.01.2015 № 75-к" де не зазначено жодної правової підстави та причини, йому призначено посадовий оклад - головного спеціаліста у розмірі 1785 грн. та здійснено відповідний перерахунок заробітної плати з 26.01.2015.

Враховуючи вищенаведені обставини, ОСОБА_1 вважає оскаржуваний наказ протиправним, в зв'язку з чим, в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, в запереченнях на позов зазначив, що у п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2010 № 1128 «Деякі заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" мова йде за одноразове переведення на іншу посаду, проте Позивач неодноразово переводився на інші посади.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до п.1 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011, № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України утворене 9 грудня 2010 року шляхом реорганізації Міністерства палива та енергетики України та Міністерство вугільної промисловості України відповідно до п. 1 Указу Президента України від 09.12.2010, № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади".

Кабінетом Міністрів України на виконання Указу Президента України розроблені відповідні заходи (Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2010 № 1128 «Деякі заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади"). За поясненнями представника відповідача у спірних правовідносинах застосовано саме цей акт.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечувалося представниками сторін під час розгляду справи, відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", позивача переведено з посади заступника начальника управління - начальника відділу Міністерства вугільної промисловості України до новоутвореного Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля) на посаду головного спеціаліста із збереженням посадового окладу заступника начальника управління - начальника відділу (посадовий оклад 2 801 грн.) згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2010 № 1128 "Деякі заходи щодо забезпечення виконання Указу "Президента України від 09.12.2010 № 1085".

Як повідомив відповідач, ОСОБА_1 призначений на посаду головного спеціаліста відділу інвестицій та тендерних закупівель управління виробничих програм Департаменту вугільної промисловості 16.03.2011 з посадовим окладом, встановленим за попереднім місцем роботи у розмірі 2 801 грн.

Наказом Міненерговугілля від 01.04.2013 № 239-к, ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу інвестицій та тендерних закупівель управління виробничих програм Департаменту міжнародного співробітництва та інвестицій із збереженням посадового окладу 2801 грн., звільнивши його від раніше займаної посади.

Наказом Міненерговугілля від 22.11.2013 № 650-к, Позивача було переведено на посаду головного спеціаліста відділу інвестиційних програм та інвестиційних проектів Департаменту стратегічного розвитку із збереженням посадового окладу 2801 грн., звільнивши його від раніше займаної посади.

Наказом Міненерговугілля від 28.08.2014 № 479-к, ОСОБА_1 було переведено на посаду головного спеціаліста відділу інвестиційної політики та стратегічного планування розвитку ПЕК Департаменту стратегічного розвитку ПЕК та інвестиційної політики із збереженням посадового окладу 2801 грн., звільнивши його від раніше займаної посади.

Наказом Міненерговугілля від 22.01.2015 № 75-к, Позивача, за його письмовою заявою переведено на посаду головного спеціаліста відділу інвестиційної політики та стратегічного планування розвитку ПЕК Управління стратегії розвитку ПЕК та інвестиційної політики із збереженням посадового окладу 2801 грн., звільнивши його від раніше займаної посади.

Відповідно до штатного розпису на 2015 рік, погодженому Міністерством фінансів України, посадовий оклад головного спеціаліста відділу інвестиційної політики та стратегічного планування розвитку ПЕК встановлено в розмірі 1875 грн. на місяць.

У зв'язку із цим Міненерговугілля було видано оскаржуваний наказ № 110-к від 03.02.2015 «Про внесення змін до наказу Міненерговугілля від 22.01.2015 № 75-к», відповідно до якого в наказі № 75-к від 22.01.2015 слова «зі збереженням раніше встановленого посадового окладу» замінено словами «з посадовим окладом відповідно до штатного розпису». Тим самим встановлено посадовий оклад Позивачу відповідно до штатного розпису.

Разом з цим, як зазначалося, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2010 № 1128 «Деякі заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" передбачено збереження за працівниками центральних органів виконавчої влади, переведеними у межах органу на іншу посаду у зв'язку із скороченням чисельності працівників та/або реорганізацією, медичне обслуговування, яким вони користувалися, та в межах затвердженого фонду оплати праці посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, а також інші надбавки та доплати, які були їм встановлені на час переведення на іншу посаду, на період до зміни умов оплати праці, за яких загальна сума зазначених виплат за новим місцем роботи (посадою) перевищуватиме суму таких виплат за попереднім місцем роботи (посадою).

Під час розгляду справи відповідач доказів зменшення фонду оплати праці в установі на 2015 рік не надав. Суд також враховує, що відповідачем при призначенні ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу інвестицій та тендерних закупівель управління виробничих програм Департаменту вугільної промисловості 16.03.2011, з урахуванням п. 3 вказаної Постанови встановлено посадовий оклад за попереднім місцем роботи у розмірі 2801 грн. На думку суду, при переведенні позивача з одного відділу у інший, крім цього на ту ж саму посаду, за позивачем повинен зберігатися посадовий оклад у визначеному відповідачем розмірі відповідно до п. 3 Постанови КМУ (2801 грн.), та відповідно до зміни умов оплати праці, за яких загальна сума зазначених виплат за новим місцем роботи (посадою) перевищуватиме суму таких виплат за попереднім місцем роботи (посадою).

Суд зауважує, що відповідно до чинного законодавства про оплату праці, умови оплати праці, не можуть бути змінені власником або уповноваженим органом в односторонньому порядку без законних підстав.

Доводи відповідача про втрату гарантій на збереження розміру посадового окладу (інших складових оплати праці), гарантованих державою, при наступних переведеннях службовця судом до уваги не приймаються з огляду на їх незаконність та відсутність волевиявлення позивача, оскільки останнього переведено за його згодою, але з ініціативи відповідача у зв'язку із змінами у структурі Міністерства.

На порушення вимог вказаної Постанови Уряду, відповідач одноособово змінив розмір посадового окладу ОСОБА_1, скасував встановлені гарантії оплати праці.

Крім цього, зміни в структурі Міненерговугілля, на думку суду є різновидом змін в організації і виробництва праці.

Відповідно до п. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Ч. 4 ст. 97 КЗпП передбачено, що власник або уповноважений ним орган не має права в односторонньому порядку приймати рішення, що погіршують умови, встановлені законом, угодами, колективним договором.

Згідно статті 103 Кодексу законів про працю України про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Крім цього, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999, № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" судам слід мати на увазі, що відповідно до статей 21, 22 Закону роботодавець не може в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективним договором. Розмір заробітної плати за працю може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати тільки в разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилась браком, та з інших передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.

Оскільки при зміні систем та розмірів оплати праці у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП), введенні нових або зміні діючих умов оплати праці у бік погіршення (ст. 103 КЗпП) роботодавець повинен повідомити про це працівника не пізніше ніж за два місяці до їх запровадження, порушення цього строку може бути підставою для задоволення вимог працівника про оплату праці згідно з попередніми умовами за період, на який було скорочено зазначений строк попередження.

Таким чином на порушення вищевказаних вимог закону відповідачем не повідомлено ОСОБА_1 про зменшення його посадового окладу.

За таких обставин наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 03.02.2015 року № 110-к «Про внесення змін до наказу Міненерговугілля від 22.01.2015 року № 75-к», підлягає скасуванню, позаяк його невідповідність нормам чинного законодавства України встановлена в ході судового розгляду даної справи.

З огляду на вказане суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного наказу.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 03.02.2015 року № 110-к «Про внесення змін до наказу Міненерговугілля від 22.01.2015 року № 75-к».

Зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України перерахувати належну ОСОБА_1 заробітну плату починаючи з 26.01.2015 року.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя Р.О. Арсірій

Судді О.П. Огурцов

В.А. Кузьменко