Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
26 серпня 2015 р. Справа № 820/3977/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання Тайцеві А.Л.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Приватного нотаріуса Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1 до Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування вимоги про сплату боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватний нотаріус Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд визнати незаконними дії Нововодолазької ОДПІ щодо перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах документальної планової виїзної перевірки дотримання, приватним нотаріусом Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1, як самозайнятою особою, вимог податкового, валютного та іншого законодавства; скасувати в повному обсязі: вимогу про сплату боргу (недоїмки) Нововодолазької ОДПІ від 1 квітня 2015 року № Ф-0002791700, зі сплати єдиного внеску на суму 70712,97 гривень; рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та донарахування територіальним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 1 квітня 2015 року начальника Нововодолазької ОДПІ, на суму 7556,65 гривні; податкове повідомлення-рішення від 1 квітня 2015 року № НОМЕР_2 Нововодолазької ОДПІ за платежем податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п - 510, грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2015 р. було відкрито провадження по зазначеній справі.
Зазначену справу відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями 06.08.2015 року передано у провадження судді Нуруллаєва І.С. Достатніх правових підстав для прийняття рішення про відмову у прийнятті адміністративної справи до провадження Харківського окружного адміністративного суду суддею не виявлено.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що проведення Нововодолазькою ОДПІ перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , в межах документальної планової виїзної перевірки дотримання позивачем податкового, валютного та іншого законодавства, складення за результатами зазначеної перевірки акту №218/20-20-17-09/НОМЕР_3 та прийняття спірних вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 1 квітня 2015 року № Ф-0002791700, зі сплати єдиного внеску на суму 70712,97 гривень, рішення № НОМЕР_1 від 1 квітня 2015 року та податкового повідомлення-рішення від 1 квітня 2015 року № НОМЕР_2 є такими, що суперечать нормам діючого законодавства. На думку позивача, винесені відповідачем рішення підлягають скасуванню, через те, що винесені з порушенням норм діючого законодавства.
Представник відповідача, у наданих до суду письмових поясненнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що відповідачем під час проведення перевірки не допущено порушень норм діючого законодавства, а спірні рішення Нововодолазької ОДПІ не підлягають скасуванню, оскільки винесені у відповідності до норм діючого законодавства.
Позивач в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Предстанвик відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення адміністративного позову заперечував.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є приватним нотаріусом Валківського районного нотаріального округу Харківської області, що підтверджено наявними в матеріалах справи свідоцтвом про право на зайняття нотаріальною діяльністю №2695, виданого 23.07.1997 року та реєстраційним посвідченням про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності №95 віданого 20.10.1999 року (а.с. 15-16).
Приватний нотаріус ОСОБА_1, код НОМЕР_3 перебуває на обліку у Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, що підтверджено наявною в матерілах спраив довідкою про взяття на облік платника податків (а.с. 17).
Судом з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що фахівцями Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з 16.02.2015 року по 27.02.2015 року відповідно до наказу Нововодолазької ОДПІ від 03.02.2015 № 39, з продовженням на 5 робочих днів з 02.03.2015 року по 06.03.2015 року, відповідно до наказу цієї ж ОДПІ від 27.02.2015 року № 71 проводилась документальна планова виїзна перевірка дотримання приватним нотаріусом Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1, як самозайнятою особою, податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року.
Позивачем 16.02.2015 року було направлено листа до Нововодолазької ОДПІ, вихідний № 35/01-16, в якому повідомлено відповідача по справі, що якщо податкова інспекція має намір перевіряти дотримання позивачем законодавства з обчислення сум доходу на яку нараховується єдиний соціальний внесок, позивачем не будуть надані податковій інспекції документи чи їх копії пов'язані з обчисленням сум доходу на яку нараховується ЄСВ.
Судом встановлено, що Нововодолазькою ОДПІ 25.02.2015 року за № 910/10/20-20-17-18 позивачу направлено листа з вимогою надати документи, та інші відомості щодо отримання доходів, ведення обліку доходів, понесених витрат та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем.
Позивачем 06.03.2015 року було направлено пояснення до Нововодолазької ОДПІ ГУ Міндоходів України, вихідний № 49/01-16, в яких зазначено підстави ненадання документів по нараховуванню єдиного соціального внеску.
Судом встановлено, що за результатами документальної планової виїзної перевірки дотримання приватним нотаріусом Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1, як особою, яка займається незалежною професійною діяльністю, податкового, валютного та іншого законодавства, складено акт перевірки №218/20-20-17-09/НОМЕР_3 від 16.03.2015 року (а.с. 40-52).
Судом встановлено, що відповідно до висновків акту №218/20-20-17-09/НОМЕР_3 від 16.03.2015 року встановлено порушення позивачем: п.178.3 ст.178 Податкового кодексу України в результаті чого занижено оподатковуваний (чистий) дохід в розмірі 16740,66 грн за 2013 рік та встановлено перекручення даних в декларації про майновий стан та доходи за 2013 рік. Відповідно до п. 167.1 ст. 167, п. 178.2 ст. 178 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті за наслідками проведеної перевірки визначений у сумі 2511,06 грн за 2013 рік; п.п. «б» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), пункту 3.2 розділу 3 «Порядку заповнення та надання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України « Про затвердження форми Податкового розрахунку сім доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків та сум утриманого з них податку (форма № 1-ДФ)» від 21.01.2014 № 49, а саме - не відображення сум доходів, виплачених мною фізичним особам - підприємцям в податкових розрахунках за формою № 1-ДФ; - п.1 ч.2 ст.6, п.2 ч.І ст.7, ч.П ст.8, ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-УІ (далі - закон 2464), а саме - встановлено заниження сум доходу, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за періоди з 01.01.2011 по 30.11.2011 - на суму - 89621,62грн. , з 01.01.2012 по 30.11.2012 - на суму - 76664,94 грн., з 01.01.2013 по 30.11.2013 - на суму - 66854,59 грн., та завищення цих сум за періоди з 01.12.2011 по 31.12.2011 - на суму - 103178,28 грн., з 01.12.2012 по 31.12.2012 - на суму - 90988,45 грн., з 01.12.2013 по 31.12.2013 - на суму - 66841,42 грн., що призвело до заниження суми єдиного внеску, що підлягала сплаті за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, та донараховано єдиний внесок на суму 70712,97 грн. В наслідок чого занижені суми єдиного внеску за періоди з 01.01.2011 по 30.11.2011 - на суму - 31098,65 грн., з 01.01.2012 по 30.11.2012 - на суму - 26602,73 грн., з 01.01.2013 по 30.11.2013 - на суму - 23198,56 грн., та завищення цих сум за періоди з 01.12.2011 по 31.12.2011 - на суму - 2401,45 грн., з 01.12.2012 по 31.12.2012 - на суму - 3577,04 грн., з 01.12.2013 по 31.12.2013 - на суму - 4208,54 грн.. (Дані щодо заниження та завищення сум наведено в акті перевірки з розбивкою за місяцями).
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки прийняті наступні документи:
- вимога про сплату боргу (недоїмки) від 1 квітня 2015 року № Ф-0002791700 Нововодолазької ОДПІ, зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 70712,97 гривень;
- рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та донарахування територіальним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 1 квітня 2015 року начальника Нововодолазької ОДПІ, застосовано штрафні санкції в сумі 7556,65 гривень за донарахування територіальним органом доходів і зборів не нарахованого єдиного внеску;
- податкове повідомлення-рішення від 1 квітня 2015 року № НОМЕР_2 Нововодолазької ОДПІ за платежем податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п - 510, грн.
Позивач скористався своїм правом та у відповідності до п. 86.7 ст. 86 ПКУ подав до Нововодолазької ОДПІ заперечення на акт перевірки. Листом № 1464/10/20-20-17-0-17 від 30.03.2015 Нововодолазькою ОДПІ надано письмову відповідь на заперечення, відповідно до якої акт перевірки залишено без змін, а заперечення - без задоволення.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 2 Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - Закон 2464) встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною другою статті 2 Закону визначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Статтею 9 Закону № 2464 визначено порядок обчислення і сплати єдиного внеску, згідно якого платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, для яких звітним періодом є календарний рік. П.5 ст. 4 Закону № 2464 платником єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно займаються незалежною професійною діяльністю, зокрема юридичною практикою, в тому числі нотаріальною діяльністю.
Відповідно до ст. 6 Закону № 2464 був виданий наказ Міністерства доходів та зборів від 09.09.2013 № 454 Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в пункті 3.4 якого зазначено, що фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, у тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів доходів і зборів звіт один раз на рік до 1 травня року, наступного за звітним періодом.
Таким чином, звітним періодом для фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно- займаються незалежною професійною діяльністю, в тому числі нотаріальною діяльністю - є календарний рік.Згідно з п. 4 ст. 178 п.4 ПКУ фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року, який відповідно до ст. 34 ПКУ є податковим періодом.
Відповідно до ст. 46 ПКУ податкова декларація, розрахунок це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Форма податкової декларації була затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 № 793, в якій в розділі IV Доходи отриманні фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність вказуються суми доходу, витрат та податку за себе для зазначених осіб за календарний рік.
Таким чином, сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок в графі усього таблиці 3 додатка 5 до Порядку № 454 має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, що забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року.
Цей висновок підтверджується наказом Міністерства доходів та зборів від 09.09.2013 № 455 Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в якому зазначено: платники, визначені підпунктом 4 п. 2.1 розділу II Інструкції (фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно) сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 01 травня наступного року на підставі даних річної податкової декларації. Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) (підпункт 3 п. 4.5 розділу IV Інструкції).Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 1.1. ст.1 ПКУ визначено, що цей кодекс регулює відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Разом з тим, відповідно до п. 1.3 цієї ж статті, ПКУ не регулює погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.1 ст. 13 Закону №2464 органи доходів і зборів мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання органами доходів і зборів функцій, передбачених цим Законом а також проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Відповідно до ст. 3 Закону України Про нотаріат, нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Згідно зі ст. 32 Закону України Про нотаріат, приватний нотаріус сплачує податки, встановлені ПК України, відповідно п. 14.1.226 ст. 14 якого самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою-підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Згідно з положеннями п.14.1.226 ст.14 ПКУ, самозайнята особа платник податку, який є фізичною особою підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою підприємцем та використовує найману працю не більш, як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до приписів п. 178.2 ст. 178 ПК України доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу. В п. 178.3 ст. 178 ПК України визначена база оподаткування при здійсненні незалежної професійної діяльності, а саме, оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Суд зазначає, що в даному випадку, діяльність позивача, як приватного нотаріуса, відноситься до незалежної професійної діяльності, оподатковується за ставками податку, визначеними для оподаткування доходів фізичних осіб, а база оподаткування визначається як різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності приватного нотаріуса.
Окрім того п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закон №2464 для осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю (у т.ч. нотаріальною діяльністю) єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). В ч. 11 п. 8 вказаного Закону встановлений розмір єдиного внеску для осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю (у т.ч. нотаріальною діяльністю).
Таким чином, розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування залежить від доходу (прибутку), отриманого від діяльності позивача, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, який є базою нарахування єдиного внеску. Тобто, базою нарахування єдиного внеску також є різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності приватного нотаріуса.
Відповідно до абз. 1 п. 178.4 ст. 178 ПК України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Згідно з п. 178.6 ст. 178 Податкового кодексу України встановлено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Тому ведення обліку доходів і витрат, подання податкової звітності слід вважати діяльністю, пов'язаною з незалежною професійною діяльністю фізичної особи (у т.ч. й приватного нотаріуса) і такою, яка випливає з факту її здійснення.
Судом з наявних в матеріалах справи декларацій про майновий стан і доходи за 2011-2013 роки встановлено, що позивачем окремо зазначалися суми загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження незалежної професійної діяльності (рядок 04), суми документально підтверджених витрат, необхідних для провадження незалежної професійної діяльності (рядок 05), та суми чистого оподатковуваного доходу (рядок 04 рядок 05).
Окрім того позивачем до суду надано звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011-2013 роки, в яких позивачем самостійно зазначені суми доходу, заявленого в податкових деклараціях, та суми доходу, на які нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, що спростовує твердження відповідача про неправильність нарахування позивачем розміру ЄСВ.
Відповідно до положень п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
З врахуванням вище викладеного суд приходить до висновку, що проведення посадовою особою Нововодолазькою ОДПІ планової документальної виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності та повноти нарахування єдиного соціального внеску є перевищенням такою особою своїх службових повноважень.
Стосовно висновку податкового органу щодо відповідальності платника податків, передбаченої п. 119.2 ст. 119 ПКУ, за неподання податкової звітності про суми доходів, сплачених фізичним особам підприємцям - суд зазначає наступне.
Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України від 21.01.2014 № 49, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2014 за № 228/25005. Цим же наказом затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку.
Згідно з п.18.1 ст. 18 ПКУ, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.14.1.180 ст. 14 ПКУ, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.Положеннями п.1.2 Порядку встановлено, що дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.
Таким чином, з огляду на вище наведене суд приходить до висновку, що податковим агентом визнається особа, яка не лише виплачує дохід фізичній особі, але й нараховує, утримує та сплачує податок до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.Відповідно до п. 177.8 ст. 177 ПКУ, під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.Таким чином, самозайнята особа є податковим агентом у відношенні до фізичної особи підприємця і відповідно, повинна подавати ф. 1-ДФ, лише у випадку, коли самозайнята особа виплачує дохід фізичній особі-підприємцю, та нараховує, утримує і сплачує податок до бюджету з цього доходу.Отже, суд приходить до висновку, що застосування відповідачем штрафних санкцій на суму 510,00 гривень за неподання податкової звітності про суми доходів, сплачених позивачем фізичним особам підприємцям за придбані у них товари та надані ними послуги (за формою № 1 ДФ), відповідно до податкового повідомлення-рішення Нововодолазької ОДПІ № НОМЕР_2 від 01.04.2015 року підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 17, 105, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного нотаріуса Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1 до Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити.
Визнати незаконними дії Нововодолазької ОДПІ щодо перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах документальної планової виїзної перевірки дотримання, приватним нотаріусом Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1, як самозайнятою особою, вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Нововодолазької ОДПІ від 1 квітня 2015 року № Ф-0002791700, зі сплати єдиного внеску на суму 70712,97 гривень.
Скасувати рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та донарахування територіальним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 1 квітня 2015 року начальника Нововодолазької ОДПІ, на суму 7556,65 гривні.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 1 квітня 2015 року № НОМЕР_2 Нововодолазької ОДПІ за платежем податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п - 510 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного нотаріуса Валківського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_3, місце проживання: 63040, Харківська область, Валківський район, с. Горнів Яр, пров. Молодіжний, буд.11, інші відомості суду не відомі) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн 78 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 31.08.2015 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.