УКРАЇНА
ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
Справа № 516/224/15-ц
Провадження № 2/516/126/15
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.2015 року м. Теплодар
Суддя Теплодарського міського суду Одеської області Мислива Л.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області до ОСОБА_2, про стягнення надміру виплаченої суми пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, звернулося до суду з вищевказаною позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 суму в розмірі 3147 грн. у якості відшкодування шкоди, завданої йому внаслідок зловживань з боку відповідачки під час оформлення пенсійних виплат. Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 згідно розпорядження від 04.11.2011р. була призначена пенсія по втраті годувальника на період навчання її в Одеському державному університеті внутрішніх справ, але не більше ніж до досягнення нею 23 років, та вказану пенсію вона отримувала до 30.06.2014р. Однак, як згодом стало відомо, відповідачка, 01.04.2014р. на підставі наказу даного навчального закладу від 25.03.2014р., була відрахована. А тому, ОСОБА_2 в період з 01.04.2014р. по 30.06.2014р., в зв»язку з припиненням навчання, не мала підстав для отримання зазначеного виду пенсії. У добровільному порядку вирішити дане питання неможливо, на підставі чого просить задовольнити позов.
Згідно ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Статтею 15 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Як вбачається з п.п.2, 3 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України №8 від 20.05.2013р. «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», за змістом частини другої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року № 2747-IV юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення. Вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Згідно п. 16 вказаної Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України №8 від 20.05.2013р., відповідно до частини першої статті 58 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Кошти Пенсійного фонду відповідно до статті 73 згаданого Закону використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
В зв»язку з наведеним справа за розглядом даної заяви позивача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області не підлягає розгляду в суді у порядку цивільного судочинства, оскільки спір, що виник між вказаним учасником правовідносин, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, та ОСОБА_2, з приводу стягнення надміру виплаченої суми пенсії, є публічно-правовим, тому його вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів, а тому суддя відмовляє у відкритті провадження у справі.
Роз»яснити ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області право на звернення із вказаними вимогами до окружного адміністративного суду. Керуючись ст.ст. 11, 15, 122 ЦПК України,
УХВАЛИЛА:
У відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області до ОСОБА_2, про стягнення надміру виплаченої суми пенсії, - відмовити.
Ухвалу суду про відмову у відкритті провадження за позовною заявою невідкладно надіслати ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Роз»яснити ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області право на звернення з даними вимогами до окружного адміністративного суду. Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п»яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя