Постанова № 49403401, 20.08.2015, Окнянський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Красноокнянський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
20.08.2015
Номер справи
506/484/15-а
Номер документу
49403401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/484/15-а

Провадження № 2-а/506/8/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/повний текст/

20.08.2015 смт.Красні Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого - судді Криворучка П.В.,

при участі секретаря судового засідання Кушнірука О.А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши, у відкритому, судовому засідання, в залі суду, в смт.Красні Окни, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Красноокнянському районі Одеської області, про оскарження рішення та зобовязання відповідача призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

В липні 2015 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача, посилаючись на те, що рішенням Управління Пенсійного фонду України у Красноокнянському районі від 05.05.2015р. йому відмовлено в підтвердженні періоду роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Зазначене рішення позивач вважає невмотивованим, так як згідно посвідчення серії А №078560 від 04.12.1992р., виданого Одеською обласною державною адміністрацією, та посвідчення про відрядження від 01.09.1987р., у період з 08.07.1987р. по 01.09.1987р. він перебував у відрядженні в Чорнобильській зоні, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і йому підприємством «Красноокнянський агрошляхбуд» була виплачена заробітна плата розміром 1936 карбованців, за роботу в зоні відчуження у селі Нове-Шарне Житомирської області у вказаний період.

За твердженням позивача, при видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, компетентними органами України всебічно перевірялося його права на отримання даного статусу, а тому він просив скасувати зазначене рішення відповідача та зобовязати призначити пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву, зазначивши, що 22.01.2015р. позивач звертався до Управління із заявою про призначення пенсії за віком, як ліквідатору наслідків ЧАЕС, долучивши копії: паспорта та ідентифікаційного коду, трудової книжки, посвідчення учасника ліквідації на ЧАЕС, військового квитка та довідок.

За твердженням відповідача, при ознайомленні із зазначеними документами встановлено, що згідно відрядного посвідчення позивача було командировано до с.Лозниця (зона безумовного (обовязкового відселення), с.Н.Шарне (зона відчуження), відмітка про прибуття та вибуття в командированому посвідченні зазначено с.Н.Шарне, а заробітна плата нарахована за роботу в с.Лозниця, Народицького району Житомирської області, що не підтверджує факт роботи в зоні відчуження.

На думку відповідача, для встановлення права на пенсію ОСОБА_1 необхідно надати довідку про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122 або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи обєкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яких заявником надано не було.

В судовому засіданні позивач наполягав на своїх вимогах, стверджуючи, що він приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчать надані ним документи, а надати додаткових, як вимагає відповідач, він не в змозі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, підтвердивши аргументи, викладені в письмових запереченнях, та пояснюючи, що наданих позивачем документів недостатньо для призначення йому пільговою пенсії, хоча жодним чином на піддавала сумніву правомірність його статусу, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини справи, допитавши свідків, дослідивши та оцінивши надані сторонами докази, якими вони обґрунтовували свої вимоги чи заперечення, та проаналізувавши нормативно-правові акти, якими регулюються вказані правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи із наступного:

свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні підтвердили, що разом з позивачем, в 1987 році, дійсно перебували у відрядженні у чорнобильській зоні, де приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема в населених пунктах ОСОБА_5 та Лозниця Житомирської області, і тепер отримують пільгові пенсії;

із паспорту громадянина України серії КМ 738342 від 14.09.2011р., виданого Красноокнянським РВ УМВС України в Одеській області, видно, що позивач 15.12.2012р. досяг 50-річного віку, а 15.12.2014р. 52-річного віку; /ар.сп. 8, 43-44 /

згідно посвідчень Серії А №078560 від 04.12.1992р. та Серії А №509120 від 30.08.2011р., виданих Одеською облдержадміністрацією, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1987р.; /ар.сп. 9-10, 51 /

із архівних довідок №203/06-25 від 29.08.2013р. та №06-25/62 від 18.02.2015р., виданих Трудовим архівом Красноокнянської райдержадміністрації, та акту №12 зустрічної перевірки достовірності та обгрунтованості їх видачі від 30.01.2015р. вбачається, що в жовтні 1987 року ОСОБА_1 була виплачена значно вища заробітна плата (2308,89), ніж в інші місяці (не більше 237,25), що було повязано з роботами «по Чорнобилю с.Лозниця), а в березні 1988 року була виплачена «премія по Чорнобилю»; /ар.сп. 13-14, 65, 69, 71 /

відповідно до довідки про доходи від 22.08.2014р. №19.4-17/1014, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Красноокнянської райдержадміністрації, позивач з 10.08.2004р. знаходиться на обліку в зазначеному Управлінні, як громадянин, який постраждав внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та отримує відповідні пільги; /ар.сп. 15 /

із довідок від 24.02.1997р. та від 21.02.2005р., виданих ТОВ «Красноокнянський агрошляхбуд», видно, що ОСОБА_1, в період відрядження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, працював з 07.07.1987р. по 12.10.1987р. в с.Нове-Шарне Житомирської області, і його заробітна плата склала: за липень 1987р. 560,54, за серпень 1987р. 1066,24, за вересень 1987р. 194,45, і за жовтень 194,45; /ар.сп. 16-17, 53-54 /

згідно копії посвідчення про відрядження, виданого Красноокнянською ПМДК, позивач в період з 08.07.1987р. по 01.09.1987р. перебував у відрядженні в с.Лозниця і с.Н.Шарне Народицького району Житомирської області; /ар.сп. 18, 55 /

рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області від 26.01.2015р., протокол №3, та від 05.05.2015р., протокол №15, позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за відсутністю доказів, про що його було повідомлено відповідним листом; /ар.сп. 3, 27-28 /

відповідно до трудової книжки БТ-ІІ №4323190 розпочатої 26.04.1984р., позивач, в період з 26.04.1984р. по 17.02.1995р., працював в якості тракториста та бульдозериста в Красноокнянському МДХРУ, перейменованого в подальшому в «Красноокнянський агрошляхбуд», і відповідно до наказу №89 від 07.07.1987р. був відряджений до с.Лозниця, Народицького району Житомирської області, та приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС;

/ар.сп. 4-7, 45-50 /

із наданих позивачем виписок з історій хвороб вбачається, що в період з 1997 року він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, періодично проходить лікування в різних лікувальних закладах, із-за загострення численних хронічних хвороб; /ар.сп. 83-89 /

ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсія призначається із зменшенням пенсійного віку на 8 років;

згідно ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом;

відповідно до п.1 ч.1 ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

постановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10.06.1986р. №207-7 було доведено до міністерств та відомств, що Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС, постановою від 05.06.1986р. №665-195 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення на роботах, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередження забруднення оточуючого середовища», встановили, що оплата праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій і першій зонах небезпеки, здійснюється відповідно в чотирьох -, трьох - і двохкратних розмірах, поверх середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), встановленій за основним місцем роботи;

відповідно до абзацу 7 підпункту «ґ» пункту 7 постанови правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком, із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

в п.10 узагальнення судової практики перегляду в касаційному порядку судових рішень, у справах про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 31.10.2006р., Вищим адміністративним судом України висловлена правова позиція, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсій зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Таким чином, на переконання суду, позов підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки підстави для відмови в призначені пенсії, на які посилається відповідач, є необґрунтованими, а первинні документи, надані позивачем органу пенсійного забезпечення для призначення пенсії, беззаперечно підтверджують факт його перебування в зоні чорнобильської катастрофи та участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зазначений період часу, а отже дають підстави для призначення вказаної пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 16.12.2014р.

Натомість, вимога відповідача, про надання позивачем додаткових документів, яку неможливо виконати, є неправомірною, а отже такою, що не підлягає виконанню, оскільки грубо порушує його право на пільгову пенсію.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», абзацу 7 підпункту «ґ» пункту 7 постанови правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. №22-1, ч.ч.1, та керуючись ст.ст.2, 8, 9, 11, 17-18, 71, 86, 99, 122, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Красноокнянському районі Одеської області, про скасування рішення та зобовязання відповідача призначити пенсію - задовольнити.

Рішення Управління Пенсійного фонду України у Красноокнянському районі Одеської області від 05.05.2015р. протокол №15, про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, згідно ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», скасувати.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України у Красноокнянському районі Одеської області призначити ОСОБА_1, 15.12.1962р. народження, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пільгову пенсію за віком зі зниженням віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16 грудня 2014 року, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Красноокнянський районний суд Одеської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови складений 25 серпня 2915 року.

Суддя ОСОБА_6