Постанова № 49402014, 28.08.2015, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.08.2015
Номер справи
757/22288/15-а
Номер документу
49402014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/22288/15-а

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2015 року cуддя Печерського районного суду м. Києва Цокол Л.І. вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Печерського району м.Києва про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Печерського району м. Києва і просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням сум отриманої матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років згідно довідок № 179/13/1 від 31.12.2014р., №2 від 12.01.2015р., №177/13/1 від 30.12.2014р.; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років згідно довідок № 179/13/1 від 31.12.2014р., №2 від 12.01.2015р., №177/13/1 від 30.12.2014р., починаючи з 31 грудня 2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. ОСОБА_1, з 31 грудня 2014 року перебуваю на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Печерського району м. Києва та отримую пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції від 26.10.2014 року} в розмірі 70% заробітної плати.

Розрахунок пенсії здійснювався на підставі довідок про заробітну плату (додається до позову), що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", форми яких були затверджені Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а- 4753/02/2670» та від 04.09.2013р. №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а- 4753/09/2670».

Проте, визначаючи розмір належної пенсії, Відповідачем не включено до розрахунку графу «Інші виплати», яка включає матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та грошову винагороду за вислугу років (згідно постанови КМУ від 24.02.2003р. №212), хоча на всі виплати, включені в довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

06.05.2015р. позивач звернулась до Відповідача із заявою провести перерахунок пенсії із урахуванням отримуваних мною сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за вислугу років (згідно постанови КМУ від 24.02.2003р. №212).

29.05.2015р. Відповідачем було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що інші виплати не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», а матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація, виплата за вислугу років не є складовими заробітної плати державного службовця, тому не можуть буті враховані при призначені пенсії .

Проте, позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими що не відповідають вимогам ст. 19 Конституції України, ст. ст. 33 ч. ч. 2, 7 та 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсій» № 865 від 31.05.2010 року, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» та такими, що порушують моє конституційне право на пенсійне забезпечення.

Так, згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 26.10.2014 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з Посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи, що враховуються в заробітну плату(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналогічні положення містяться і в підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету

статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Згідно зі ст. 95 КЗпП та ст. 33 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України від 03.07.1991р. №1282 «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до абз.4 п.2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003 р. індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплатй, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» визначено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для зарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати інші виплати. З урахуванням того, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошову винагороду за вислугу років нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вони підлягають зарахуванню для визначення заробітку при призначенні пенсії.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 20.02.2012р. та від 28.05.2013 року.

Зокрема, Верховний Суд України у постанові від 20.02.2012р. за №21-430а11 зазначив про те, що інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону «Про державну службу», який щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону «Про пенсійне забезпечення».

Підтримуючи свою попередню позицію Верховний Суд України у постанові від 28.05.2013р. № 21-97а13 підвів підсумок за змістом викладених вище у позові норм права, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.

Крім іншого позивача зазначає про те, що стала на облік 31.12.2014р., на час дії Закону України «Про державну службу» в редакції на зазначену дату, їй було нараховано пенсію з розрахунку 70 відсотків суми заробітної плати і з такого розрахунку сплачується досі.

Відповідно перерахунок пенсії станом на дату звернення до суду стосується виключно щодо включення до розміру заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за вислугу років, без зміни розміру відсотків заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Управління Пенсійного фонду в Печерському районі м. Києва не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , та відповідно направило свої письмові заперечення в яких зазначає наступне. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва та отримує пенсію, згідно з Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993р., яка призначена у розмірі 70 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993року (надалі-Закон № 3723) є спеціалізованим Законом України, що регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.

Керуючись ст. 33 Закону України № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, надбавок за ранги, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 33 Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно довідки, виданої Управлінням державної служби України в м. Києві та Київської області № 2 від 12.01.2015 та довідки Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації № 179/13/1 від 31.12.2014 Позивачу включені всі вищезазначені складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг (13-й ранг), надбавка за вислугу років 30%, надбавка за виконання особливо важливої роботи, премія). Інші виплати не передбачені''ст.ЗЗЗакону № 3723.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 визначено, якщо у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України.

Таким чином з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Також зазначаємо, джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІІ було внесено зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а саше ст. 5 було доповнено частиною шостою такого змісту: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік".

Механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям (як таким, що працюють, так і тим, що не працюють на час перерахунку) встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова).

Пунктом 4 Постанови визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно даного 4 пункту, не включені до складових заробітної плати, які враховуються під час перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

З огляду на зазначене, обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723 здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, винагороди за вислугу років не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Відповідно до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 р. № 865 не вносилось змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Згідно довідки Управління державної служби України в м. Києві та Київської області № 2 від 12.01.2015 та довідки Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації № 179/13/1 від 31.12.2014 не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 3723.

Таким чином, Управління діяло згідно норм чинного законодавства України і просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Вивчивши матеріали адміністративної справи слід зазначити наступне. Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку входить до системи оплати праці державного службовця.

Разом з тим, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Довідка видана позивачу містить всі виплати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, в тому числі ті виплати про які зазначає позивач у позовній заяві. Отже, неврахування вказаних виплат є порушенням з боку відповідача при призначені пенсії позивача .

На підставі викладеного та керуючись Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про державну службу», «Про оплату праці», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 7, 9,11, 69-71,86,97, 158-163,167,171,183, 244-2 КАС України , суд -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням сум отриманої матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років згідно довідок № 179/13/1 від 31.12.2014р., №2 від 12.01.2015р., №177/13/1 від 30.12.2014р.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Печерському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років згідно довідок № 179/13/1 від 31.12.2014р., №2 від 12.01.2015р., №177/13/1 від 30.12.2014р., починаючи з 31 грудня 2014 року. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Цокол Л.І.