Справа № 758/6944/15-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2015 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Неганової Н. В.,
при секретарі - Заславець О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з 11.04.2011 року та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати. 19.05.2015 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про включення в розрахунок призначеної пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення і надання роз'яснень щодо правильності нарахування пенсії. 27.05.2015 року управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва листом за №134/л-120 відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги і допомоги на оздоровлення. ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки матеріальна допомога і допомога на оздоровлення нею отримані і з них сплачені страхові внески, а тому мають враховуватись при розрахунку пенсії. Позивачка просить визнати протиправними дії відповідача щодо не включення до первинного розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги і допомоги на оздоровлення, зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з 27.05.2015 року включити в розрахунок пенсії матеріальну допомогу і допомогу на оздоровлення, зобов»язати відповідача з 27.05.2015 року обчислювати та виплачувати пенсію у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
В судове засідання позивачка та її представник не з'явилися. Від позивачки надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності її представника, в якій вона також зазначила що позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.35-заперечення УПФУ в Подільському районі м. Києва).
Для призначення пенсії позивачка надала відповідачеві довідку про складові заробітної плати (а.с.16), з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року отримувала, крім інших виплат, також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі 31 549 гривень 10 копійок, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем при обчисленні пенсії не було враховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в зазначеному розмірі, з якої сплачені страхові внески.
19.05.2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення (а.с.17-18).
Листом від 27.05.2015 року за №134/Л-120 управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (а.с.19) відмовило позивачці у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не є складовою заробітної плати державного службовця і не враховується при обчисленні пенсії.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII) в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованною особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованною особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованною особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналізуючи зазначені положення, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Оскільки, допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань має враховуватись при обчисленні розміру пенсії, суд вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачці як державному службовцю з урахуванням цієї матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення є протиправною. Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 11, 159, 160, 162 КАС України,
суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у включенні до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з 27.05.2015 року включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення та здійснити з 27.05.2015 року перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії суму матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі розгляду справи за відсутності сторін - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. В. Неганова