РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-256/2010 рік
29 червня 2010 року Козівський районний суд
Тернопільської області
в складі: головуючого судді Вирста М.М.
при секретарі Фещак Г.М.
представника управління Пенсійного
фонду України Козівського району ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі про визнання дій незаконними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі про визнання дій незаконними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії за період із 09 липня 2007 року до постановлення судом рішення.
Посилається на те, що набувши статус дитини війни, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», вона має право на одержання пенсії, підвищеної на 30 % мінімальної пенсії за віком із 01 січня 2007 року.
Однак, відповідачем вказану вимогу закону не було виконано, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по даний час така надбавка виплачувалася позивачці не в повному обсязі.
Вважає, що положення Законів України «Про державний бюджет України на 2007- 2009 роки» в частині зупинення дії ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись.
Просить суд зобовязати відповідача зробити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком із 09 липня 2007 року по теперішній час відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Судові витрати покласти на відповідача.
Позивачка в судове засідання подала письмову заяву в якій просить справу слухати без її участі, у звязку із станом здоровя, просить позов задоволити з мотивів, викладених в позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача відносно позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні, оскільки Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із Державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, то будь-яких порушень законодавства з боку Пенсійного Фонду України немає.
На підставі ст. 19 Конституції України посадові особи органів виконавчої влади повинні діяти в межах повноважень і в спосіб, передбачений законодавством України.
Законодавством України визначено, що фінансування ст. 6 Закону № 2195 проводиться з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного Фонду України.
Отже, на час звернення до суду законом не був визначений механізм розрахунку підвищення пенсії, передбаченого ст. 6 Закону № 1295. На даний час питання виплати підвищень до пенсій "дітям війни" законодавчо врегульовано, з 01 січня 2008 року механізм реалізації положень ст. 6 Закону № 2195 врегульовано шляхом внесення змін до цієї статті Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (пп. 2 п. 41 розділу II), згідно з якими дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Згідно п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" дітям війни до пенсії або підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 48 грн.10 коп., з 1 липня 48 грн.20 коп. та з 1 жовтня - 49 грн.80 коп.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що вказаний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_2 є пенсіонером за віком та має статус дитини війни, що стверджується посвідченням № 125945.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 в редакції від 19 грудня 2006 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 ).
Частиною 2 ст. 3 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 встановлено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно правовими актами.
Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 була призупинена.
Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність.
Таким чином, положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратив свою чинність з 09 липня 2007 року, тобто з моменту прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивачка маючи статус дитини війни, має право на одержання пенсії, підвищеної на 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, тобто з моменту ухвалення рішення Конституційного суду України № 6-рп/ 2007 від 09 липня 2007 року.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 викладено в новій редакції, відповідно до якої, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни п. 41 розділу II Закону.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційним.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність.
Таким чином, положення пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратив свою чинність з 22 травня 2008 року, тобто з моменту прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивачка маючи статус дитини війни, має право на одержання пенсії, підвищеної на 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, тобто з моменту ухвалення рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, є обовязковим до виконання на території України, остаточним та не може бути оскаржене.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09 липня 2003 року мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність, становив: з 01 січня 380,00 гривень, з 1 квітня - 406,00 гривень, з 1 жовтня - 411,00 гривень.
Згідно із ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність, становив: з 01 січня - 470,00 гривень, з 1 квітня - 481,00 гривню, з 1 липня - 482,00 гривні, з 1 жовтня - 498,00 гривень.
У 2009 році у відповідності до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений в розмірах, що діяли у грудня 2008 року, тобто в розмірі 498 гривень, а з 01 листопада 2009 року - 573,00 гривень.
Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року № 2154 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений з 01 січня у розмірі 695, 00 гривень, з 01 квітня 706, 00 гривень.
Однак, у 2007 році виплата підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, позивачці не проводилася, у січні березні 2008 року здійснювалась у розмірі 47 грн., квітні червні 2008 року 48 грн. 10 коп., липні вересні 2008 року 48 грн. 20 коп., жовтні грудні 2008 року 49 грн. 80 коп.
З 2009 року виплата підвищення до пенсії особам, що мають статус дитини війни проводиться органами Пенсійного фонду України у розмірі 49 грн. 80 коп., встановленому ст. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто, на підставі підзаконного нормативно правового акту, який суперечить вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, що має вищу юридичну силу.
Протягом 2007 року позивачка не отримувала надбавку, як дитина війни, у січні березні 2008 року здійснювалась у розмірі 47 грн., квітні червні 2008 року 48 грн. 10 коп., липні вересні 2008 року 48 грн. 20 коп., жовтні грудні 2008 року, та у 2009 році 49 грн. 80 коп. щомісячно, про що відповідачем надано довідку № 336 від 19 травня 2010 року.
Відповідно до п.п. 7 п. 2.2 «Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року, управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, аналізуючи зібрані у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до переконання про доведеність позовних вимог позивачки та вважає, що вони підлягають до часткового задоволення, оскільки в даному випадку мають місце порушення прав позивачки ОСОБА_2, які підлягають поновленню шляхом зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести нарахування та виплату позивачці передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за періоди із 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням сум, що були виплачені згідно п.41 розділу II ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було змінено на 2008 рік дію ст.6 «Про соціальний захист дітей війни», та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Також, з урахуванням вимог ст. 88 ЦПК України, п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи та організації звільнені від сплати державного мита, тому суд вважає, що судові витрати по справі в частині сплати судового збору слід віднести за рахунок держави, однак до стягнення із відповідача підлягають витрати на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 88, 209, 212-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст. 22, 64, п. 1,6 ст. 92, ч. 2 ст. 152 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/ 2007, рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489, п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі про визнання дій незаконними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо невиплати ОСОБА_2 державної соціальної допомоги, як дитині війни, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком за періоди: з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно з урахуванням раніше сплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі 120 /сто двадцять/ грн. за інформаційно технічне забезпечення розгляду судової справи р/р 31211659700282, найменування рахунку Козівський район 22050000, Банк одержувача УДК у Козівському районі, МФО банку 838012, Код одержувача 23588148.
Витрати по оплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Заява про апеляційне оскарження подається до Апеляційного суду Тернопільської області через Козівський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви, або без попереднього подання такої заяви в строк встановлений для її подання.
Суддя: підпис
З оригіналом: вірно