Справа № 204/1209/14-а
Провадження № 6-а/204/66/15
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК
49006, м. Дніпропетровськ, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
_____________________________
УХВАЛА
24 липня 2015 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Дубіжанська Т.О., розглянувши у порядку скороченого провадження подання державного Управління державної виконавчої служби Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області, зацікавлені особи Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська, ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, -
в с т а н о в и в:
07 липня 2014 року постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС було задоволено, та дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського районної у місті Дніпропетровську ради щодо відмови у перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової компенсації з шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 60 мінімальних заробітних плат; та зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська здійснити на користь ОСОБА_1 нарахування та виплату не отриманої одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю за 2013 року, відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, з урахуванням вже фактично сплачених сум.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2015 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради залишено без задоволення.
17 липня 2015 року Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області звернулося до суду з поданням про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в порядку ст. 263 КАС України, де просили змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист Красногвардійський районним судом м. Дніпропетровська від 19.03.2015 року із зобовязання Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська здійснити на користь ОСОБА_1 нарахування та виплату не отриманої одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю за 2013 року, відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, з урахуванням вже фактично сплачених сум, на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська на користь ОСОБА_1 не отриману одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоровю за 2013 рік, відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми у розмірі 72700 грн.70 коп.
В обґрунтування подання заявник вказав, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» видатків на виконання судових рішень не передбачено. З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким встановлюється гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів. Ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» зазначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. 06.02.2013 року набрав чинності у новій редакції порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, відповідно до п. 3 якого, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Суддею встановлено, що виконавчий лист № 204/1209/2014-а від 19.03.2015 року був предявлений ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, для виконання. Відповідно до постанови державного виконавця від 25 березня 2015 року було відкрито виконавче провадження.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» Міністерству соціальної політики видатків на виконання судових рішень не передбачено.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким встановлюється гарантії держави щодо виконання судових рішень.
У ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» зазначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» Державній казначейській службі України, передбачено видатки у сумі 153,9 млн. грн. на забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою.
Згідно з ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Аналогічну норму містить ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження», в якій зазначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Крім того, згідно листа Вищого Адміністративного Суду України від 13.06.2013 року № 846/12/13-13 надані розяснення, що зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобовязального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Вирішуючи це питання, суди повинні звертати увагу на таке. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобовязання здійснити виплату на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобовязальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
З огляду на все вищевказане, суддя вважає за можливе задовольнити подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровської області.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ст. ст. 41, 263 КАС України, суддя, -
у х в а л и в:
Подання Управління державної виконавчої служби Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області, зацікавлені особи Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська, ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровськ від 19.03.2015 року із зобовязання Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська здійснити на користь ОСОБА_1 нарахування та виплату не отриманої одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю за 2013 року, відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, з урахуванням вже фактично сплачених сум, на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська на користь ОСОБА_1 не отриману одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоровю за 2013 рік, відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми у розмірі 72700 грн.70 коп.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.О.Дубіжанська