УХВАЛ А
Іменем України
Справа № 336/3171/15-ц
Провадж. 2/336/2259/2015
01 вересня 2015 р. м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд у складі головуючого судді Іжевської Н.Г., при секретарі Падалка А.Р., за участю прокурора Верещага А.Л. , розглянувши позовну заяву прокурора Шевченківського району міста Запоріжжя до органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, третя особа комунальна установа «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про визнання противною бездіяльність органів опіки та піклування, зобовязання вчинити певні дії
В с т а н о в и в :
До суду звернувся прокурор Шевченківського району міста Запоріжжя з позовною заявою органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, третя особа комунальна установа «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про визнання противною бездіяльність органів опіки та піклування, зобовязання вчинити певні дії, у якої просить визнати протиправною бездіяльність органів опіки та піклування щодо звільнення піклувальника ОСОБА_1, та зобовязати орган опіки та піклування Шевченківського району звернутися до суду з заявою про звільнення ОСОБА_2 від повноважень опікуна над житлом та майном неповнолітнього.
Позов поданий як цивільний позов, за нормами Сімейного кодексу України та ЦПК України.
Відповідач за даним позовом визначений орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району.
В судовому засіданні прокурор підтримав свої вимоги, вважає, що задовольняючи позов, треба скасувати розпорядження Запорізької міської ради по Шевченківському району щодо призначення встановлення опіки над житлом малолітнього ОСОБА_3 та про призначення опікуна.
Відповідач та треті особи вважають, що даний позов є адміністративним позовом, та просять закрити провадження.
Розглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (частина 1 статті 2 КАС України).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно із ч. 1 статті 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13 січня 2005 року № 2342-ІV (далі - Закон № 2342-ІV) держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком (ч. 2 ст. 9 Закону №2342-ІV).
Комунальна установа «Запорізькій дитячий будинок інтернат» є комунальним закладом освіти, підзвітним і підконтрольним Запорізькій обласній раді.
Відповідно до п. 4.3.13, 4.33.14 Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Шевченківському району до повноважень районної адміністрації входить здійснення у встановленому законодавством порядку функцій органу опіки та піклування, прийняття відповідних розпоряджень; утворення комісії з питань захисту прав дитини та опікунської ради для захисту прав недієздатних або обмежених у дієздатності осіб.
Отже, у цьому спорі відповідач - орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, а тому має статус суб'єкта владних повноважень щодо встановлення опікунства, і ці правовідносини не відносяться до цивільно-правових.
Таким чином, даний спір за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому функції, підлягає розгляду адміністративним судом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України, суд
У х в а л и в:
Закрити провадження за позовом прокурора Шевченківського району міста Запоріжжя до органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, третя особа комунальна установа «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про визнання противною бездіяльність органів опіки та піклування, зобовязання вчинити певні дії, як не підсудного суду загальної юрисдикції.
Ухвалу може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області протягом пяти днів.
Суддя