Ухвала суду № 49341669, 20.08.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2015
Номер справи
808/4234/14
Номер документу
49341669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

20 серпня 2015 рокусправа № 808/4234/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.

суддів: Гімона М.М. Нагорної Л.М.

за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду

від 04 вересня 2014 року

у справі № 808/4234/14

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго»,

вул. Добролюбова 20, м. Запоріжжя, 69006;

до відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання

у сфері енергетики,

вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03680;

про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив: Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Дніпроенерго» подано позов до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною та скасування постанови № 794 від 05.06.2014 року.

Запорізький окружний адміністративний суд (суддя Бойченко Ю.П.) своєю постановою від 04.09.2014 року в позові відмовив.

Постанова суду мотивована тим, що порушення вимог статті 19 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР (575/97-ВР) в частині незабезпечення особливо важливих об'єктів електроенергетики відомчою воєнізованою охороною, є фактом встановленим. Санкції застосовані в межах повноважень контролюючого органу.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго», Позивач, вказує на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що Положення про відомчу воєнізовану охорону Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, затверджене наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 жовтня 2007 року N 480, передбачає створення спеціалізованого охоронного підприємства тільки для особливо важливих об'єктів, які належать до сфери управління Міненерговугілля України.

Крім того, охорона теплових електричних станцій Позивача здійснювалась на договірних засадах ліцензованими організаціями.

В доповнення до апеляційної скарги її заявник послався на те, що забезпечення належної охорони об'єктів в умовах надзвичайного і особливого періоду, в силу «таємних» Актів Міжвідомчих комісій, здійснюється також Національною гвардією.

Просив постанову окружного адміністративного суду скасувати та ухвалити нове рішення. Позов задовольнити.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Обставини справи: в період з 12.05.2014року по 30.05.2014 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, проведено планову перевірку дотримання Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Дніпроенерго» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (ліцензія АД № 036315) за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.

За результатами перевірки складено Акт перевірки № 08 від 30.05.2014 року.

В Акті перевірки Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики дійшла висновку про порушення підпункту 3.6.1 пункту 3.6 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до якого, ліцензіат повинен діяти згідно з законодавством України та нормативно-технічними документами, дотримуватись вимог статті 19 Закону України «Про електроенергетику» в частині забезпечення охорони об'єктів електроенергетики особовим складом відомчої воєнізованої охорони (із залученням у разі необхідності відповідних структурних підрозділів органів державної влади) із забезпеченням зброї.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2003 № 1170 затверджено перелік особливо важливих об'єктів електроенергетики. Структурні підрозділи ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (Запорізька ТЕС, Криворізька ТЕС та Придніпровська ТЕС) відносяться до особливо важливих об'єктів електроенергетики.

До 24.05.2012 року у структурних підрозділах ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» була наявна воєнізована охорона, зокрема, ВОХОР ПАТ «Дніпроенерго» (м. Запоріжжя), 202-й загін ПАТ «Дніпроенерго» (м. Енергодар), 2-й загін ВОХОР по охороні Придніпровської ТЕС ПАТ «Дніпроенерго» (м. Дніпропетровськ) та Криворізька ТЕС (м. Зеленодольськ), на яких зберігалась та використовувалась вогнепальна зброя.

Проте, у зв'язку з надходженням на адресу позивача листів управління профілактики правопорушень ГУМВС України в Дніпропетровській області № 21/1-926 від 14.05.2012р. та управління профілактики правопорушень ГУМВС України в Запорізькій області № 16/3-552 від 14.05.2012р., позивачем вогнепальна зброя була здана.

З травня 2013 року охорона об'єктів Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» здійснювалась Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецька охоронна компанія «Професійний захист».

На підставі Акту перевірки, 05 червня 2014 року керівником контролюючого органу прийнято Постанову № 794.

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10.000,00 грн.

Визнання протиправною та скасування постанови було предметом позову.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.

Структурні підрозділи ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (Запорізька ТЕС, Криворізька ТЕС та Придніпровська ТЕС) відносяться до особливо важливих об'єктів електроенергетики, стосовно чого спору між сторонами немає.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону (575/97-ВР) особливо важливі об'єкти електроенергетики охороняються відомчою воєнізованою охороною із залученням у разі необхідності відповідних структурних підрозділів органів державної влади.

В силу приписів частині четвертої наведеної норми Закону (575/97-ВР) особовий склад відомчої воєнізованої охорони об'єктів електроенергетики забезпечується вогнепальною зброєю і спеціальними засобами самооборони.

Як підтверджено судом, що встановлено і контролюючим органом, з травня 2013 року охорона об'єктів Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» здійснювалась не відомчою воєнізованою охороною чи відповідними структурними підрозділами органів державної влади, а Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецька охоронна компанія «Професійний захист».

Отже, порушення вимог статті 19 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР (575/97-ВР) в частині незабезпечення особливо важливих об'єктів електроенергетики відомчою воєнізованою охороною є фактом встановленим.

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику, стаття 27 Закону (575/97-ВР), тягне за собою встановлену законодавством України відповідальність.

Доводи заявника апеляційної скарги про те, що Положення про відомчу воєнізовану охорону Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, затверджене наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 жовтня 2007 року N 480, передбачає створення спеціалізованого охоронного підприємства тільки для особливо важливих об'єктів, які належать до сфери управління Міненерговугілля України, не мають правового значення для вирішення спору.

Особливо важливі об'єкти електроенергетики охороняються із залученням у разі необхідності відповідних структурних підрозділів органів державної влади.

Посилання заявника апеляційної скарги на Акти Міжвідомчих комісій охорони об'єктів в умовах надзвичайного і особливого періоду також відхиляються судом.

Суду першої інстанції заявник апеляційної скарги про це не заявляв, клопотань про особливості їх дослідження не надходило.

Будь-яких належних та допустимих доказів наявності таких актів також немає.

В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року у справі № 808/4234/14 - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: О.В. Юхименко

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: Л.М. Нагорна