Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 серпня 2015 року Справа № 805/3572/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, перевіривши дотримання вимог ст.ст.105-106 Кодексу адміністративного судочинства України, -
встановив:
26 серпня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Харківського національного університету внутрішніх справ (далі - позивач), датований 19 серпня 2015 року і того ж дня надісланий на адресу суду, до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача витрати, пов'язані з утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, у сумі 9 499,31 грн.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 цього Кодексу.
За приписами ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, що встановлено п.2 ч.2 ст.17 КАС України.
При цьому, згідно з п.15 ч.1 ст.3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
П.5 ч.4 ст.50 КАС України передбачає, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Приймаючи до уваги предмет спору - відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням курсанта у вищому навчальному закладі, підпорядкованому Міністерству внутрішніх справ України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах позивач діє як суб`єкт владних повноважень.
Аналогічний висновок міститься у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів».
Згідно з ч.3 ст.106 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
В порушення вимог ч.3 ст.106 КАС України докази надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів до позовної заяви не додані.
З приводу тієї обставини, що відповідач мешкає у м. Горлівка Донецької області суд зазначає наступне.
Закон України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» від 12 серпня 2014 року № 1632-VII (далі - Закон № 1632) визначає заходи правового реагування в районі проведення антитерористичної операції і спрямований на забезпечення доступу громадян та юридичних осіб до суду.
При цьому, ні КАС України, ні Закон № 1632, ні інші законодавчі акти, не передбачають звільнення позивача - суб'єкта владних повноважень від виконання обов'язку щодо додавання до позовної заяви доказу надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Відповідно до Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (зі змінами) Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» (далі - УДППЗ «Укрпошта») не здійснює пересилання пошти зокрема до/з м. Горлівка Донецької області, як до населеного пункту, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з інформацією щодо роботи відділень поштового зв'язку на території Донецької та Луганської областей, розміщеній на офіційному веб-сайті УДППЗ «Укрпошта» (http://ukrposhta.ua/robota-ukrposhti-v-doneckij-ta-luganskij-oblastyax), при пересиланні поштових відправлень до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, такі поштові відправлення рекомендовано адресувати наступним чином: «до запитання» (№ телефону); найменування населеного пункту (на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження), району, області; найменування об'єкту поштового зв'язку місяця призначення; поштовий індекс.
Обов'язковою умовою при пересиланні таких відправлень є:
- інформування відправником адресата про відправку поштового відправлення та погодження з ним об'єкту поштового зв'язку місця призначення. Для одержання поштового відправлення адресату необхідно буде звертатись до відділення поштового зв'язку, що функціонує на території, підконтрольній українській владі;
- зазначення на оболонках відправлень номера телефону адресата з метою інформування одержувача про надходження реєстрових поштових відправлень адресатам населених пунктів, де тимчасово не надаються послуги поштового зв'язку.
До того ж надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів можливе кур'єрською службою.
Ці документи також можуть бути вручені безпосередньо відповідачу або його повноважному представнику.
Крім того, сканкопії цих документів можуть бути надіслані на електронну адресу відповідача в мережі Інтернет.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, що передбачено ч.1 ст.108 КАС України.
Оскільки позовна заява Харківського національного університету внутрішніх справ не відповідає вимогам ч.3 ст.106 КАС України, вона підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для усунення її недоліків шляхом надання доказів надіслання (вручення) відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів будь-яким доступним для позивача способом.
Керуючись ч.3 ст.106, п.3 ч.1 ст.107, ч.1 ст.108, п.1 ч.4 ст.160, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
1. Позовну заяву Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України - залишити без руху.
2. Встановити особі, яка звернулася із позовною заявою, десятиденний строк від дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом надання суду доказів надіслання (вручення) відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів будь-яким доступним для позивача способом.
4. Роз'яснити особі, яка звернулася з позовною заявою, що у випадку неусунення недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута; у разі усунення недоліків у строк, встановлений судом, позовна заява вважатиметься поданою у день її первинного подання.
5. Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
6. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кравченко Т.О.