Постанова № 49325134, 01.04.2015, Роздільнянський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
01.04.2015
Номер справи
511/3244/14-а
Номер документу
49325134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 511/3244/14-а

Номер провадження: 2-а/511/3/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" квітня 2015 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Ільяшук А . В .,

при секретарі - Войнікової Л.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Роздільна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби у Роздільнянському районі Одеської області, Державної виконавчої служби Роздільнянського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, Головного Управління державної казначейської служби України в Одеській області, Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області про визнання дій державного виконавця незаконними та повернення сплаченого штрафу, -

в с т а н о в и в:

30 жовтня 2014 року позивач звернувся із адміністративним позовом до Управління державної казначейської служби України у Роздільнянському районі Одеської області, ДВС Роздільнянського міжрайонного управління юстиції в Одеській області про повернення сплаченого штрафу, де просив суд повернути грошові кошти, які були безпідставно стягнуті в сумі 629,81 грн. та стягнутий з боржника виконавчий збір. 24.12.2014 року позивач подав заяву про зміну предмету позову, де залучив у якості співвідповідача Головне Управління державної казначейської служби України в Одеській області та просив суд визнати незаконними дії ДВС та повернути грошові кошти, які були безпідставно стягнуті в сумі 629,81 грн. та стягнутий з боржника виконавчий збір. Оскільки ставилося питання про повернення штрафу, стягнутого за постановою ДАІ, судом до участі у справі залучено у якості співвідповідача Управління ОСОБА_2 України в Одеській області.

Позивач посилається на те, що 25.04.2014 року він скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.122 ч.2 КУпАП, про що було складено працівниками ДАІ протокол про адміністративне правопорушення від 25.04.2014 року серії АВ 2 №637459 та винесено постанову серії ПС 1 №215429 про накладення на позивача стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 гривень. У той же день позивач вказаний штраф сплатив. Незважаючи на це ДВС відкрило виконавче провадження по примусовому стягненню вказаного штрафу та за постановою державного виконавця із заробітної плати позивача за червень 2014 року утримано 629,81 грн.. Позивач вважає, що штраф стягнуто з нього безпідставно, а також виконгавчий збір, які просить повернути, визнавши дії ДВС незаконними. Він виконав вимоги ст.307 КУпАП та сплатив штраф 425 грн. у встановлений законом строк. Позивач вважає, що з нього стягнуто штраф у подвійному розмірі безпідставно, в звязку з чим його матеріальне становище погіршилось. Також позивач підтвердив, що у звязку із зайнятістю на роботі, він не мав змоги надати квитанцію до ДАІ про сплату грошових коштів, а з нього без законних підстав стягнуто 629,81 грн., які йому мають бути повернуті.

У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити. Додав, що постанову ДАІ про накладення на нього штрафу в розмірі 425 грн., він надав оператору банку, яка за реквізитами, вказаними у постанові провела перерахування штрафу, сплаченого ним. Квитанцію про сплату цього штрафу він ДАІ та ДВС не предявляв.

Представник Управління Державної казначейської служби у Роздільнянському районі Одеської області позов не визнала, підтвердила, що кошти у сумі 425 грн. були сплачені позивачем на рахунок місцевого бюджету та зараховані в бюджет Роздільнянського району. Якщо позивач помилково сплатив кошти не на той рахунок, він мав право звернутися із заявою до податкової інспекції про повернення зайво сплачених коштів, що він не зробив. Вважає, що підстав для стягнення цих коштів із бюджету за рішенням суду немає. Розгляд позову залишила на розсуд суду.

Представники Головного Управління державної казначейської служби України в Одеській області, Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області повторно у судове засідання не зявилися, будучи належним чином сповіщеними про час, дату і місце розгляду справи, пояснень та заперечень на позов не надали.

Представник Державної виконавчої служби Роздільнянського міжрайонного управління юстиції в Одеській області надала суду відзив на позов. який не визнала, вважає дії ДВС правомірними та просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши адміністративний позов, додані до нього документи, відзиви на позовну заяву, заслухавши пояснення учасників процесу, суд вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.5 КАС України провадження у адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

На підставі ч.3 ст..2 КАС України у справах щодо оскарження рішень,дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням прав особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до приписів ст.162 КАС України, суд може прийняти рішення про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень або визнати його нечинним.

Судом встановлено наступне. 25.04.2014 року ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.122 ч.2 КУпАП, про що було складено працівниками ДАІ протокол про адміністративне правопорушення від 25.04.2014 року серії АВ 2 №637459 та винесено постанову серії ПС 1 №215429 про накладення на позивача стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 гривень, де ОСОБА_1 попереджений під особистий підпис про те, що у разі несплати ним штрафу у строки, встановлені ст.307 КУпАП, штраф буде стягнутий у подвійному розмірі 850 гривень. У той же день 25.04.2014 року позивач вказаний штраф у сумі 425 грн. сплатив через банківську установу АТ «Імексбанк» (а.с.8). Вважаючи, що він вчинив правомірно, позивач не повідомив органи ДАІ про сплату ним штрафу та не предявив їм квитанцію. Оскільки штраф був зарахований до районного бюджету, ця сума не надійшла по приналежності до УДКС в Одеській області. Начальник ВДАІ Роздільнянського РВ звернувся із заявою до ДВС про відкриття виконавчого провадження по виконанню постанови ВДАІ м.Одеси №ПС1 215429 від 25.04.2014 року про стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 850 грн.. яка надійшла до ДВС 13.05.2014 року. Того ж дня було відкрите виконавче провадження по виконанню даної постанови ДАІ. В постанові державного виконавця вказано 7-денний термін на добровільне виконання, копія постанови направлена на адресу боржника за вих..№4452 від 13.05.2014 року. У строк, наданий для добровільного виконання, документальне підтвердження щодо сплати штрафу не надано. Відповідно до ст.28, ст.41 Закону України «Про виконавче провадження» нарахований виконавчий збір у розмірі 10% від суми боргу, витрати повязані з провадженням виконавчих дій. 28.05.2014 року виконавчий документ направлений для звернення стягнення на заробітну плату за місцем роботи боржника КМС-261 ст.Усатово. 07.07.2014 року на депозитний рахунок ВДВС надійшли грошові кошти, перераховані КМС-261 в сумі 629,81 грн. в рахунок сплати штрафу, виконавчого збору, відшкодування витрат на проведення виконавчих дій. 29.07.2014 року до Відділу ДВС зявився ОСОБА_1 та надав квитанцію про сплату штрафу від 25.04.2014 року. На запити ДВС отримано відповіді, що дані кошти зараховані не до обласного, а до районного бюджету. Згідно постанови ДАІ від 25.04.2014 року ОСОБА_1 добровільно, у встановлений законом строк на вказані у постанові реквізити на рахунок адміністративних штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху №31119149700001, отримувач Головне управління казначейства у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526 (ККДБ 21081300) штраф не сплатив. Зазначений рахунок відкритий ГУДКС України тільки на рівні обласного бюджету і діє з 03 січня 2014 року. ОСОБА_1 було ознайомлено з цим із наслідками щодо порушення встановленого строку сплати, тобто з примусовим виконанням постанови органами державної виконавчої служби та стягненням подвійного розміру штрафу (про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 на постанові ПС1 №215429). 25 квітня 2014 року ОСОБА_1, інн НОМЕР_1, в філії АТ «Імексбанк» (Одеська область, м.Роздільна, вул..Леніна,45) сплатив кошти у сумі 425 грн. на рахунок адміністративних штрафів та інших санкцій Роздільнянського району №31117106700381 (отримувач УК в Роздільнянському районі, код ЄДРПОУ 37958382, МФО 828011) по коду класифікації доходів бюджету 21081100. ГУДКСУ в Одеській області щоденно надає Управлінню ОСОБА_2 України в Одеській області відомості щодо надходження коштів на рахунок сплати штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Зазначена інформація в автоматизованому вигляді вноситься до Національної автоматизованої інформаційної системи (НАІС) ДДАІ МВС України, де обліковуються відомості про транспортні засоби, зареєстровані на території України, їх власників скоєння правопорушень, рух адміністративних матеріалів та відомості щодо сплати штрафів. У звязку з тим, що кошти не надійшли на вказаний у постанові рахунок, а надійшли на інший рахунок, то постанова фактично не була виконана і правомірно направлена для примусового виконання в ДВС, а тому подвійне стягнення суми штрафу є правомірним. Підстав для повернення коштів ОСОБА_1 через ВДВС, як надлишково стягнутих, немає. Щодо помилково сплачених коштів 25 квітня 2014 року, згідно квитанції №1 (щоденник 776/10) до бюджету Роздільнянського району Одеської області, то ОСОБА_1 може за власним бажанням звернутися до фінансових органів Роздільнянського району (податкової інспекції) про їх повернення.

Суд вважає, що субєкти владних повноважень діяли в межах своїх повноважень, порушень закону не допустили і підстав для задоволення позову ОСОБА_1 не має.

На підставі вищевикладеного та ст.19 Конституції України, ст.122 КУпАП, ст.22, ст.41 Закону України «Про виконавче провадження», ст.21 ЦК України, керуючись ст. 11, 158-162,163 КАС України, суд

п ос т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби у Роздільнянському районі Одеської області, Державної виконавчої служби Роздільнянського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, Головного Управління державної казначейської служби України в Одеській області, Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області про визнання дій державного виконавця незаконними та повернення сплаченого штрафу відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня проголошення постанови, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, протягом 10 днів з дня отримання її копії в повному обсязі

СуддяОСОБА_3