Справа №690/415/15-а
Провадження №2-а/690/13/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2015 року. Ватутіський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді Здоровило В.А.
за участю секретаря Мельник С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ватутіне справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
встановив:
позивач просить суд визнати дії УПФ України в м.Ватутіне щодо відмови йому у призначені пенсії, відповідно до ч.1 ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», незаконними та зобовязати УПФ України в м.Ватутіне Черкаської області призначити йому ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановлену для одержання державних пенсій, відповідно до п.1 ч.1 ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого для осіб, які працювали з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, посилаючись на те, що він ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно наказу №169-к від 23.07.1985 року був прийнятий до «Ватутінської автобази обєднання Черкасисільбуд» на посаду водія. Відповідно до відмітки в його трудовій книзі серія БТ-1 №7773913 на підставі наказу №123 від 23.04.1986 року «Ватутінська автобаза обєднання Черкасисільбуд» була перейменована в АТП 2300, яке на підставі наказу №12 від 14.04.1986 року було перейменовано в АТП 2362. У 1986 році був командирований для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС на 13 днів в період з 23.07 по 04.08.1986 року. В звязку з тим, що він був ліквідатором наслідків аварії ЧАЕС, 10.12.1992 року Черкаською облдержадміністрацією йому було видане Чорнобильське посвідчення серія А №002502, відповідно до якого він відноситься до учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорія 2.
Після досягнення віку з якого він має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 ЗУ від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» ним до відповідача було подано заяву про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку та додано до неї у відповідності до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, у тому числі передбачені і п.п.7 цього Порядку, а саме: трудову книгу, копію військового квитка, довідка №14 від 18.03.2015 року про факт роботи в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у період з 23.07.1986 по 04.-8.1986 року, довідка про нараховану заробітну плату за участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 23.10. 1992 №378, подорожній лист №285472, відомості про нарахування заробітної плати за липень 1986 року, карту обліку доз опромінювання. Відповідач листом 19.05.2015 року №1526/04 повідомив його, що підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає в звязку з тим, що довідки не підтверджені первинними документами, крім того, допущені певні помилки, а саме: подорожній лист №285472 виписаний водію ОСОБА_1 виданий підприємством не містить відмітки про прибуття в зону ЧАЕС, картка обліку доз опромінювання без печатки та розшифровки підпису відповідальної особи у відомості про нарахування заробітної плати за липень 1986 року не містить інформацію про період виконання робіт в зоні ЧАЕС.
Не погоджуючись з даною відмовою позивач і змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Представник відповідача з позовом повністю не згідна та просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до вимог ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, які працювали у 1986 році у зоні відчуження не менше 5 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до пп.5 п.2.1 р.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 07.07.2014 року №13-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема документи, такі як: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122 або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка за формою №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості надання довідки надаються інші первинні документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи в зоні, табель обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей на виплату заробітної плати.
Згідно наказу регіонального відділення ФДМУ по Черкаській області від 20.01.1998 № 900 АТ ПАТ «Ватутінське автотранспортне підприємство 2362» є правонаступником Ватутінської автобази «Обєднання «Черкасисільбуд», яке на сьогодні є діючим. Тому, позивач при зверненні за призначенням пенсії зобовязаний був надати до управління довідку за формою №122.
Управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне вважає, що відсутні підстави для призначення пенсії ОСОБА_1 із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з огляду на наступне.
В матеріалах справи містяться довідки видані «Ватутінським автотранспортним підприємством - 2362», а саме: довідка видана «Ватутінським автотранспортним підприємством - 2362» від 23.10.1992 №378 про роботу ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.07.1986 по 04.08.1986, підписана директором АТП 2362 ОСОБА_2Г, та головним бухгалтером ОСОБА_3; довідка видана «Ватутінським автотранспортним підприємством - 2362» від 23.10.1992 №378 про роботу ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.07.1986 по 04.08.1986, підписана головним бухгалтером ОСОБА_3.
Ознайомившись з вищевказаними довідками встановлено, що дані довідки видані в один день та під одним номером. Крім того, візуально порівнявши підписи директора АТП 2362 ОСОБА_2 на довідці від 23.10.1992 №378 №11 наданих позивачем, вбачається суперечність підписів, тому вважаємо, що довідка від 23.10.1992 №378 є неналежним доказом по справі та не повинна допускатись до розгляду справи.
Одним із основних документів для призначення пенсії за віком є довідки в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи обєкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З довідки ПАТ Ватутінського «АТП 2362»про факт роботи в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС водія ОСОБА_1 від 18.03.2015 №14 про те, позивач був направлений для роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 23.07.1986 по 04.08.1986 не вбачається, в якому саме населеному пункті позивач виконував роботи, повязані з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, позивачем не надано підтверджуючих документів щодо його направлення до населених пунктів, які відносяться до зони відчуження.
Така правова позиція управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне підтверджується і судовою практикою вищої судової інстанції, зокрема ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.11.2014 по страві №К/800/29411/13.
Подорожній лист наданий позивачем жодним чином не підтверджує перебування в зоні відчуження, так як відсутня відмітка про прибуття до населеного пункту «ОСОБА_3 Чорнобиль» та вибуття із нього. Відсутній підпис та штамп лікаря про проходження медичного огляду водія перед виїздом, який є обовязковим, що також може свідчити про не виїзд позивача з зони відчуження.
Відповідно до ст.62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та п.1 р.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Разом з тим, в трудовій книжці ОСОБА_1 відсутній запис щодо преміювання позивача за роботу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, в управління відсутні правові підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як відсутні первинні документи, а саме: довідка за формою №122; табеля обліку робочого часу за період роботи в зоні відчудження; накази про направлення ОСОБА_1 для роботи по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС.
Суд, заслухавши сторони, свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6та вивчивши матеріали справи вважає за необхідне позовні вимоги позивача задовольнити повністю, так як вони законні, обгрунтовані і в судовому засіданні доведені повністю.
Так в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, другої категорії, що стверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році серія А №181211 (а.с.5).
У 1986 році позивач був командирований для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС на 13 днів в період з 23.07 по 04.08.1986 року. В звязку з тим, що він був ліквідатором наслідків аварії ЧАЕС, 10.12.1992 року Черкаською облдержадміністрацією йому було видане Чорнобильське посвідчення серія А №002502, відповідно до якого він відноситься до учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорія 2, що стверджується довідкою (а.с.7).
Після досягнення віку з якого позивач має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 ЗУ від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» ним до відповідача було подано заяву про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку та додано до неї у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, у тому числі передбачені і п.п.7 цього Порядку, а саме: трудову книгу, копію військового квитка, довідка №14 від 18.03.2015 року про факт роботи в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у період з 23.07.1986 по 04.08.1986 року, довідка про нараховану заробітну плату за участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 23.10. 1992 №378, подорожній лист №285472, відомості про нарахування заробітної плати за липень 1986 року, карту обліку доз опромінювання. Розглянувши заяву позивача та вивчивши додані до неї документи відповідач листом від 19.05.2015 року №1526/04 повідомив позивача, що підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає в звязку з тим, що довідки не підтверджені первинними документами, крім того, допущені певні помилки, а саме: подорожній лист №285472 виписаний водію ОСОБА_1 виданий підприємством не містить відмітки про прибуття в зону ЧАЕС, картка обліку доз опромінювання без печатки та розшифровки підпису відповідальної особи у відомості про нарахування заробітної плати за липень 1986 року не містить інформацію про період виконання робіт в зоні ЧАЕС, крім того довідка видана «Ватутінським автотранспортним підприємством - 2362» від 23.10.1992 №378 про роботу ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.07.1986 по 04.08.1986, підписана директором АТП 2362 ОСОБА_2Г, та головним бухгалтером ОСОБА_3 (а.с.9), довідка видана «Ватутінським автотранспортним підприємством - 2362» від 23.10.1992 №378 про роботу ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.07.1986 по 04.08.1986, підписана головним бухгалтером ОСОБА_3 (а.с.10).
Посилання представника відповідача на відсутність правових підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як відсутні первинні документи є безпідставними, так як є достатньо первинних документів та доказів тому, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь в зоні відчуження «ОСОБА_3 Чорнобиль» з 23.07.1986 року по 04.08.1986 року в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Факт перебування позивача в зоні відчуження на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 23.07.1986 року по 04.08. 1986 року в судовому засіданні доведено: довідкою №14 від 18.03.2015 року (а.с.7), з якої вбачається, що ОСОБА_1 дійсно був направлений для роботи у 30 км зоні по ліквідації наслідків ЧАЕС з 23.07.1986 по 04.08.1986 рік, довідкою Ватутінського АТП - 2362 (а.с.9), з якої вбачається, що ОСОБА_1 робив у 30 км зоні м.Чорнобиль з 23.07.1986 по 04.08.1986 за що одержав підвищену заробітну плату в сумі 336,50 крб., довідкою про нараховану заробітну плату за участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 23.10. 1992 №378 (а.с.10), карткою обліку доз опромінювання (а.с.11), подорожним листом №285472 з 23.07. по 04.08.1986 (а.с.13).
Вказані документи містять інформацію про те, що ОСОБА_1 дійсно брав участь в зоні відчуження «ОСОБА_3 Чорнобиль» з 23.07.1986 року по 04.08.1986 року, в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. Даний факт також в судовому засіданні підтвердили і свідки ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5 які працювали також водіями та на той період часу разом із ОСОБА_1, перебували в зоні відчуження на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і на даний час вже отримують пенсію відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до додатку 1 «Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» до Постанови КМ УРСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання Постанов ВР УРСР про порядок введення в дію Законів УРСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» населені пункти ОСОБА_6, Чорнобиль відносяться до зони відчуження.
Ствердження представника УПФ України в м.Ватутіне в тій частині, що в трудовій книжці позивача відсутній запис щодо преміювання за роботу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що довідка видана «Ватутінським автотранспортним підприємством - 2362» від 23.10.1992 №378 про роботу ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.07.1986 по 04.08.1986, підписана директором АТП - 2362 ОСОБА_2Г, та головним бухгалтером ОСОБА_3 і довідка видана «Ватутінським автотранспортним підприємством-2362» від 23.10.1992 №378 про роботу ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 23.07.1986 по 04.08.1986, підписана головним бухгалтером ОСОБА_3, що дані довідки видані в один день та під одним номером, що візуально порівнявши підписи директора АТП - 2362 ОСОБА_2 на довідці від 23.10.1992 №378 №11 наданих позивачем, вбачається суперечність підписів, є підставою для не застосування до нього ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставним та не відповідають вимогам вказаної статті, де вказано, що особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Факт праці позивача в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів суд вважає в судовому засіданні підтверджений повністю.
А тому, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову УПФ України в м.Ватутіне Черкаської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати УПФ України в м.Ватутіне Черкаської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Пенсійний фонд України діє на підставі положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМУ від 24.10.2007 року № 1261, розділ 9 якого містить вичерпний перелік напрямків використання коштів ПФУ, які використовуються за призначенням і вилученню не підлягають.
На підставі викладеного, ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 9, 10, 11, 17, 18, 19, 71, 94, 99, 100, 102, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд
постановив:
позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії, відповідно до ч.1 ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», незаконними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановлену для одержання державних пенсій, відповідно до ч.1 ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Здоровило