Ухвала суду № 49302269, 23.04.2015, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
200/8420/15-к
Номер документу
49302269
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 200/8429/15-к

Провадження № 1-кс/200/3112/15

У Х В А Л А

23 квітня 2015 року м. Дніпропетровськ

Слідчий суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Шевцова Т.В., розглянувши у приміщенні суду в м.Дніпропетровську клопотання слідчого по кримінальному провадженню № 12015040000000052 від 23.01.2015 року про проведення обшуку, -

В С Т А Н О В И ЛА:

23 квітня 2015 року старший слідчий СУ ГУМВС України у Дніпропетровській області Власенко В.Ю. за погодженням з прокурором відділу прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку за місцем, де фактично розташований офіс фізичної особи-підприємця ОСОБА_2А. за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 30, яка відповідно до довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належить на праві власності ОСОБА_2, з метою вилучення документів фінансово-господарської діяльності, компютерної техніки, інших речей і документів, що підтверджують надання ритуальних послуг родичам (іншим особам) померлих громадян, відомості про яких вказані в повідомленні КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради.

Необхідність проведення обшуку слідчий обґрунтовує тим, що 21.01.2015 року до слідчого управління ГУМВС надійшло повідомлення директора комунального підприємства Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради ОСОБА_3 (ЄДРПОУ 32702195, м. Дніпропетровськ, пр.Кірова, 18) про обставини, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення.

Із зазначеного повідомлення вбачається, що невстановлені службові особи юридичних осіб приватного права, зловживаючи своїм службовим становищем, на території м. Дніпропетровська та Дніпропетровської області здійснюють поховання померлих людей у порушення Закону України Про поховання та похоронну справу, що виразилось у порушенні встановленого порядку поховання та надання ритуальних послуг, надання послуг без укладення відповідних договір з ритуальними службами та без видачі користувачу місця поховання свідоцтва про поховання.

Зазначеними діями невстановлених службових осіб юридичних осіб приватного права завдано істотної шкоди охоронюваним законом державним та громадським інтересам.

У діях невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України.

23.01.2015 року відомості про кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12015040000000052, за ч.1 ст.364-1 КК України.

Вивченням матеріалів кримінального провадження встановлено, що Комунальне підприємство Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради створено за рішенням Дніпропетровської міської ради для забезпечення потреб населення міста Дніпропетровська в сфері ритуальних послуг, організації поховання померлих громадян, згідно до вимог чинного законодавства у сфері поховання.

Згідно до положень Закону України Про поховання та похоронну справу, Положення про організацію поховання померлих і надання ритуальних послуг на території міста Дніпропетровська, затвердженого рішенням Дніпропетровської міської ради № 43/43 від 27.11.2013, виключною компетенцією КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради є:

- реєстрація поховання та перепоховання померлих в Книзі реєстрації поховань та перепоховань на кладовищах;

- реєстрація поховання та перепоховання у Муніципальній книзі реєстрації поховань та перепоховань;

- видача користувачу місця поховання свідоцтва про поховання.

На теперішній час у м. Дніпропетровську та Дніпропетровській області мають місце чисельні порушення чинного законодавства та встановленого порядку поховання та надання ритуальних послуг. Останнім часом вищевказані порушення мають масовий характер чим завдаються суттєві збитки місцевому бюджету, перешкоджає діяльності підприємства і призводить до завдання збитків підприємству та призводять до незаконного збагачення осіб, які здійснюють незаконні дії, а також завдається шкода інтересам місцевої громади і враховуючи місце здійснення таких незаконних поховань, загрожують екологічною катастрофою на території міста Дніпропетровська. Так, при середнії кількості померлих осіб у м. Дніпропетровську 1500 осіб за місяць, до КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради з питань організації поховання (в т.ч. виділення земельної ділянки для поховання) звертаються щомісяця близько 400 осіб. При цьому, де і в якому порядку здійснюється поховання решти померлих осіб - що становить більшість 1100 осіб невідомо, реєстрація їх поховання не здійснюється, що унеможливлює встановлення місця їх поховання у разі виникнення необхідності у державних та правоохоронних органів.

Статтею 12 Закону України Про поховання та похоронну справу передбачено, що особа, яка зобовязалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із ст. 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед субєктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.

В порядку, передбаченому ст. 12 Закону України Про поховання та похоронну справу, п.3 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003р. №193, п.4.3., 4.19, Положення про організацію поховання померлих і надання ритуальних послуг на території міста Дніпропетровська, затвердженого рішенням 27.11.2013 №43/43 Дніпропетровської міської ради, а також Додатком 3 зазначеного Положення, у відповідності до Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоровя України, Генеральної прокуратури України від 28.11.2012р. №1095/955/119 Про затвердження Порядку взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоровя та прокуратури України при встановленні факту смерті людини, для укладання договору-замовлення та організації поховання зазначених померлих осіб необхідно надати наступні документи:

- належним чином оформлене замовлення (із зазначенням даних про причину смерті та актовий запис про смерть);

- свідоцтва про смерть померлих осіб;

- дозвіл прокурора на видачу та поховання тіла померлого.

В порушення встановленого порядку, невідомими особами здійснюється поховання без належних підстав (без свідоцтва про смерть), без договору з ритуальною службою та без дозволу правоохоронних органів, що дає підстави стверджувати про незаконності дій з виконання таких поховань та дає підстави для підозри наявності у невідомих осіб злочинного наміру приховання злочину, результатом якого стала смерть людини.

Внаслідок недодержання вимог, щодо поховання в частині місця поховання (на території міських кладовищ, відповідно до місця реєстрації та місця проживання померлих осіб) та реєстрації в Книзі реєстрації поховань, Муніципальній книзі реєстрації поховань та перепоховань, КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради позбавлено можливості отримувати належні кошти за надання послуг з організації поховань. Так як КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради є бюджетоутворюючим підприємством комунальної форми власності, наслідком незаконних дій щодо поховання осіб є недоотримання міським бюджетом грошових коштів у розмірі близько 1 000 000,00 (одного мільйона) грн. щомісяця, що негативно впливає не тільки на рентабельність підприємства, а й на бюджетоутворення міста Дніпропетровська в цілому.

Встановлено, що 20.06.2014 між КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради та фізичною особою-підприємцем Ратнер Мариною Аркадіївною укладено договір про надання ритуальних послуг.

З метою перевірки відомостей викладених в повідомленні про кримінальне правопорушення КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2А. в порядку ст. 93 КПК України направлено запит про надання інформації.

Відповідно до наданої відповіді встановлено, що у звязку із веденням фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2А. господарської діяльності за допомогою спрощеної системи оподаткування та ведення бухгалтерського обліку, вся грошова виручка, за надання ритуальних послуг та реалізації ритуальної атрибутики, фіксується у книзі доходів, без внесення відомостей про замовника.

Наведенні обставини свідчать про причетність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2А. до фактів, викладених в повідомленні КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради.

Відповідно до ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення.

У звязку з тим, що іншими способами неможливо отримати відомості про протиправні дії фізичної особи-підприємця ОСОБА_2А., а під час досудового розслідування встановлені обставини свідчать про причетність останньої до їх вчинення та те, що під час проведення обшуку можуть бути отриманні докази протиправної діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2А., які самостійно чи в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для зясування обставин вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність у проведенні обшуку у приміщенні, де фактично розташований офіс фізичної особи-підприємця ОСОБА_2А. за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 30, з метою вилучення документів фінансово-господарської діяльності, компютерної техніки, інших речей і документів, що підтверджують надання ритуальних послуг родичам (іншим особам) померлих громадян, відомості про яких вказані в повідомленні КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради.

Відповідно до довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належить ОСОБА_2.

Слідчий в судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності. Відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України вважаю можливим розгляд справи за відсутності слідчого.

Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

За ст.. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до п.7 цієї статті, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про речі, документи або осіб, яких планується відшукати.

Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

Розглянувши клопотання, дослідивши надані до нього додатки, приходжу до висновку про те, що воно не підлягає задоволенню, оскільки з матеріалів клопотання вбачається, що слідчий запитував у ФОП ОСОБА_2 копії чеків, що стали підставою для надання ритуальних послуг громадянам, щодо поховання померлих за списком осіб, на що слідчому ФОП ОСОБА_2 надано відповідь про неможливість задоволення вимоги слідчого з огляду на спрощену форму оподаткування, видачу оригіналів квитанцій замовникам на руки.

Метою проведення обшуку слідчим зазначено відшукання документів фінансово-господарської діяльності, компютерної техніки, інших речей і документів, що підтверджують надання ритуальних послуг родичам (іншим особам) померлих громадян, відомості про яких вказані в повідомленні КП Ритуальна служба Дніпропетровської міської ради, оскільки слідчий вважає, що в інший спосіб отримати такі відомості не може.

Проте, вважаю, що твердження слідчого не відповідають дійсності, оскільки з метою вилучення документів щодо надання послуг родичам померлих осіб, слідчий вправі звернутись до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів.

Окрім того, протиправність дій ФОП ОСОБА_2 в жодний спосіб не підтверджена, договір, укладений між ФОП ОСОБА_2 та КП Ритуальна служба 20.06.2014 року, свідчить про обовязок замовника, а не ФОП ОСОБА_2 як виконавця, подати до КП Ритуальна служба оригінал свідоцтва про смерть, свідоцтво про поховання, реквізити виконавця намогильної споруди, документи, що підтверджують її придбання, а на КП Ритуальна служба покладається обовязок укладення договору-замовлення, відведення місця поховання, а за Порядком утримання кладовищ та інших місць поховань обовязок утримання кладовищ, військових кладовищ, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховань знайдених невпізнаних трупів та охорона всіх місць поховань забезпечуються виконавчим органом сільської, селищної, міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету.

Відповідно до ст.25 Закону України Про поховання та похоронну справу за зверненням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце для поховання померлого відповідно до затвердженої проектної документації. Після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

За ст.27 цього Закону, кожне поховання та перепоховання померлих реєструється спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Разом з цим, висновок про причетність ФОП ОСОБА_2 до протиправних дій зроблена слідчим лише на підставі відповіді про ведення господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування, тобто без внесення відомостей про замовника до книги доходів, проте такий висновок слідчого не відповідає дійсності, не кореспондується з ч.1 ст.364-1 КК України, до повноважень ФОП ОСОБА_2 не входить перевірка наявності у замовника свідоцтва про смерть померлого, дозволу прокурора на поховання (тільки у випадку насильницької смерті), а також виділення земельної ділянки на кладовищі для поховання, охорона та утримання місць поховання.

Крім цього, договір-замовлення є вільним свідомим волевиявленням замовника, до укладення якого він примушений бути не може в силу п.3 ч.1 ст.3, ч.1 ст.12 ЦК України, поховання особи за місцем її останнього мешкання не є обовязком, крім випадків останньої волі померлого, Законом передбачені випадки поховання без укладення договору замовлення, тому розбіжності у цифрах померлих осіб та замовників послуг КП Ритуальна служба не можуть бути підставою вважати, що вчинено кримінальне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 107, 110, 234, 235, 309, 369, 371, 372 КПК України, -

У Х В А Л И Л А:

В клопотанні старшого слідчого СУ ГУМВС України у Дніпропетровській області Власенка В.Ю. - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Т.В. Шевцова