26.08.2015
227/4558/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2015 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
в складі:головуючий суддя Діденко С.О.
при секретарі Сухіна О.Ю.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропіллі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
04 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управлiння Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі, про визнання рішення №2849 від 3 червня 2015 року про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку неправомірним, і зобовязати пенсійний фонд провести перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з 1 червня 2014 року.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої вимоги обґрунтовує наступним. Він працював в органах прокуратури Донецької області з 1985 року по 2015 рік. У 2006 році він набув право на пенсію за вислугою років, на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
В 2015 році позивач звільнився з прокуратури за власним бажанням. Після звільнення, 28 травня 2015 року звернувся до УПФУ в м. Добропіллі та Добропільського району з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-265 від 26.05.2015 про розмір фактичної заробітної плати.
Рішенням начальника УПФУ в м. Добропіллі та Добропільського району від 03 червня 2015 року за № 2849 в перерахунку пенсії з більшого заробітку позивачу відмовлено.
Відмову УПФУ в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області мотивовано тим, що згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами внесеними законом України від 28.12.2014 року №76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі відповідного нормативно-правового акту. Разом з тим, відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України, не прийнято.
Однак, зазначена відмова УПФУ в перерахунку пенсії є неправомірною.
Так, як умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.
Відповідно до ч.І ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 позов підтримали, вважають позовні вимоги обґрунтовані, та такі, що підлягають задоволенню.
Представник відповідача позов не визнала і надала письмові заперечення, а також дала пояснення, що рішення УПФУ в м. Добропілля та Добропільському районі про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку №2849 від 03 червня 2015 року вона вважає обґрунтованим, дії УПФУ правомірними, тому просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобовязана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення, тощо.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012.
Посилання працівника відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VII. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень зазначеного закону, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України»,. «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу» безпідставні, оскільки відповідно до пункту 7 розділу 3 прикінцевих положень Закону України №76 від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, ОСОБА_1 ще у 2006 році набув право на пенсію за вислугою років, на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Керуючись ст.ст.159,160,161,163 КАС України, Конституцією України, Законом України №76 від 28 грудня 2014 року, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, неправомірними.
Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропіллі та Добропільському району про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку № 2849 від 03 червня 2015 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 червня 2015 року у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла на 2006 рік ), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, з 01 червня 2015 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців), з 01 червня 2014 року.
Постанова набирає законної сили з моменту отримання повної копії постанови, якщо постанова не була оскаржена. Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання повної копії постанови.
Складено одноособово у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий суддя С.О.Діденко
26.08.2015