ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Леніна, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.07.2015р. Справа №905/125/15
за позовом: Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м.Словянськ, код ЄДРПОУ 38660601
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ, код ЄДРПОУ 00131268
про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 83707,85 грн
Суддя: Паляниця Ю.О.
Секретар судового засідання: Бикова Я.М.
У засіданні брали участь:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Словянська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м.Словянськ звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 83707,85 грн, застосованої Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області у формі протокольного рішення комісії №72/14 від 30.12.2014р. за актом №0005049 від 17.11.2014р. Словянського РЕМ про порушення правил користування електричною енергією.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на відсутність вини Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області в пошкодженні пломби на електричному щиті, який експлуатується інспекцією на підставі договору №2350 від 04.02.2014р., та, як наслідок, відсутність підстав для донарахування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 83707,85 грн.
Відповідач у відзиві №367 від 08.06.2015р. проти задоволення позову заперечив з посиланням на те, що акт про порушення Правил користування електричною енергією №005049 від 17.11.2014р. підписаний позивачем без зауважень та заперечень, будь-яких пояснень від Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області в порядку норм п.6.41 Правил користування електричною енергією не надходило.
Одночасно, в обґрунтування своїх заперечень Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» зазначало, що згідно із п.3.3 Правил користування електричною енергією відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта опломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Сторони у судове засідання 22.07.2015р. не зявились.
Відповідно до 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст.69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Згідно із п.3.9.2 постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, незважаючи на те, що сторони, зокрема, у судове засідання 22.07.2015р. не зявились, за висновками суду, наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до норм ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка вказаних учасників судового спору не перешкоджає вирішенню справи по суті.
Крім того,судом враховано що відповідно до ухвали від 08.07.2015р. присутність сторін у судовому засіданні 22.07.2015р. була визначена не обовязковою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
03.02.2014р. Публічним акціонерним товариством «Донецькобленерго» складено акт №160699 про пломбування та здачу пломб і засобів обліку на збереження за адресою: м.Словянськ, вул.Жовтневої Революції, 3.
04.02.2014р. між відповідачем (постачальник) та позивачем (споживач) було підписано договір №2350 про постачання електричної енергії, за змістом розділу 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма обєктами) приєднаною потужністю 148,14 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Як свідчать матеріали справи, 17.11.2014р. представниками Публічного акціонерного товариства «Донецькобленерго» було складено акт №0005049 про порушення, у відповідності до якого встановлено порушення вимог п.6.40 та/або п.1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 5.1, 7,6 Правил користування електричною енергією, а саме: пошкодження або відсутність пломб з відтисками тавра енергопостачальника, встановлених в місцях, що зазначені в акті опломбування, складеному в порядку, визначеному Правилами користування електричною енергією, який підтверджує опломбування та передання на зберігання засобів обліку, встановлених пломб та індикаторів. При проведенні технічної перевірки було встановлено відсутність пломби енергопостачальника на шафі обліку та знеструмлений трансформатор струму, що призвело до недообліку спожитої електричної енергії. Дії споживача призвели до зміни показань приладу обліку.
Вказаний акт підписаний представником позивача без зауважень та заперечень та засвідчений печаткою Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
30.12.2014р. відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією та визначення обсягу недорахованої електроенергії, а також суми завданих збитків.
За наслідками вказаного засідання було складено протокол №72/14, за змістом якого вирішено провести перерахунок обсягу електричної енергії, що підлягає оплаті споживачем, у відповідності з Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, затвердженою постановою №562 від 04.05.2006р. НКРЕ України (зі змінами та доповненнями), та визначено обсяг недорахованої електричної енергії на рівні 57180 кВТ/год, вартістю 83707,85 грн.
Згідно із протоколом №72/14 від 30.12.2014р. присутній на засіданні представник споживача від підпису протоколу відмовився.
30.12.2014р. відповідачем було оформлено рахунок №2350 на оплату електричної енергії за період з липня 2014 року по листопад 2014 року в сумі 83707,85 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до господарського суду з розглядуваним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст.33 вказаного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Статтею 54 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позовна заява повинна містити виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов; законодавство, на підставі якого подається позов.
Відповідно до п.4.2.4 договору №2350 від 04.02.2014р. споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог п.п.4.2.1-4.2.3 цього договору (пошкодження засобів обліку електричної енергії, втручання в їх роботи, зняття пломб з засобів обліку), якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або є наслідком дій обставин непереборної сили.
За таких обставин, враховуючи зміст ст.129 Конституції України, ст.ст.4-3, 33, 54 Господарського процесуального кодексу України, п.4.2.4 договору №2350 від 04.02.2014р. при зверненні до суду з розглядуваним позовом позивачем повинно бути доведено, що порушення виникли з вини постачальника або є наслідком дій обставин непереборної сили.
Відповідно до ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими доказами.
Статтею 36 вказаного Кодексу України передбачено, що письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно із ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідачем представлено суду висновок №959/12-12/03 від 07.07.2015р. Донецької торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили, за змістом якого зазначена установа провела системний аналіз наданих документів з питань неможливості у період з 06.06.2014р. по 14.07.2014р. Словянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області повноцінно і стабільно здійснювати діяльність та своєчасно виконувати зобовязання, передбачені договором №2350 від 04.02.2014р., та дійшла висновку, що вказане тимчасове несвоєчасне виконання зобовязань виникло під час проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, при наявності фактів озброєних зіткнень на вказаній території (у тому числі, у м.Словянськ), відсутності можливості вільного та безпечного пересування та здійснення постачання на територію вказаних областей, пошкодження шляхів сполучення, інфраструктури залізниці, відсутності контролю з боку української влади у м.Словянськ і по характеру не залежало від волевиявлення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, інших сторін та третіх осіб, вказані обставини до 14.07.2014р. знаходились поза контролем заявника та заважали своєчасному виконанню існуючих договірних та інших зобовязань.
Оцінюючи наданий позивачем висновок №959/12-12/03 від 07.07.2015р. Донецької торгово-промислової палати в якості доказу наявності обставин для звільнення від відповідальності за договором №2350 від 04.02.2014р., суд зазначає про наступне:
За приписами ч.2 ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
За правилами ст.3.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обстави (обставин непереборної сили), який затверджено рішенням №40 (3) від 15.07.2014р. Президії вказаної установи (далі Регламент), сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) це документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим регламентом.
Підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст.3.1 регламенту, визначених як непереборний вплив на виконання відповідного зобов'язання таким чином, що унеможливлює його виконання у термін, що настав (наявність причинно-наслідкового зв'язку між обставиною та неможливістю виконання зобов'язання в термін, передбачений відповідно законодавством, відомчими нормативними актами, договором, контрактом, угодою, типовим договором тощо). Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин (ст.ст.6.1, 6.2 Регламенту).
Відповідно до ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
За правилами п.3.3 Регламенту сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) це документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
За приписами п.4.2 Регламенту регіональні торгово-промислові палати здійснюють засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до умов договорів, контрактів, типових договорів, угод тощо між резидентами, норм законодавства, відомчих нормативних актів, органів місцевого самоврядування, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції регіональних торгово-промислових палат / відповідної регіональної ТПП.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, висновок №959/12-12/03 від 07.07.2015р. Донецької торгово-промислової палати є належним доказом наявності форс-мажорних обставин за договором №2350 від 04.02.2014р. в період з 06.06.2014р. по 14.07.2014р.
Одночасно, згідно із п.6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою №562 від 04.05.2006р. НКРЕ (п.6.40 Правил користування електричною енергією).
На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг та сума завданих споживачем збитків (п.6.42 Правил користування електричною енергією).
30.12.2014р. рішенням комісії Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» з розгляду акта №0005049 від 17.11.2014р., оформленого протоколом №72/14, здійснено розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії внаслідок порушення Словянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій област Правил користування електричною енергією, згідно із яким вартість недоврахованої електричної енергії склала 83707,85 грн.
Пунктами 3.2, 3.3 Правил користування електричною енергією встановлено, що відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору. Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Як було зазначено судом вище, 03.02.2014р. сторонами був складений акт №160699 про пломбування та здачу пломб і засобів обліку на збереження за адресою: м.Словянськ, вул.Жовтневої Революції, 3.
Відтак, відповідальність за збереження та цілісність розрахункового засобу обліку електричної енергії, пломб та пломбувального матеріалу несе позивач.
Одночасно, згідно із висновком №959/12-12/03 від 07.07.2015р. Донецької торгово-промислової палати обставини непереборної сили за договором №2350 від 04.02.2014р. існували в період з 06.06.2014р. по 14.07.2014р.
Відтак, з урахуванням приписів п.п.3.2, 3.3 Правил користування електричною енергією, після 14.07.2014р. позивач не тільки мав право та можливість але і був зобовязаний забезпечити перевірку технічного стану засобів обліку електричної енергії за адресою: м.Словянськ, вул.Жовтневої Революції, 3.
Одночасно, твердження відповідача про те, що порушення виникли з вини постачальника не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Зокрема, за результатами розгляду заяви №9216/10/05-22-03-13-3 від 13.05.2015р. позивача щодо факту незаконного підключення до електричного щита, розміщеного в приміщенні інспекції, начальником Словянського МВ (з обслуговування м.Словянськ та Словянського району) ГУМВС України в Донецькій області, полковником міліції ОСОБА_1 було надано відповідь №5/5640 від 08.06.2015р.
За змістом вказаної відповіді, Словянським МВ ГУМВС України в Донецькій області було встановлено, що 06.07.2015р. до електричного щита незаконно підключили дріт, який єднався з лічильником електричної енергії, порушили пломби на електричному щиті, розміщеному в приміщенні Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, розташованої за адресою: м.Словянськ, вул.Жовтневої Революції, 3. Однак, встановити осіб, які незаконно підключились до електричного щита не виявилось можливим.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, позовні вимоги Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 83707,85 грн підлягають задоволенню в частині стягнення суми у розмірі 3268,58 грн (вартість електричної енергії у липні 2014 року 7237,58 грн / 31 день * 14 днів). В іншій частині позову слід відмовити з визначених вище підстав.
Посилання позивача на те, що протокол №72/14 від 30.12.2014р., розрахунок суми недорахованої електроенергії, рахунок №2350 від 30.12.2014р. не мають обовязкових реквізитів та містять помилки вказаних висновків суду не спростовують.
Клопотання №9776/10/10-012 від 19.05.2015р. позивача про зупинення виконання повідомлення №68 від 12.05.2015р. Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про припинення постачання електроенергії залишається судом без задоволення з огляду на те, що нормами Господарського процесуального кодексу України суду не надано повноважень на вчинення таких дій.
Наразі, заява №9776/10/10-012 від 19.05.2015р. Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області не є заявою про забезпечення позову у розумінні положень ст.66, 67 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає розподілу між сторонами пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м.Словянськ до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 83707,85 грн, застосованої Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області у формі протокольного рішення комісії №72/14 від 30.12.2014р. за актом №0005049 від 17.11.2014р. Словянського РЕМ про порушення правил користування електричною енергією, задовольнити частково.
Скасувати оперативно-господарську санкцію у вигляді донарахування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 3268,58 грн, застосованої Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області у формі протокольного рішення комісії №72/14 від 30.12.2014р. за актом №0005049 від 17.11.2014р. Словянського РЕМ про порушення правил користування електричною енергією.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Островського, 8, код ЄДРПОУ 00131268) на користь Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (84100, Донецька область, м.Словянськ, площа Жовтневої революції 3, код ЄДРПОУ 38660601) грошові кошти у розмірі 3268,58 грн, а також судовий збір в сумі 71,34 грн.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
В іншій частині позов залишити без задоволення.
У судовому засіданні 22.07.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повне рішення складено 27.07.2015р.
Суддя Ю.О.Паляниця