Постанова № 49250554, 14.08.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2015
Номер справи
818/2574/15
Номер документу
49250554
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2015 р. Справа №818/2574/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мачули А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2574/15 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_3) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Сумах) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №822-15 від 10.04.2015.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем неправомірно визначено нормативну грошову оцінку землі в сумі 283,59 грн. за кв.м., або 283590 грн. за ділянку, оскільки нормативна грошова оцінка за 2015 р. дорівнює 91,92*1,53=140,6376 грн. за кв.м., а загальна грошова оцінка ділянки, що надавалась в оренду становить 140637,60 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.18-19) та зазначила, що відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України при нарахуванні контролюючим органом орендної плати за земельну ділянку річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. ДПІ у м. Сумах була обрахована грошова оцінка земельної ділянки у сумі 283,59 грн. за кв.м., або 283590 грн. за ділянку. А тому, ДПІ у м. Сумах збільшено суму податкового зобов'язання за основним платежем по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 8507,10 грн. за 2015 рік у відповідності до чинного законодавства.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що посадовими особами податкового органу було винесено податкове повідомлення-рішення №822-15 від 10.04.2015, згідно якого ДПІ у м. Сумах було визначено ФОП ОСОБА_3 суму податкового зобов'язання за платежем орендної плати з фізичних осіб в розмірі 8507,10 грн. (а.с.13)

Розрахунок нарахування орендної плати за землю за 2015 рік було здійснено на підставі перевірки договору оренди земельної ділянки від 26.10.2004, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.20-26). В пункті 3 даного договору зазначено, що орендна плата на рік становить 0,03 % від нормативної грошової оцінки землі.

Разом з тим, у відповідності до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України контролюючим органом була нарахована річна сума орендної плати за земельну ділянку у сумі платежу 3 відсотків нормативної грошової оцінки. На підставі чого, ДПІ у м. Сумах збільшено ФОП ОСОБА_3 суму податкового зобов'язання за основним платежем по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 8507,10 грн. за 2015 рік.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Статтею 286 Податкового кодексу України визначено порядок обчислення плати за землю, а саме п. 286.5 - нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами Державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 Податкового кодексу України.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України визначено, що база оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

У відповідності до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кі = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

За інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2014 рік становив 124,9 відсотка (згідно листа державному агентству земельних ресурсів України від 12.01.2015 р. №11.1-3/1-15).

Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2015 року становить 1,249.

Інформаційний лист Державної фіскальної служби України від 16.01.2015 за №722/5/99-99-19-01-01-16 "Про особливості встановлення ставок з місцевих податків та зборів" в п. 2,3 «Плата за землю» визначає, що згідно з п.п. 284.1 ст. 284 Кодексу органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Відповідно до п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Кодексу рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування визначених місцевих податків та зборів.

До 25 грудня року, що передує звітному, органи місцевого самоврядування повинні подавати контролюючим органам рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг з сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам (абз. другий п.284.1 ст.284 Кодексу).

Зміни до зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися такі зміни.

Якщо органи місцевого самоврядування не оприлюднили та не надали у встановлені чинним законодавством терміни відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішень щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам, плата за землю в 2015 році справляється відповідно до вимог п.п. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Кодексу із застосуванням ставок земельного податку 2014 року з урахуванням коефіцієнта індексації - 1,249.

Разом з тим, відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 26.10.2004 (а.с.20-26), п.п. 1,1 і 1,2 зазначається, що «В оренду передається ділянка 0,1 га», «нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору становить 91920 грн.», отже в 2004 р. нормативна грошова оцінка за кв.м. становила 91,92 грн.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 за № 783 «Про Проведення індексації грошової оцінки земель» (з 1995 по 2010 рік) та пункту 289.2 Податкового кодексу України (починаючи з 2011 року), Листа Державної фіскальної служби України від 15.01.2015 р. №816/7/99-99-17-04-02-17: нормативна грошова оцінка земель індексується на відповідний коефіцієнт (по роках, за які проводилась індексація): за 1996 рік - 1,703, за 1997 рік - 1,059, за 1998 рік - 1,006, за 1999 рік - 1,127, за 2000 рік - 1,182, за 2001 рік - 1,02, за 2005 рік - 1,035, за 2007 рік - 1,028, за 2008 рік - 1,152, за 2009 рік - 1,059, за 2010 рік - 1,0, за 2011 рік - 1,0, за 2012 рік - 1,0, за 2013 рік - 1,0, за 2014 рік - 1,249.

Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2015 рік розраховується як добуток відповідних коефіцієнтів з 2005 по 2014 роки включно на нормативну грошову оцінку 2004 р., тобто:

1,035*1,028*1,152*1*1*1*1*1,249=1,53 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки з 2005 по 2014 включно).

Таким чином, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2015 рік становить 91,92*1,53=140,6376 грн. за кв.м., а загальна грошова оцінка ділянки, що надавалась в оренду відповідно - 140637,60 грн.

При цьому, відповідно до п.п. 288.5.1. п. 288.6 ст.288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

Отже ставка податку визначається наступним чином: 140637,60 * 3 % =4219,11 грн.

Згідно податкового повідомлення-рішення від 04.06.2014 р. №511810 ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб для ФОП ОСОБА_3 в розмірі 204,34 грн. (а.с.14). У відповідності до цього повідомлення-рішення позивачем 18.08.2014 було сплачено 204,34 грн. (а.с.15).

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах №822-15 від 10.04.2015 в частині визнання суми податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб в розмірі 4287,97 грн. є протиправним, не відповідає вимогам податкового законодавства, ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому в цій частині підлягає скасуванню.

Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 за №3674-VI за подання до адміністративного суду позову майнового характеру позивач має сплатити 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Так, у відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 182 грн.70коп., що підтверджується квитанцією №0.0.413480156 від 23.07.2015 (а.с.3).

З огляду на викладені вище обставини суд вважає за необхідне стягнути з позивача - ОСОБА_3 судовий збір пропорційно позовним вимогам, у задоволенні яких відмовлено, в сумі 822,15 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах №822-15 від 10.04.2015 в частині визнання суми податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб в розмірі 4287,97 грн.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (рахунок № 31217206784002, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593, банк отримувача ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Сумського окружного адміністративного суду 35907252) судовий збір у сумі 822 грн.15 коп. (вісімсот двадцять дві грн. п'ятнадцять коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 19.08.2015 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов