Постанова № 49249679, 25.08.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
п/811/2334/15
Номер документу
49249679
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

25 серпня 2015 року Справа №П/811/2334/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку скороченого провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області

до відповідача: Приватного сільськогосподарського підприємства «Деметра»

про застосування заходів реагування.

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулася з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Деметра» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного сільськогосподарського підприємства «Деметра» шляхом зобов'язання даного підприємства зупинити роботу комплексу будівель споруд ПСП «Деметра», що розташований та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Устинівський район, с. Брусівка, вул. Петрівська, 2 та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію комплексу та вхідні двері, ворота до будівель і споруд даного комплексу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що плановим заходом ПСП «Деметра» виявлено порушення вимог пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що унеможливлює експлуатацію комплексу будівель, розташованих: с. Брусівка Устинівського району Кіровоградської області, вул. Петрівська, 2 до повного усунення виявлених порушень.

Відповідачем копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримано 04.08.2015 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.35). Заперечення проти позову чи заяви про визнання позову у встановлений строк відповідачем до суду не подано.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

У період з 10.07.2015 р. по 14.07.2015 р. провідним інспектором Устинівського районного сектору Управління ДСНС України у Кіровоградській області відповідно до наказу №3 від 19.06.2015 р. (а.с.15) та посвідчення на проведення перевірки №9 від 19.06.2015 р. (а.с.16) проведено планову перевірку сільгоспугідь, території, будівель та споруд ПСП «Деметра», розташованого в Кіровоградській області, Устинівському районі, с. Брусівка, вул. Петрівська, 2, за результатами якої складено акт №31 від 14.07.2015 р. (а.с.18-23). Перевіркою виявлено, зокрема, наступні порушення вимог пожежної та техногенної безпеки:

- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції адміністративної, вагової будівель, матеріальних складів та зерноскладів №1-5 (п.2.5 Р.ІІІ ППБУ);

- приміщення адміністративної будівлі, будівлі матеріальних складів, зерноскладів №1-7, ангару, майстерні не обладнано системою пожежної сигналізації (п.1.1 та 1.2 Р.V ППБУ, п.4.6 (додаток В) ДБН В.2.5-56-2010, таб.А1 ДБН В.2.5-56:2014);

- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п.1.20 Р.ІV ППБУ);

- будівлі вагової, матеріальних складів, зерноскладів №1-7, ангару та майстерні не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (п.3.6-3.9 Р.V ППБУ);

- пожежний щит на території току та тракторної бригади не укомплектовано комплексом засобів пожежогасіння відповідно до п.3.11 Правил пожежної безпеки в Україні (п.3 Р.V ППБУ);

- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників. затверджених наказом МНС України від 02.04.2004 р. №152 (п.3.17 Р.V ППБУ);

- переносні вогнегасники не розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення в приміщення адміністративної будівлі (п.3.10 Р.V ППБУ);

- не забезпечено не задимленість та порушено вимоги щодо облицювання (оздоблення) евакуаційних шляхів п.9 Р.І та п.2.23 Р.ІІІ ППБУ);

- адміністративну будівлю, зерноочисний комплекс, будівлі вагової, матеріальних складів, зерноскладів №1-7, ангару та майстерні не обладнано пристроєм захисту будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавозахисту будівель і споруд» (п.1.21 Р.ІV ППБУ);

- у приміщенні майстерні допущено користування пошкодженими електророзетками (п.1.18 Р.ІV ППБУ);

- посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 р. №444 «Про затвердження порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (п.16 Р.ІІ ППБУ);

- приміщення підприємства не забезпечено інформаційно-довідковим куточком щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій у побуті (п.6 Порядку здійснення підготовки населення);

- не вивішено на видних місцях інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії) (пп.4.5.5 Правил техногенної безпеки);

- для кожного приміщення підприємства не розроблено та затверджено керівником інструкції про заходи пожежної безпеки (п.4 Р.ІІ ППБУ);

- у приміщеннях підприємства на видних місцях біля телефонів не вивішено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (п.7 Р.ІІ ППБУ);

- не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки всіх будівель і приміщень складського призначення (п.2.9 Р.ІІІ ППБУ);

- територію підприємства, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки (п.8 Р.ІІ ППБУ);

- не забезпечено працюючий персонал засобами індивідуального захисту органів дихання (п.3 Порядку забезпечення населення а особового складу невоєнізованих формувань засобами РХЗ);

- проводиться нове будівництво автозаправної станції, реконструкція зерноскладів 1-6, матеріального складу без проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку (п.21 Р.ІІ ППБУ);

- на підприємстві не створено добровільну пожежну дружину з метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння (п.12 Р.ІІ ППБУ) (а.с.20-22).

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом - Закон) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.

У відповідності до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.1, 2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

На підставі п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 р. №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

У відповідності до п.6 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Пунктом 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 р. №3 встановлено, що Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру (а.с.26).

З огляду на зміст п.2 Методичних рекомендацій з оформлення та подачі адміністративного позову органами державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо застосування заходів реагування, які є додатком до окремого доручення ДСНС України №02-6101/263 від 03.07.2013 р. підготовка адміністративних позовів щодо застосування заходів реагування при виявленні порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб здійснюється центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) у визначеній сфері, та його територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь (а.с.27-28).

При цьому згідно з п.1, 2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно з абз.1 ч.5 ст.4 Закону виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З аналізу зазначених норм судом встановлено, що підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання (порушення) вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно з п.1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417 далі за текстом - ППБУ), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Так, за п.4, 7, 8 Розділу ІІ ППБУ у разі зміни планування або функціонального призначення будинків (приміщень, споруд), технології виробництва, штатного розкладу персоналу плани евакуації та інструкції повинні бути відкориговані.

У приміщеннях на видимих місцях біля телефонів слід вивішувати таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів.

Територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности».

Відповідно до п.12, 16, 21 Розділу ІІ ППБУ з метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння на підприємствах створюється добровільна пожежна охорона, для забезпечення функціонування якої утворюються пожежно-рятувальні підрозділи. Порядок функціонування добровільної пожежної охорони затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №564.

Посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».

Нове будівництво, реконструкція, реставрація, технічне переоснащення та капітальний ремонт приміщень, будинків і споруд здійснюються на підставі проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.

У відповідності до п.9 Розділу ІІ, п.2.23 Розділу ІІІ ППБУ застосування у будівництві й на виробництві матеріалів та речовин, на які відсутні показники щодо пожежної небезпеки, забороняється.

Кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, їхні конструктивні й планувальні рішення, умови освітленості, забезпечення незадимленості, протяжність шляхів евакуації, їх облицювання (оздоблення) повинні відповідати вимогам ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди», ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки», СНиП 2.09.02-85* «Производственные здания», ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів», ДБН В.2.2-28:2010 «Будинки адміністративного та побутового призначення», інших будівельних норм за видами будинків та споруд.

Пунктом 2.5 Розділу ІІІ ППБУ визначено, що дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватися вогнезахисному оброблянню, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів.

З огляду на п.2.9 Розділу ІІІ ППБУ для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення повинні бути визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони за «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні.

Категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою визначаються керівниками (технологами) об'єктів, або проектувальними організаціями, або спеціалізованими науково-дослідними закладами.

Відповідно до п.1.18 Розділу ІV ППБУ забороняється користування пошкодженими розетками, відгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами.

Згідно з п.1.20 Розділу ІV ППБУ замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.

За п.1.21 Розділу ІV ППБУ захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд».

У відповідності до п.1.1, 1.2 Розділу V ППБУ усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту».

Відповідно до п.3.6, 3.10, 3.11, 3.17 Розділу V ППБУ територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

Переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення.

Для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди). До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.

Технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року №152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».

Також згідно з пп.4.5.5 п.4.5 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15.08.2007 р. №557 на підприємстві, в установі та організації повинні бути вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії).

Окрім того, пунктом 3 Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 р. №1200 визначено перелік засобів радіаційного та хімічного захисту, якими забезпечуються населення і працівники формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту у разі виникнення надзвичайних ситуацій на радіаційно та хімічно небезпечних об'єктах господарювання в умовах мирного стану.

Разом з тим, суд враховує необґрунтованість посилань позивача на порушення ПСП «Деметра» вимог п.6 Порядку здійснення підготовки населення на підприємствах, в установах та організаціях до дій при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 23.04.2001 р. №97 (не забезпечення приміщення підприємства інформаційно-довідковим куточком щодо дій персоналу у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій у побуті), оскільки такий Порядок втратив чинність 20.03.2015 р. згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.02.2015 р. №194.

Позивач вказує, що подальша експлуатація комплексу будівель та споруд ПСП «Деметра» із виявленими порушеннями вимог пожежної та техногенної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, як працюючому персоналу, так і іншим громадянам та особам, які будуть здійснювати гасіння пожежі.

Так, відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій, під впливом небезпечних факторів пожежі може призвести до швидкого поширення пожежі, руйнування будівлі, зі збільшенням виділення продуктів горіння, чадного газу та впливу на людей та будівельні конструкції підвищених температур, їх розповсюдження до шляхів евакуації.

Відсутність пожежної сигналізації може призвести до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебуватимуть у будівлі, у зв'язку з чим первинні засоби пожежегасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей.

Невиконання замірів опору ізоляції електромережі унеможливлює визначення стану електроустановок і безпечного застосування освітлювальної та силової електромережі в режимі короткого замикання.

Неукомплектованість пожежного щита комплектом засобів пожежегасіння та відсутність вогнегасників не дасть можливості ліквідувати пожежу на ранній стадії силами обслуговуючого персоналу.

Не проведення своєчасного технічного обслуговування вогнегасників може призвести до їх непридатності, що не дозволить ліквідувати пожежу на ранній стадії силами обслуговуючого персоналу.

Не встановлення переносних вогнегасників на вертикальних конструкціях (висота не більше 1,5 м. від рівня підлоги), у разі виникнення пожежі, ускладнить їх застосування за призначенням.

Застосування на шляхах евакуації горючих матеріалів, у разі виникнення пожежі, може призвести до швидкого поширення полум'я. виділення отруйних речовин, що буде перешкоджати евакуації людей та загрожувати їх життю (здоров'ю).

При відсутності пристроїв захисту будівлі від прямих ударів блискавки та захисту від вторинних дій блискавки у випадку удару блискавки в будівельні конструкції виникає небезпечне іскріння, полум'я та електричний струм у результаті дії високої напруги на струмопровідні частини конструкцій, апаратів, агрегатів, сприяє виникненню вибуху (пожежі).

Користування пошкодженими електророзетками може призвести до короткого замикання, що призведе до пожежі.

Не проведення інструктажів з питань пожежної безпеки призводить до незнання або низького рівня знань працівників основних правил пожежної безпеки безпосередньо на робочому місці та, як наслідок, може призвести до виникнення пожежі.

Відсутність на території, будівлях, спорудах та приміщеннях підприємства знаків безпеки, а також не визначення категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки може сприяти виникненню пожежі чи іншої надзвичайної ситуації.

Незабезпеченість працюючого персоналу засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин, у разі виникнення надзвичайної ситуації, може призвести до ураження органів дихання працівників та загрожувати їх здоров'ю.

Проведення нового будівництва, реконструкції без проектної документації може призвести до грубих порушень вимог пожежної безпеки та сприятиме виникненню пожежі або іншої надзвичайної ситуації.

Відсутність на підприємстві добровільної пожежної дружини з числа працівників збільшить час вільного розвитку пожежі, що може призвести до травмування та загибелі людей.

Відтак виявлені позивачем порушення вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають у комплексі будівель та споруд ПСП «Деметра», а тому наявні підстави для застосування відносно відповідача заходів реагування у сфері державного контролю.

Водночас, позивач просить зобов'язати відповідача зупинити роботу комплексу будівель та споруд ПСП «Деметра», яке розташоване та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Устинівський район, с. Брусівка, вул. Петрівська, 2) та опечатати (опломбувати) в'їзні ворота на територію комплексу та вхідні двері, ворота до будівель і споруд даного комплексу.

В обґрунтування зазначеної вимоги позивач вказує, що відповідно до п.6.2 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затверджена наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 (далі за текстом - Інструкція) постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію.

Відповідно до п.1.2 Інструкції, ця Інструкція про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів передбачає порядок оформлення матеріалів при застосуванні органами держпожнагляду запобіжних заходів, права посадових осіб органів держпожнагляду, обов'язки керівників (власників) об'єктів під час застосування запобіжних заходів, порядок та умови їх застосування, а також здійснення контролю за дотриманням законності в цій сфері діяльності.

Оскільки законодавчо розрізняються запобіжні заходи, які застосовуються органами держпожежнагляду та обґрунтованість вжиття яких підлягає підтвердженню судом, а також заходи реагування, що застосовуються безпосередньо судом, то дія Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів стосується виключно порядку та умов застосування запобіжних заходів органами держпожежнагляду.

Більш того, п.6.6 Інструкції передбачено порядок призупинення дії постанови, якою застосовані запобіжні заходи на період проведення робіт з усунення порушень вимог пожежної безпеки. Натомість відповідно до ч.12 ст.1832 КАС України заходи реагування, які застосовані судом можуть бути скасовані за умови усунення обставин, які стали підставою для вжиття заходів реагування. Разом з тим, призупинення дії постанови суду, якою вжиті такі заходи законодавчо не передбачено, а тому зупинення роботи ПСП «Деметра» шляхом опечатування (опломбування) в'їзних воріт на територію комплексу та вхідних дверей, воріт до будівель і споруд даного комплексу унеможливить подальше усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки.

З огляду на зміст ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України заходи реагування вживаються судом у вигляді повного чи часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг. При цьому ні повне, ні часткове зупинення робіт або надання послуг не вимагає від власника приміщення чи суб'єкта господарювання вчинення будь-яких дій задля виконання такого рішення, а навпаки зобов'язує їх утриматися від вчинення дій спрямованих на виконання робіт (надання послуг) зупинених відповідним судовим рішенням.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що підлягає задоволенню позовна вимога в частині застосування відносно ПСП «Деметра» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення робіт комплексу будівель та споруд ПСП «Деметра», розташованих за адресою: Кіровоградська область, Устинівський район, с. Брусівка, вул. Петрівська, 2, в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Водночас суд зауважує, що згідно з ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.86, 94, 159-163, 167, 183І, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Застосувати відносно Приватного сільськогосподарського підприємства «Деметра», код ЄДРПОУ 30703108 (28611, с. Брусівка, Устинівський район, Кіровоградська область, вул. Петрівська, 2) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення робіт комплексу будівель та споруд Приватного сільськогосподарського підприємства «Деметра», розташованого за адресою: Кіровоградська область, Устинівський район, с. Брусівка, вул. Петрівська, 2.

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.М. Момонт