ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2015 р. Справа № 804/7798/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коренева А.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенко Володимира Івановича (далі - відповідач-1, уповноважена особа) та до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-2, Фонд) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенко Володимира Івановича та до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною відмову Уповноваженої особи щодо не включення ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, про зобов'язання Уповноваженої особи включити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, про зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб прийняти рішення про включення ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) до реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо» на підставі повного переліку вкладників ПАТ «банк Камбіо», наданого Уповноваженою особою. На обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що дії відповідача-1 та відповідача-2 щодо відмови включити його до повного переліку вкладників та загального реєстру, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, є безпідставними та неправомірними, оскільки суперечать приписам Конституції України та закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Так, 17.09.14 між позивачем та ПАТ «Банк Камбіо» укладений Договір №216дф строкового банківського вкладу (депозиту) "Classic" в національній валюті, зі сплатою процентів наприкінці строку без права поповнення, строком дії до 17.10.14, на виконання якого позивач розмістив свої кошти в розмірі 198 200,00 гривень на своєму депозитному рахунку шляхом їх перерахування зі свого іншого рахунку в тому ж банку, що підтверджується випискою з особового рахунку за 17.09.14. У зв'язку з прийняттям 02.03.15 виконавчою дирекцією відповідача-2 рішення №46 про початок ліквідації ПАТ "Банк Камбіо", відповідач-2 з 06.03.15 розпочав виплати коштів вкладникам Банку, які були включені відповідачем-1 до повного переліку вкладників. Для отримання коштів вкладники ПАТ "Банк Камбіо" з 06.03.15 по 17.04.15 включно могли звертатись до установ банку-агента відповідача - 2 - ПАТ "Укрінбанк". Звернувшись до ПАТ «Укрінбанк», позивач дізнався, що його не було включено до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, отже, Позивач був позбавлений права отримати свій вклад у банку-агенті Відповідача-2. Листом від 02.04.15 за вих. №19/993 відповідач-1 відмовив позивачу у включенні в реєстр та, відповідно, проведенні виплат за договором, пославшись на проведення перевірки операцій по рахунку Позивача та наявність зареєстрованого кримінального провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «БАНК КАМБІО» злочину, передбаченого ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України. Позивач просив задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених в позові. 18.08.15 до канцелярії суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.
Відповідач-1 проти задоволення позову заперечував. Мотиви незгоди зводяться до наступного. З метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема з метою забезпечення гарантованого Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» відшкодування коштів за вкладами, Уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО. Уповноважена особа ФГВФО зобов'язана забезпечити перевірку договорів (інших правочинів), укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення договорів (правочинів), виконання яких спричинило або може спричинити погіршення фінансового стану банку. Під час перевірки комісією було встановлено, що кошти на рахунок, відкритий на ім'я позивача, надійшли внаслідок так званого «дроблення» коштів іншого клієнта - ОСОБА_3, поточний рахунок якого 10.09.14 було розбито на 6 депозитних рахунків. На думку відповідача-1, зазначене підтверджує намагання фізичної особи ОСОБА_3 отримати грошові кошти не в порядку черговості від банку (4-а черга, ч.4 п.1 ст. 52 Закону), а за рахунок коштів Фонду, тобто внаслідок укладання таких правочинів надається перевага одному вкладнику, розмір вкладу якого перевищує встановлений граничний розмір відшкодування, а саме, вказана особа має намір отримати за рахунок коштів Фонду відшкодування, яке перевищує 200 000,00 гривень, замість отримання залишку вкладу понад граничний розмір відшкодування за рахунок реалізації майна банку як кредитор четвертої черги. 27.02.15 на підставі Протоколу засідання Комісії Уповноваженою особою було прийнято рішення щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб- вкладників ПАТ «БАНК КАМБІО» згідно переліку, та блокування у файлах «Б» та «2» Узагальненої бази даних Фонду гарантування. Крім того, зареєстровано кримінальне провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «БАНК КАМБІО» злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України. Досудове розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням МВС України в м. Києві. Також зареєстроване кримінальне провадження №12015100000000453 від 22.05.15 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 Кримінального кодексу України. Досудове розслідування здійснюється слідчим управлінням ГУ МВС України в м. Києві. Також, 25.06.15 зареєстроване нове кримінальне провадження №12015100060004279 за ознаками складу кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.190 Кримінального кодексу України. 18.08.15 до канцелярії суду від відповідача-1 надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженої особи.
Представник відповідача-2 позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. Відповідач-2 правом участі в судовому засіданні 18.08.15, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином, не скористався, причини неявки не повідомив, клопотання про перенесення розгляду справи не надав.
Згідно з ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши 28.07.15 пояснення представників позивача та відопвідача-2, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, суд при винесенні постанови виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 17.09.14 між Позивачем та ПАТ "Банк Камбіо" в особі Начальника Відділення №1 «Криворізької дирекції ПАТ «БАНК КАМБІО» був укладений договір №216дф строкового банківського вкладу (депозиту) "Classic" в національній валюті, зі сплатою процентів наприкінці строку без права поповнення (а.с.10). На виконання вказаного договору Позивач розмістив свої кошти в розмірі 198 200,00 гривень на своєму депозитному рахунку НОМЕР_2, відкритому на підставі Договору від 11.09.14 (а.с.12), шляхом їх перерахування зі свого іншого рахунку в тому ж банку, що підтверджується випискою з особового рахунку за 17.09.2014 року, призначення платежу - прийом депозиту згідно депозитної угоди №216дф від 17.09.14 (а.с.11).
На підставі постанови Правління Національного банку України від 04.12.2014 № 782 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 04.12.2014 № 140 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «БАНК КАМБІО», згідно з яким з 05.12.14 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «БАНК КАМБІО».
За наслідками діяльності тимчасової адміністрації банку, відповідно до постанови Правління НБУ від 27.02.15 № 144 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 02.03.15 прийнято рішення № 46 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ «БАНК КАМБІО» та призначення Додусенко В.І. уповноваженою особою Фонду на ліквідацію вказаного банку.
04.03.15 на офіційному сайті Фонду було розміщено оголошення проте, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду рішення № 46 від 02.03.15 про початок ліквідації ПАТ «БАНК КАМБІО» Фонд з 06.03.15 розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники ПАТ «БАНК КАМБІО» з 06.03.15 по 17.04.15 можуть звертатись до установ банку-агенту Фонду - Публічного акціонерного товариства «УКРІНБАНК». Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Також судом встановлено, що наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «БАНК КАМБІО» від 17.02.15 №157, на підставі п.3 ч.2 ст. 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженої протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 10.02.2015р. № 036/15, було призначено проведення в ПАТ «Банк Камбіо» перевірки документів, пов'язаних укладенням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунку таких осіб (а.с.47-48). Результати роботи комісії були оформлені Протоколом від 27 лютого 2015 року, за змістом якого комісією виявлено, зокрема безготівкове перерахування грошових коштів з банківський рахунків фізичних осіб та банківській рахунків фізичних осіб в ПАТ «Банк Камбіо» у серпні-вересні 2014р. (загальна сума залишків по яким станом на 05.12.14 складає 222 079 798,70 грн) (а.с.49-50).
Враховуючи наведене, наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «БАНК КАМБІО» від 27.02.15 №171, на підставі п.3 ч.2 та п.2 ч.3 ст. 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженої протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 10.02.2015р. № 036/15, було тимчасово обмежено здійснення ПАТ «БАНК КАМБІО» на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за рахунками вкладників.
Звернувшись до відділення ПАТ «УКРІНБАНК» з метою отримання коштів у розмірі гарантованої суми відшкодування за Договором від 17.09.14 №216дф, позивачем отримана інформація про відсутність його в Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
12.03.15 позивач звернувся шляхом надсилання відповідного листа поштою до відповідача-1 із заявою про включення його до Загального реєстру вкладників ПАТ «БАНК КАМБІО» (а.с.13).
Відповідно до листа відповідача-1 від 02.04.15 №19/993 останнім повідомлено позивача, що ПАТ «БАНК КАМБІО» отримано заяву від «12» березня 2015 року, а також зазначено, що за всіма банківськими рахунками, на яких обліковуються залишки грошових коштів вкладників, проводиться перевірка, зокрема щодо фактів: - безготівкового перерахування грошових коштів з банківських рахунків юридичних та фізичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в тому самому банку; - безготівкового перерахування грошових коштів з поточних рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб, відкриті в одному банку, з призначенням платежу відмінним від платежу, пов'язаним із трудовими відносинами фізичної особи з такою юридичною особою; - безготівкового перерахування грошових коштів з поточних рахунків фізичних осіб на рахунки інших фізичних осіб, відкриті в одному банку, призначення платежу яких свідчать про нетиповий характер операції, в тому числі надання та повернення фінансової допомоги (позики), залучення коштів на вклад іншої фізичної особи, перерахування коштів без зазначення підстав перерахування тощо, якщо це призвело до збільшення розміру гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами; - безготівкового перерахування грошових коштів з поточних рахунків юридичних та фізичних осіб на рахунки фізичних осіб із неналежним призначенням платежу; - проведення банківських операцій, в позаопераційний час банку; - проведення банківських операцій, в період застосування обмежень щодо певних категорій операцій відповідно до постанови Правління Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемних; - проведення банком касових операцій без фактичного внесення/отримання фізичними особами готівкових грошових коштів. Відповідачем-1 зазначено позивачу, що операції по рахунку за її заявою підпадають під вищенаведені ознаки, а також зауважено, що про виявлені обставини було повідомлено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, але після отримання відповіді про законність операцій по її рахунку, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення до відповідного реєстру (а.с.14-15).
Не погодившись із відмовою відповідачів включити позивача до загального реєстру вкладників, вона звернулась до суду з цим позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість наведених доводів відповідача та здійсненої на їх підставі відмови позивачу на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон).
Приписами ч.1, 2 ст. 4 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом; Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку; Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн.; Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами; вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений ст.27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Так, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч.4 ст. 26 цього Закону.
Відповідно до пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.12 №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2012р. за № 1548/21860, (далі - Положення) Уповноважена особа протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на СО-дисках у сзу файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
На підставі наведених законодавчих приписів суд зазначає, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Також суд відмічає, що з метою забезпечення прав Фонду, уповноважена особа забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними (ч.2 ст.38).
За змістом ч.3 ст.38 Закону, правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: - банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; - банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; - банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; - банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; - банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; - банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; - банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; - банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
Аналіз наведених приписів дозволяє дійти висновків, що уповноважена особа наділена правом перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних. Втім суд зважує на те, що дане право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов'язує нікчемність правочину, тобто саме по собі твердження про нікчемність правочину недостатньо для визнання його таким, оскільки воно у даному випадку нівелюється протилежним твердженням вкладника про дійсність вкладу.
Отже, за обставин відсутності у розпорядчому рішенні (повідомленні) уповноваженої особі посилань на передбачені Законом підстави визнання правочину нікчемним, таке рішення суб'єкта владних повноваження не є обґрунтованим.
Таким чином, суд зауважує, що приписи ст.26, 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначають виключні підстави для не включення вкладника до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду та обов'язок уповноваженої особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляти сторони за договорами про нікчемність цих договорів.
В ході розгляду справи відповідачем-1 не надано належних та допустимих доказів на підтвердження надіслання позивачу повідомлення саме про нікчемність договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_3 та договору від 17.09.14 №216дф строкового банківського вкладу (депозиту) "Classic" в національній валюті, та наявності правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «БАНК КАМБІО» з посиланням на передбачені Законом підстави.
Окрім того, суд відмічає наступне. Як вбачається з меморіального ордеру від 17.09.14 №tr102745.332.318 позивач - платник внесла 17.09.14 з рахунку банку НОМЕР_4 на рахунок банку НОМЕР_5 - 198 200 грн., призначення платежу - прийом депозиту згідно депозитної угоди №216дф від 17.09.14 (а.с.31). Як вбачається з меморіального ордеру від 17.09.14 № tr.100484.274.318, кошти на рахунок банку НОМЕР_4 були внесені платником - позивачем з рахунку НОМЕР_6, призначення платежу - дострокове повернення вкладу згідно угоди №94дф від 11.09.14 (а.с.32). Як вбачається з меморіального ордеру від 11.09.14 № 318_72, кошти на рахунок банку позивача НОМЕР_6 були внесені платником - ОСОБА_3 з рахунку НОМЕР_7, призначення платежу - перенесення грошових коштів на користь третьої особи згідно додаткової угоди від 11.09.14 №1, договору №94дф від 10.09.14 та заяви про відмову від прав вкладника від 11.09.14 (а.с.33). Вказані меморіальні ордери надані до суду відповідачем, яким не заперечується факт надходження на рахунок банку, відкритого на ім'я позивач - НОМЕР_5 коштів в розмірі 198 200 грн.
Відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів визнання судом недійсними або наявності ознак нікчемності, визначених Цивільним кодексом України, угод (договорів) наведених у зазначених меморіальних ордерів, як-то: депозитної угоди №216дф від 17.09.14, угоди №94дф від 11.09.14, договору №94дф від 10.09.14.
Суд зазначає про безпідставність доводів відповідачів щодо наявності зареєстрованих кримінальних проваджень за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364 , 364-1 та 190 КК України, адже ст.62 Конституцією України гарантує, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Отже, в даному випадку, лише вирок суду саме у відношенні позивача, який набере законної сили, може бути підставою щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
З приводу доводів відповідаа-1 щодо наявності у Фонду обов'язку забезпечити перевірку договорів (інших правочинів), укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення договорів (правочинів), що є нікчемними, суд зазначає, що такий обов'язок має бути виконаний Фондом протягом дії тимчасової адміністрації. Адже приписи ч.2 ст.38 Закону чітко визначаються, що саме протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Як вбачається з рішення виконавчої дирекції Фонду від 04.12.14 №140, тимчасова адміністрація ПАТ «Банк Камбіо» запроваджена строком на три місяці з 05.12.14 по 04.03.15 включно (а.с.42). Як зазначено вище, відповідачами не надано до суду доказів виявлення протягом означеного часу нікчемних правочинів позивача ані з підстав, визначених ч.3 ст.38 Закону, ані у розумінні вимог цивільного законодавства України.
Стосовно покликань відповідача-1 щодо неотримання від правоохоронних органів інформації, яка б підтверджувала законність або незаконність операцій позивача, суд зазначає, що за змістом п.6 розділ ІІІ Положення уповноважена особа Фонду протягом процедури ліквідації наділена правом надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, в тому числі як щодо збільшення, так і щодо зменшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування або зміни розміру належних їм сум тощо.
Враховуючи наведені обставини, з огляду на відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності відмови відповідачем-1 включити позивача до переліку вкладників, зважуючи на закінчення процедури тимчасової адміністрації та початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо», а також на приписи ч.7 ст.26 Закону, відповідно до яких Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, суд доходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною відмову Уповноваженої особи щодо не включення позивача до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також щодо зобов'язання уповноваженої особи включити позивача до такого повного переліку вкладників підлягають задоволенню, адже відмова відповідача-1 не відповідає критеріям правомірності, визначеним в ч.3 ст.2 КАС України.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Фонду прийняти рішення про включення позивача до реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо» на підставі повного переліку вкладників ПАТ, наданого уповноваженою особою, суд зазначає таке.
Як зазначено вище, відповідно до ст.27 Закону уповноважена особа гарантування вкладів фізичних осіб складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Оскільки в Переліку вкладників відсутні дані про позивача, так як такі відомості до Переліку внесені уповноваженою особою не були, враховуючи вимоги ч.2 ст.11 КАС України, суд доходить до висновку, що позовні вимоги в означені частині мають бути задоволені шляхом зобов'язання уповноваженої особи надати до Фонду додаткову інформацію про вкладника - позивача стосовно здійснення останній виплати по відшкодуванню вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу (депозиту) від 17.09.14 №216дф в національній валюті України в розмірі 198 200 грн. та зобов'язання Фонду здійснити необхідні дії для включення позивача в загальний реєстр вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які мають право на отримання відшкодування за вкладами за рахунок коштів Фонду, за договором банківського вкладу (депозиту) від 17.09.14 №216дф в національній валюті України в розмірі 198 200 грн.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича включити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором строкового банківського вкладу (депозиту ) від 17.09.14 №216дф.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича включити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором строкового банківського вкладу (депозиту ) від 17.09.14 №216дф.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» Додусенка Володимира Івановича надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника - ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) стосовно здійснення останній виплати по відшкодуванню коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором строкового банківського вкладу (депозиту ) від 17.09.14 №216дф.
Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити необхідні дії для включення вкладника - ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) в загальний реєстр вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які мають право на отримання відшкодування за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором строкового банківського вкладу (депозиту ) від 17.09.14 №216дф.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 219,24 грн. (двісті дев'ятнадцять гривень 24 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев