Постанова № 49226535, 21.08.2015, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
21.08.2015
Номер справи
583/2598/15-а
Номер документу
49226535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 583/2598/15-а

2-а/583/65/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2015 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Білери П.П.

при секретарі Дяченко Ю.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України

в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, суд -

ВСТАНОВИВ:

11 серпня 2015 року до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона працювала в органах державної податкової служби. З 27 березня 2005 року їй була призначена пенсія державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на дату призначення пенсії) у розмірі 80 відсотків, але при цьому не була врахована виплачена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за останні 24 календарні місяці підряд перед зверненням за пенсією на загальну суму 1017,00 гривень та винагорода за вислугу років у сумі 337,50 гривень (30 %). 27 травня 2015 року вона звернулася із заявою до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області, у якій просила здійснити з 01 червня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, врахувавши виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 1017,00 гривень та винагорода за вислугу років у сумі 337,50 гривень, у розмірі 80 відсотків. Але 05 червня 2015 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що для перерахунку пенсії відсутні підстави. Не погодившись з такими діями працівників ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області позивач ОСОБА_1 звертається до суду з даним позовом про зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі Ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на дату призначення пенсії) у розмірі 80 відсотків, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 1017,00 гривень та винагороди за вислугу років у сумі 337,50 гривень.

18 серпня 2015 року до Охтирського міськрайонного суду Сумської області від відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі надійшло заперечення проти адміністративного позову ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії. Свої доводи мотивують наступними твердженнями. Відповідно до Ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна платадержавних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки сума матеріальної допомоги на оздоровлення не є надбавкою, обчислення пенсії з урахуванням такої складової заробітної плати законодавством не передбачено. Зазначена виплата є одноразовою, а також заохочувальною та компенсаційною, а тому не включається до складових заробітної плати державного службовця. Крім того, стаж роботи на державній службі надає ОСОБА_1 право на отримання надбавки за вислугу років у розмірі 20%, а не 30% як вважає позивач, так як стаж державної служби ОСОБА_1 складає 10 років. Враховуючи вищевикладене, представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі у письмовому запереченні просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги та просила суд їх задовільнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила та просила суд відмовити в їх задоволенні. Суду вона пояснила, що такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати при обчисленні пенсії.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи позивача, представника відповідача, повно, об'єктивно та всебічно дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить обґрунтованого висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на наступне.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером з 27 березня 2015 року та отримує пенсію державного службовця.

Відповідно до частини 2 Ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, який діяв на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Судом було встановлено, що 27 травня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася із заявою до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області, у якій вона просила здійснити з 01 червня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, врахувавши виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 1017,00 гривень та винагорода за вислугу років у сумі 337,50 гривень, у розмірі 80 відсотків, додавши до заяви довідки про складові заробітної плати.

Як вбачається із відповіді ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області за № С-45 від 05 червня 2015 року на звернення позивача ОСОБА_1 від 27 травня 2015 року, до розрахунку пенсії позивача не увійшли одноразова грошова допомога на оздоровлення, одноразова матеріальна допомога для покращення соціально побутових умов, оскільки, це не передбачено Ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Згідно ч. 1Ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2Ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно ч. 2, 6, 7Ст. 33 3акону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу), як це передбачено ч. 1Ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до правової позиції, викладеної Верховним судом України в постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13,в зв'язку з тим, що перерахунок пенсії (у тому числі і на підставі судового рішення) пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, то правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

Згідно п. 3 вищезазначеної постанови посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Отже, такі виплати як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення Постановою Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати державного службовця не включаються.

Згідно з п. 6 ч. 1Ст. 92 Конституції Українивиключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а Ст. 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України. Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при розв'язанні таких спорів щодо перерахунку пенсії державного службовця застосуванню підлягають положенняСт. 33 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 1 Ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 1Ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства Українивизначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2Ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачається, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно ч. 2Ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд вирішує справи на підставіКонституціїта законів України, статтею 68Конституції України, як нормативно-правового акту, який має вищу юридичну силу, визначено: «кожен зобов'язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів.

При винесенні рішення в справах адміністративного судочинства суд керуєтьсяКодексом адміністративного судочинства України, відповідно до якого і приймає рішення, зокрема ст. 159 даного Кодексу, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч.1Ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 56 Конституціївстановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Процесуальні питання оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень регламентованіКодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 Ст. 140 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Частина 2 Ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України надає право оскаржити нормативно-правовий акт особам, щодо яких його застосовано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що правові підстави для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 та виплати пенсії державного службовця, призначеної на підставі Ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на дату призначення пенсії) у розмірі 80 відсотків, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років, відсутні.

За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись Ст. 19 Конституції України, Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Ст. ст. 2, 9,104,122, 158, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії відмовити за необґрунтованістю заявлених вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Охтирського міськрайонного

суду Сумської області ОСОБА_4