а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2009 р. Справа № 2-а-3073/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання Гуцолі Максимові Павловичу,
за участю представника позивача Кожухаря Віталія Валерійовича,
у відсутність представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Яблуневий”про стягнення заборгованості в розмірі 815 грн 87 коп
встановив:
у червні 2009 року виконавча дирекція Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Фонд) звернулася в суд з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Яблуневий” (СВК “Яблуневий”) про стягнення заборгованості в розмірі 815 грн 87 коп.
Зазначали, що згідно із звітом про нараховані внески, перерахування та витрати, пов’язані з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за І квартал 2009 року, поданим СВК “Яблуневий”до робочих органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16 квітня 2009 року підприємство має прострочену заборгованість у сумі 815 грн 87 грн.
Оскільки в добровільному порядку сума заборгованості не погашається, Фонд звернувся до суду з позовом про примусове стягнення коштів.
В процесі розгляду справи позовні вимоги були збільшені і загальна сума склала 1886 грн 67 коп., зміна позовних вимог прийнята судом на підставі частини першої статті 51, статті 137 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
В судовому засіданні представник позивача змінені позовні вимоги щодо стягнення з відповідача простроченої заборгованості в розмірі 1886 грн 67 коп підтримав. В обґрунтування заявлених вимог, посилався на обставини, що викладені в адміністративному позові.
Відповідач в судове засідання жодного разу не з’явився, повноважного представника не направив, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення від 07 липня 2009 року №345945, від 30 липня 2009 року №372942 та реєстр поштових відправлень від 06 серпня 2009 року (а.с. 14, 25, 26), письмових заперечень відповідно до ухвали від 01 липня 2009 року не надсилав.
Таким чином, суд вважає, що вжив всі, передбачені КАС України заходи для повідомлення СВК “Яблуневий”про час і місце розгляду судової справи, а тому враховуючи небажання відповідача приймати участь у судовому розгляді справи, а також те, що відповідно до вимог статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутність відповідача на підставі наданих доказів.
Суд заслухав пояснення представника позивача, повно, всебічно, об’єктивно дослідив матеріали справи, надав їм юридичну оцінку виходячи з наступного.
Завданням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є встановлення гарантій щодо захисту прав громадян на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг у разі тимчасової непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, смерті громадянина або члена його сім'ї (ч. 2 ст. 3 Закону №2240).
Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”від 18 січня 2001 року №2240-ІІІ (Закон №2240-ІІІ) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Усі застраховані особи є членами цього Фонду, який є некомерційною самоврядною організацією. Держава виступає гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
В силу статті 19 Закону №2240 джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є: страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених Законом; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб до Закону та інших актів законодавства.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.
Платниками таких страхових внесків є страхувальники та застраховані особи.
Згідно пункту 2 частини другої статті 27 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески і згідно статті 30 Закону несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць –у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період (ч. 1 ст. 23 Закону №2240).
Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року №36 затверджено Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Згідно з пунктом 7.5 цієї Інструкції юридичні особи –платники страхових внесків щокварталу у двох примірниках складають розрахункову відомість.
Усі примірники Розрахункової відомості підписуються керівником і головним бухгалтером підприємства, виконавцем та завіряються печаткою.
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Згідно з довідкою Державного комітету статистики України від 06 березня 2000 року та довідкою Головного управління статистики у Вінницькій області від 27 червня 2006 року №1108 СВК “Яблуневий”включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 9, 10).
В судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований як страхувальник у Вінницькому обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов’язані з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за перший квартал 2009 року СВК “Яблуневий” до робочих органів Фонду подано 17 квітня 2009 року (а.с. 8).
Як вбачається з цього звіту, кооператив мав прострочену заборгованість у сумі 815 грн 87 коп. ця сума є узгодженою і відповідно до пункту 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року №16 –вважається недоїмкою.
16 липня 2009 року СВК “Яблуневий”подано звіт за І-е півріччя 2009 року і відповідно до цього звіту його заборгованість склала 1886 грн 67 коп. (а.с. 20).Вказана розрахункова відомість підписана керівником і головним бухгалтером підприємства та завірена печаткою.
Таким чином, судом береться до уваги, що відповідачем несвоєчасно сплачувались в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, що потягло за собою виникнення заборгованості, яка підтверджується матеріалами справи.
Будь-яких доказів сплати заборгованості станом на день розгляду справи суду не надано, а тому враховуючи, що відповідно до статті 5 Закону №2240 основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
постановив:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Яблуневий”(вул. К. Маркса, 19, с. Яблуновиця, Оратівський район, Вінницька область, 22642, р/р 26007301136 в відділенні Ощадбанку №8274 в смт Оратів, МФО 362180, р/р 26048304136 код ЄДРПОУ 03733447) на користь Виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21037, р/р 37178500300001 в УДК у Вінницькій області (для ФССзТВП), МФО 802015, ЗКПО 26076756) прострочену заборгованість в розмірі 1886 грн 67 коп.
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 19.08.2009. Суддя/підпис/ Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: