Постанова № 4921211, 09.09.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2009
Номер справи
2-а-5369/08/1770
Номер документу
4921211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-5369/08/1770

«9» вересня 2009 року 13год. 45хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не з'явився

відповідача: представник Требик В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську про зобов'язання вчинити певні дії - здійснити перерахунок пенсії,

  В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про зобов'язання вчинити певні дії - здійснити перерахунок пенсії до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську.

Позивач до початку судового засідання подав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує, в задоволенні позову просить відмовити повністю.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Суд виходив з такого.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 - є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, що підтверджується посвідченням серії А №НОМЕР_1 від 24.09.2007 року, вкладкою № НОМЕР_2 до посвідчення (а.с.2).

30.08.2007 року позивачу встановлено другу групу інвалідності, настання якої пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою Сер. МСЕ № 126373 (а.с.2).

Позивачеві призначено державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Розрахунок пенсій позивачу Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську провело виходячи з розміру 19,91 грн., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”

29.09.2008 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо здійснення донарахування призначеної йому пенсії (а.с.6).

Відповідач листом від 20.10.2008 року №2015/П-42 відмовив позивачу в проведенні перерахунку призначеної позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю (а.с.4-5).

Такі дії Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську нормам чинного законодавства не відповідають.

За змістом позовних вимог позивач просить суд:

- призначити та виплачувати йому державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду ІІ групи 1 категорії згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

- зробити перерахунок недоодержаної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

1. Щодо здійснення перерахунку недоодержаної додаткової пенсії.

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 зазначеного вище закону (в редакції, що діяла до 01.01.2008 року) передбачала, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, вихідним критерієм для обрахунку додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.97 N 523.

Ця постанова є чинною і її положення відповідають положенням статті 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

До 01.09.2008 року діяла Постанова КМ України №1 від 03.01.2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, пунктом 2 якої встановлено розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 є підзаконними нормативно-правовим актом, а відтак, застосуванню підлягають положення Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” стосовно застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 цієї статті, тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Згідно з підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. статтю 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено в новій редакції, відповідно до якої особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Проте, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до п. 6 резолютивної частини цього рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Вказане рішення набуло чинності з 22.05.2008 року.

За таких обставин, вимога позивача щодо здійснення перерахунку та виплату недоплаченої додаткової пенсії передбаченої ст.ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід задовольнити частково за період з 30.08.2007 року (з моменту встановлення позивачу другої групи інвалідності) по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 по 31.12.2008 року, в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

2. Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати державну пенсію та додаткову пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, звернення до суду зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим. З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Окрім того, позивач при формулюванні вказаної вимоги не врахував, що йому вже призначена та виплачується державна пенсія та додаткова пенсія згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Позивач від сплати судових витрат звільнений у встановленому ДКМУ «Про державне мито» порядку (стаття 4).

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в повному розмірі додаткової пенсії, передбаченої ст.ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.08.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 по 31.12.2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську (34400, Рівненська область, м.Кузнецовськ, м-н Будівельників, 2, код ЄДРПОУ 22555448) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) здійснити перерахунок та виплату недоплаченої додаткової пенсії передбаченої ст.ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік за період з 30.08.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 по 31.12.2008 року.

В решті позовних вимог позивачу відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя М.І.Юрчук

Постанову в повному обсязі складено 09.09.2009р.

Постанова законної сили не набрала

Суддя М.І.Юрчук