Постанова № 49203881, 27.08.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
806/1351/15
Номер документу
49203881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 року м.Житомир справа № 806/1351/15

час прийняття: 11 год. 10 хв. категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова О. Г.,

секретар судового засідання Гуменюк А.Ю.,

за участю: прокурора Пустовіт М.Л.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Коростишівського району в інтересах держави до Головного управління Держземагентства в Житомирській області, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування наказів,

встановив:

Прокурор Коростишівського району в інтересах держави звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагентства в Житомирській області про надання ОСОБА_2 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства загальною площею 106 га на території Віленьківської сільської ради Коростишівського району: НОМЕР_1 від 23.12.2013; НОМЕР_2 від 23.12.2013; НОМЕР_3 від 23.12.2013; НОМЕР_4 від 23.12.2013. В обгрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що спірні накази Головного управління Держземагентства в Житомирській області прийнято з порушенням вимог земельного законодавства та всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права оренди на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а тому вони є протиправними та підлягають скасуванню.

Прокурор заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених в письмових запереченнях щодо позову.

Третя особа в судове засідання не з"явилась. Про розгляд справи повідомлена вчасно та належним чином. Причини неявки суду не відомі.

Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 29 жовтня 2013 року ОСОБА_2 звернувся із клопотаннями до начальника Головного управління Держземагентства в Житомирській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки сільськогосподарського приначення (а.с.11-14).

До клопотань ОСОБА_2 додано: викопіювання з кадастрової карти, копію паспорту, копію ідентифікаційного номеру, копію диплому та копію довідки про стаж роботи.

Наказами Головного управління Держземагентства в Житомирській області: НОМЕР_1 від 23.12.2013; НОМЕР_2 від 23.12.2013; НОМЕР_3 від 23.12.2013 та НОМЕР_4 від 23.12.2013 надано ОСОБА_2 дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства загальною площею 106 га на території Віленьківської сільської ради Коростишівського району (а.с.11-14).

Перевіряючи спірні накази на відповідність того чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, судом встановлено наступне.

Так, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».

Згідно із ч. 1 ст. 1 16 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї відповідно до закону.

Окрім цього, частиною 1 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

У заяві зазначається: бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне отримання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, до заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 29.10.2013 звернувся із заявою до відповідача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з правом передачі в оренду, орієнтовної площею 106 га (4 масива) для ведення фермерського господарства на території Віленьківської сільської ради Коростишівського-району, а не єдиним масивом, що суперечить вимогам вищезазначеної статті.

Крім того, у зазначеній заяві ОСОБА_2 не обґрунтував розміри вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливостей їх обробітку, необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, зокрема не наведено доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів обробітку землі великих площ.

Пошуком відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який функціонує відповідно Наказу Міністерства юстиції України від 14.12.2012 № 1846/5 "Про затвердження Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.12.2012 за № 2105/22417, встановлено, що фермерське господарство ОСОБА_3 не створювалося, що підтверджується витягом з єдиного державного реєстру юридичних осіб та осіб-підприємців від 18.03.2015.

Таким чином, ОСОБА_2 створювати фермерське господарство наміру не мав, а переслідував мету отримання земельних ділянок в користування поза встановленим Земельним кодексом України порядком, без проведення аукціону.

Крім того, суд звертає увагу, що 18 лютого 2015 року ОСОБА_2 звернувся із заявами до Головного управління Держземагентства у Житомирській області про скасування спірних наказів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (а.с.102-104), що свідчить про відсутність наміру використання земельних ділянок.

На підставі вищевказаного судом встановлено, що спірні накази Головного управління Держземагентства у Житомирській області прийнято з порушенням вимог земельного законодавства та всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права оренди на земельні ділянки з метою створення та ведення фермерського господарства, а тому оскаржувані накази є протиправними та підлягають скасуванню.

Керуючись статтями 158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати накази Головного управління Держземагентства в Житомирській області про надання ОСОБА_2 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства загальною площею 106 га на території Віленьківської сільської ради Коростишівського району: НОМЕР_1 від 23.12.2013; НОМЕР_2 від 23.12.2013; НОМЕР_3 від 23.12.2013; НОМЕР_4 від 23.12.2013.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 28 серпня 2015 р.