Постанова № 49198970, 27.08.2015, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
635/5883/15-а
Номер документу
49198970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 635/5883/15-а

Провадження 2-а/635/76/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого - Панас Н.Л.

при секретарі - Супрун Я.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у с.Покотилівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та спонукання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року позивач звернулась до суду з позовом де зазначає, що з 2010 року перебуває на обліку у відповідача і з 23.03.2010 року отримує пенсію державного службовця. 22.07.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, у відповідності з вимогами ЗУ "Про державну службу", надавши при цьому довідку про заробітну плату за період роботи з 01 березня 2008 року по 28 лютого 2010 року з урахуванням сум інших виплат: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку. Рішенням відповідача №126 від 31.07.2015 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням зазначених сум. Вважає таке рішення відповідачам таким, що протиречить нормам діючого законодавства, просила визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням усіх виплат неправомірним та зобов"язати відповідача провести їй перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату №05-01-40/146 від 21.07.2015 року на день призначення пенсії - 23 березня 2010 року у розмірі 90% від суми місячного заробітку з урахуванням усіх доплат до заробітної плати.

Позивач у судове засідання не з"явилась, надала суду письмову заяву з проханням розглядати справу у її відсутність та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з"явився, надав суду письмові заперечення, в яких просив справу розглядати справу у його відсутність та у задоволенні позову відмовити, оскільки рішення про відмову у перерахунку позивачеві пенсії було прийняте у відповідності з діючим законодавством.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.

Згідно наданих письмових заперечень, які долучені до матеріалів справи, при прийнятті рішення від 27.08.2015 року про відмову в перерахунку позивачці пенсії УПФУ в Харківському районі Харківського району було враховано до уваги наступне. Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про Державну службу» (далі Закон № 3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до абзацу 2 ст. 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, як складова заробітної плати державного службовця, нормами вказаної статті не передбачена, отже не може бути врахована при призначенні пенсії. Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення на оздоровлення передбачена ст. 35 Закону № 3723, яка регулює питання надання щорічних та додаткових відпусток державним службовцям. Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону № 3723 пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Законом № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. А тому є підстави вважати, що загальним є саме цей закон, який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення, а вже у Законі України «Про державну службу» конкретизується порядок призначення та виплати пенсії особам, які підпадають під дію цього Закону. Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, визначається за вибором того, хто звертається за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місці такої роботи підряд. Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону № 3723 та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при призначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбаченої вищезгаданими нормативно-правовими актами. Крім того, премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять не регулярний, а разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

В судовому засіданні встановлено, що у період з 01.03.2008 року по 01.03.2010 року працювала в Департаменті фінансів Харківської обласної державної адміністрації (а.с.14).

Позивачка перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком з 23.03.2010 року (а.с. 12).

Згідно довідки від 21.07.2015 року №05-01-40/146, виданої Департаментом фінансів Харківської обласної державої адміністрації, ОСОБА_1 працювала в департаменті, надбавки, премії та інші виплати за період з 01 березня 2008 року по 28 лютого 2010 року становили 76396 грн.90 коп., з яких: надбавка за високі досягнення у праці або за викнання особливо важливої роботи - 29337 грн.65 коп.; премії - 23067 грн.27 коп., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 2551 грн.50 коп., інші виплати - 21440 грн.48 коп. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески (а.с.14).

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на держаній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Частиною 4 статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи про заробітну плату позивачка надала до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 22.07.2015 року.

Оскільки позивачкою не підтверджено, що вона при призначенні пенсії у 2010 році надавала відповідачеві довідку про заробітку плату, до якої були включені як складові заробітку - матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових проблем, а також індексація, суд вважає можливим позовні вимоги в цій частини задовольнити частково та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2015 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 10, 11, 69, 94, 128, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області №126 від 31.07.2015 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1: 1) надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 29337 грн.65 коп.; 2) премії - 23067 грн.27 коп.; 3) премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 2551 грн.50 коп.; 4) інших виплат - 21440 грн.48 коп.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити з 01 серпня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90%, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі: 1) надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 29337 грн.65 коп.; 2) премії - 23067 грн.27 коп.; 3) премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 2551 грн.50 коп.; 4) інших виплат - 21440 грн.48 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області.

Апеляційна скарга на постанову суду подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Н.Л. Панас