Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/906/15-а
Провадження № 2-а/280/61/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 липня 2015 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Пасічний Т.З., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій разовій щорічній грошовій допомозі, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та стягнути різницю недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни І групи у 2015 році в сумі 6655,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що має статус інваліда війни першої групи. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня він повинен отримувати разову грошову допомогу у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Проте, відповідачем було проведено вказану виплату лише в сумі 2835 грн. 00 коп., що значно менше розміру, встановленого законодавством України. Тому позивач вимушений звертатися до суду.
Відповідно до вимог ст.183-2 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження, одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач направив до суду письмові заперечення, де вказав, що згідно з ст.95 Конституції України встановлено, що виключно Законом "Про Державний Бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. В п.3 рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012р. № 3-рп/2012 вказано, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Таким чином Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного Бюджету України відповідно до Конституції України та законів України. Пунктом 9 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015" рік встановлено, що норми і положення статтей 9,12,13,14,15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, приходить до висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни першої групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 31.10.2006 року.
Згідно довідки № 11/09 від 09.06.2015 року, виданої Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, позивач отримав разову грошову допомогу до Дня Перемоги, як ветеран війни у розмірі 2835 грн. 00 коп.
Відповідно до частини першої ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно чинної редакції ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни 1 групи виплачується разова грошова допомога в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання (ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, положення розділу 2 «Внесення змін до законодавчих актів України» яким змінено ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги визнано такими, що не відповідають Конституції.
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Після визнання зміни редакції ч.5 ст. 13 вказаного Закону неконституційною, інші зміни в ч.5 ст.13 цього Закону не вносилися, тому суд вважає, що виплата одноразової грошової допомоги на 2015 рік має бути в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України..
Разом з тим, Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік" не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.
Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правового акта, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 147 від 31.03.2015 року, якою істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання грошової допомоги. Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаних статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Верховною Радою України не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня не приймалося.
Мінімальний розмір пенсії за віком визначається нормами ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, частиною 3 якої встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Таким чином, законодавством не визначено застосування мінімальної пенсії за віком для реалізації ч.5 ст.13 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Виходячи з вимог п.7 ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у виплаті недоотриманої суми разової грошової допомоги є неправомірними, крім того, суд вважає, що для визначення мінімальної пенсії за віком для виплати разової грошової допомоги у відповідних розмірах мінімальної пенсії за віком, з урахуванням п.7 ст.9 КАС України, має бути застосована норма ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і позивачу належить доплатити розмір одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по виплаті соціальних виплат у визначеній ним грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки нарахування допомоги здійснюється органами праці та соціального захисту, тобто органом, на якого законодавством покладено такі повноваження, а не судом.
Керуючись ст.22 Конституції України, ст.ст.2,13,17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст.71, 72, 86, 99, 159-163, 183-2 КАС України, Бюджетним Кодексом України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Рішенням Конституційного суду України від 22.05. 2008 року №110-рп/2008, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Житомирського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж це визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - протиправними.
Зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованість по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2015 рік, з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя Т.З.Пасічний