Провадження 2-а/235/604/15
Справа 235/5589/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2015 року 16 година 55 хвилин м. Красноармійськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області:
суддя Карабан І.І.
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області про визнання рішення відповідача незаконним, скасування його та зобовязання вчинення певних дій, а саме: про визнання рішення Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області № 222 від 12.06.2015 р. щодо відмови ОСОБА_1, позивачці по справі, у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування незаконним, скасувати зазначене рішення і зобовязати відповідача провести з 29.05.2015 р. перерахунок та виплату пенсії позивачці з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону України «Про державну службу», який діяв на момент призначення пенсії з урахуванням 80% заробітної плати, а також при перерахунку пенсії врахувати, що стаж державної служби станом на 29.05.2015 року становить 20 років 13 днів, присвоєно 10 ранг державної служби, надбавка за вислугу років становить 30%, оцінивши обставини повідомлені позивачем в позовній заяві, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступних висновків:
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлена структура заробітної плати, що складається з основної заробітної плата та додаткової заробітної плати, що є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до структуру заробітної плати входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом зазначених норм, які є спеціальними при вирішенні питань пенсійного забезпечення, а саме в частині визначення виплат (доходів) для обчислення пенсії, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вивчивши надані письмові докази, судом встановлено, що:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Марїнському районі Донецької області і з 24.04.2014 р. отримує пенсію за віком на підставі ст.37 Закону № 3723 у розмірі 80% суми заробітної плати, що підтверджується копією розпорядження 186580 від 30.04.2014 року, при цьому враховано стаж держслужбовця 18 років 11 місяців 10 днів. (а.с.27)
Відповідно до довідки № 02/187 від 28.05.2015 року, ОСОБА_1 станом на 28.05.2015 р. має стаж державної служби 20 років 13 днів. (а.с.12)
29.05. 2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідноіз Законом України«Про державну службу»ізврахуваннямматеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати (а.с.10).
Відповідно до довідки № 02/187 від 28.05.2015 року, виданої на ім'я ОСОБА_1, за період з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненнямзапенсією,що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до заробітної плати також входили інші виплати, до яких, відповідно до розшифровки, входять матеріальна допомога, індексація заробітної плати, в загальному розмірі 28646,58 грн. На всі виплати, які включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.13-15).
Управління ПФУ в Мар`їнському районі Донецької області 12 червня 2015 прийняв рішення № 222 про відмову в перерахунку пенсії, в якому посилався на норми ст. 33 Закону України «Про державну службу» та зазначив, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та індексація не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державних службовців, а тому не можуть бути враховані в заробіток з якого обчислюється пенсія державному службовцю (а.с. 17-18).
Таким чином, пенсія позивача ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги та індексації грошових доходів на які нараховувалися страхові внески.
Оскаржуване рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачці, що обґрунтовується тим, що суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати якіне включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру її пенсії, є наслідком порушення правил застосуваннянормправа:перевагу було надано положенням Закону України «Про державну службу»,якийщодо спірних відносин є загальним. Відповідач повинен був керуватися спеціальними нормами, що мають перевагу та визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, і якими є стаття 41«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі викладеного, суд вважає, що вимоги позивачки обґрунтовані та підлягають задоволенню, однак перерахунок необхідно провести з 01 червня 2015 року, оскільки з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась 29 травня 2015 року, що узгоджується з приписами ч.4 ст.45 Закону № 1058-IV.
Також суд, не може зобов`язати відповідача врахувати при перерахунку стаж державної служби позивачки станом на 29.05.2015 р., який становить 20 років 13 днів, оскільки з заявою про перерахунок в наслідок збільшення страхового стажу позивачка до відповідача не зверталася, оскаржуване рішення відповідачем також приймалося виключно з питання перерахунку пенсії внаслідок не врахування сум матеріальної допомоги та індексації при призначенні пенсії на підставі ст..37 Закону «Про державну службу», і стосується відновлення допущеного пенсійним органом порушення при обчисленні заробітку при призначенні пенсії, а не є перерахунком в звязку з обставинами, що виникли після призначення пенсії (переходу на інший вид пенсії), та які можуть вплинути на розмір пенсії, і в цій частині вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст..41, ст. 45 ч.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст..1,2 Закону України «Про оплату праці», постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст. ст. 6, 17,72, 183-2 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області № 222 від 12.06.2015 р. про відмову ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування незаконним.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області № 222 від 12.06.2015 р. про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону України «Про державну службу», який діяв на момент призначення пенсії з розрахунку 80% заробітної плати, з урахуванням фактично сплачених сум, з 01.06.2015 р.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду за результатами скороченого провадження подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя ОСОБА_2