Ухвала суду № 49150552, 25.08.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
688/1807/15-а
Номер документу
49150552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 688/1807/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Цідик А.Ю.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

25 серпня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гонтарука В. М.

суддів: Білої Л.М. Матохнюка Д.Б. ,

секретар судового засідання: Сокольвак Ю.В.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу виконавчого комітету Шепетівської міської ради на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" до виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,

В С Т А Н О В И В :

Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" звернулося до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень.

Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування судом всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року та відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

10 липня 2015 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшло заперечення (вх.10004/15) від ПАТ "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807", в якому голова правління підприємства просив суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, надавши правову оцінку наявним у справі доказам, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, 14 травня 2015 року в газеті «Шепетівський вісник» №39-40 (15279-15280) опубліковано оголошення про конкурс на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси): №1 "Залізничний вокзал-с. Судилків" (вул. Героїв Небесної сотні, Судилківська) з кількістю чотирьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 5-А "Залізничний вокзал - Автостанція" (вул. Залізнична, ОСОБА_4 сотні, Старокостянтинівське шосе) з кількістю трьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; №4 "Залізничний вокзал - Автостанція" (вул. Героїв Небесної сотні, ОСОБА_5, Українська, Тургенєва, ОСОБА_6, Старокостянтинівське шосе) з кількістю однієї транспортної одиниці з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 1 година (а.с.10).

Зміст оголошення, строк та порядок його опублікування відповідає вимогам п. 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Крім обов'язкових умов конкурсу, на маршрутах №1 та №5-А виконавчий комітет Шепетівської міської ради, як організатор конкурсу, визначив і ряд додаткових умов, зокрема: відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України та строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування (а.с. 23-27).

Не погодившись з вказаними додатковими вимогами визначених виконавчим комітетом Шепетівської міської ради для проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області позов задоволено повністю.

Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III від 05.04.2001 року (далі Закон).

Стаття 7 Закону визначає, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Відповідно до статті 35 Закону перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі Порядок).

Пункт 1 Порядку визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 28 Порядку встановлено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс, яке повинне містити певну інформацію.

З матеріалів справи встановлено, що ПАТ «Шепетівське АТП 16807» здійснює перевезення пасажирів, має право та намір приймати участь у конкурсі на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, а саме маршрутах №1 та № 5-А.

Однак, виконавчим комітетом Шепетівської міської ради, як організатором конкурсу, було визначено, окрім основних, ще і ряд додаткових умов, що у свою чергу, на думку суду, звужують право перевізника, з огляду на наступне.

В силу вимог положень статтей 44, 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

У конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Згідно зі ст. 46 Закону для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Відповідно до п. 10 Порядку організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо).

Аналіз змісту норм Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування дає підстави зробити висновок, що такі додаткові умови конкурсу як, відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування, встановлені організатором конкурсу, суперечать ст.ст. 34, 44, 45 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 10 Порядку та на даному етапі не досягають мети визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах.

На підставі вищенаведених норм суд дійшов до твердження, що чинне законодавство не містить обмеження щодо прийняття участі в конкурсі перевізника, стосовно якого проводиться процедура санації, яка сама по собі передбачає наявність заборгованості перед кредиторами (п.п. 2 п. 12, п.п. 7 п. 29 Порядку, ст. 45 Закону).

Також відсутні й обмеження щодо строку експлуатації основних автобусів, зокрема не більше 12 років, оскільки це повинно враховуватися при проведенні конкурсу і визначенні його переможця, під час визначення показників, які оцінюються конкурсним комітетом (додаток 4 Порядку), і в будь-якому разі не може свідчити про гірший технічний чи екологічний показник.

При сукупному аналізі наведених правових норм колегія суддів дійшла до думки, що визначені організатором конкурсу додаткові умови, які оспорює позивач не передбачені також і Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України 18.02.1997р. за №176 (п. 31-1).

В судовому засіданні представник позивача зазначив про наявність заборгованості ПАТ "Шепетівське АТП 16807" перед бюджетами та ПФУ, також про використання автобусів строк експлуатації яких більше 12 років, що у свою чергу взагалі унеможливлює право позивача прийняти участь у даному конкурсі.

Отже, на підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції всебічно та повно дана правова оцінка всім наявним обставинам справи, на підставі чого рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 98 від 07 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м.Шепетівці, у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси) , в частині встановлення додаткових умов конкурсу на маршрутах №1 та №5-А, визнати протиправними, незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Також, згідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а суд за ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В силу вимог ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено правомірність своїх дій. В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, які відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні. -

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу виконавчого комітету Шепетівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 27 серпня 2015 року.

Головуючий Гонтарук В. М.

Судді Біла Л.М.

ОСОБА_7