Постанова № 49150532, 25.08.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
816/910/15-а
Номер документу
49150532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2015 р. Справа № 816/910/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Калиновського В.А. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військового прокурора Полтавського гарнізону на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі № 816/910/15-а

за позовом Військового прокурора Полтавського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України , Полтавського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України , Полтавської обласної державної адміністрації

до Приватного підприємства "Альфа-Капітал" третя особа: Публічне акціонерне товариство "ПроКредитБанк"

про зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Військовий прокурор Полтавського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Полтавського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Полтавської обласної державної адміністрації звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Альфа-Капітал", третя особа: Публічне акціонерне товариство "ПроКредитБанк" про зобов'язання відповідача на підставі розпорядження Полтавської обласної державної адміністрації "Про проведення (забезпечення) мобілізації людських і транспортних ресурсів на території області у 2015 році" №592 від 29 грудня 2014 року та нарядів Полтавського ОМВК поставити в належному для використання за призначенням стані Камаз 45143 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 та Камаз 45143 2011 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 до Полтавського об'єднаного міського комісаріату для потреб Збройних Сил України в особий період.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі №816/910/15-а в задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі №816/910/15-а військовий прокурор Полтавського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Полтавського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Полтавської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст. 196, п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю доповідача колегія суддів встановила, що 29 грудня 2014 року головою Полтавської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження №592 "Про проведення (забезпечення) мобілізації людських і транспортних ресурсів на території області у 2015 році".

Розпорядженням голови Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області від 23 січня 2015 року №19-ДСК "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 12 червня 2012 року №419-дск" автомобілі ПП "Альф-капітал" були включені до ліміту вилучення техніки у Полтавському районі для потреб Збройних Сил України в особливий період.

26 січня 2015 року Полтавський об'єднаний міський військовий комісаріат направив директору ПП "Альфа-Капітал" ОСОБА_1 лист №1/330 (а.с. 9) щодо підписання нарядів та поставку техніки.

28 січня 2015 року ПП "Альфа-Капітал" повідомило листом вих.№27/01-1 від 27 січня 2015 року військового комісара Полтавського ОМВК (а.с. 12), що техніка знаходиться у непридатному стані, крім того всі транспортні засоби знаходяться в заставі банку ПАТ "ПроКредитБанк" згідно договорів застави.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з наступного.

Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14 січня 2015 року за №15/2015 (далі за текстом - Указ №15/2015) оголошено часткову мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва та передбачено здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Положеннями пункту 8 Указу №15/2015 доручено місцевим органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування, із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності організувати і забезпечити в установленому порядку, зокрема, виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 № 3543-XII (надалі Закон № 3543).

Відповідно до статті 6 Закону №3543 військово-транспортний обов'язок установлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів.

ОСОБА_2 частини третьої статті 6 Закону №3543 виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації. Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюються згідно з Мобілізаційним планом України місцевими державними адміністраціями за поданням військових комісаріатів. Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.

Порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1921 від 28.12.2000 "Про затвердження положення про військово-транспортний обов'язок" .

Відповідно до пункту 2 Положення № 1921 військово-транспортний обов'язок встановлюється з метою забезпечення потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань на період мобілізації та у воєнний час у транспортних засобах.

Відповідно до пункту 11 Положення № 1921 ліміти вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками (крім мотоциклів і гужового транспорту) для підприємств, установ, організацій, районів і міст встановлюються у мирний час відповідними місцевими держадміністраціями за поданням військових комісаріатів.

Як свідчать матеріали справи розпорядженням голови районної державної адміністрації від 23 січня 2015 року №19-ДСК "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 12 червня 2012 року №419-дск" затверджено ліміти вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками (крім мотоциклів та гужового транспорту) для підприємств, установ, організацій району, до яких, зокрема включено ПП "Альфа-Капітал".

Відповідно до статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

ОСОБА_2 зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Отже, Закон № 3543 та Положення № 1921 є тими нормативно-правовими актами, згідно з якими передбачені законні підстави вилучення (відчуження) транспортних засобів, які передаються військовим формуванням на період мобілізації. Але таке вилучення (відчуження) має відбуватися у відповідності до встановленого зазначеними нормативно-правовими актами порядку.

Статтею 19 Конституції України закріплено положення про зобовязання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 5 Положення № 1921 передбачено, що вилучення (відчуження) транспортних засобів здійснюється районними (міськими) військовими комісаріатами на підставі розпоряджень місцевих держадміністрацій в обсягах лімітів та відсоткових норм вилучення, затверджених Кабінетом Міністрів України, як окремо, так і у складі спеціальних формувань, які передаються військовим формуванням на період мобілізації та у воєнний час.

Отже залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.

В даному випадку транспортні засоби відповідача лише включені до лімітів вилучення, проте розпоряджень місцевої державної адміністрації відносно ПП "Альфа-Капітал" щодо самого вилучення (відчуження) транспортних засобів в обсягах лімітів не приймалося.

Крім цього в матеріалах справи відсутні дані про вручення відповідачу часткового та зведеного нарядів на поставку техніки, так як відповідні поля нарядів не заповнені - підписи уповноважених осіб відсутні, відмітки щодо причин невручення наряду не заповнені.

Між ПП "Альфа-Капітал" та ПАТ "ПроКредитБанк" укладено договір застави рухомого майна №336520-ДЗ4 від 03 лютого 2015 року (а.с. 37-41) предметом якого є, зокрема, Камаз моделі 45143 реєстраційний номер НОМЕР_1 та Камаз моделі 45143 ВІ2460ВМ. ОСОБА_2 №46263848 від 03 лютого 2015 року внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відповідні реєстраційні записи обтяжень вищезазначених транспортних засобів (а.с. 42-43).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про заставу" застава - це спосіб забезпечення зобов'язань, якщо інше не встановлено законом. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.

Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором (стаття 20 Закону України "Про заставу").

Пунктом 6.1 договору застави рухомого майна №336520-ДЗ4 передбачено, що заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави, зокрема у разі пред'явлення іншими особами вимог щодо предмету застави, здійснення процедури публічного чи приватного обтяження предмета застави, звернення стягнення на предмет застави чи виникнення інших обставин, що можуть призвести до ускладнення та затягування задоволення вимог заставодержателя за рахунок предмета застави.

Отже транспортні засоби відповідача перебувають у Публічного акціонерного товариства "ПроКредитБанк" у заставі в якості забезпечення зобов'язань ПП "Альфа-Капітал".

На підставі викладеного суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Висновки суду першої інстанції не можуть бути визнані обґрунтованими виходячи з наступного.

Розпорядженням голови Полтавської райдержадміністрації від 23.01.2015 №19-дск «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 12 червня 2012 року № 419-дск» у межах повноважень, визначених статтею 17 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пунктом 11 Положення про військово-транспортний обов'язок (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 № 1921) затверджено ліміти вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками (крім мотоциклів та гужового транспорту) для підприємств, установ, організацій району, до яких зокрема, включено ПП «Альфа-Капітал».

Вказане розпорядження райдержадміністрації видано на виконання розпорядження Полтавської обласної державної адміністрації від 29 грудня 2014 року № 592 «Про проведення (забезпечення) мобілізації людських і транспортних ресурсів на території області у 2015 році».

26 січня 2015 року Полтавський об'єднаний міський військовий комісаріат, згідно з мобілізаційним завданням та розпорядженням РДА № 19-дек, повідомив директора ПП «Альфа-Капітал» про обов'язок 27.01.2015 до 10.00 з'явитись до військового комісаріату для отримання, підписання часткового та зведеного наряду на поставку техніки в Збройні Сили України. Також у листі повідомлено, що техніку необхідно поставити для перевірки о 11.00 27.01.2015 року до військової частини А-2673 в м. Полтава, вул. О. Засядько, 1.

Також, у Полтавському ОМВК були оформлені частковий і зведений наряди на поставку техніки.

Проте, ПП«Альфа-Капітал» відмовилось отримувати наряд і поставити техніку, повідомивши про це листом від 27 січня 2015 року № 27/01-1 за підписом фінансового директора ОСОБА_3.

Отже підприємство не виконало вимоги мобілізаційного законодавства щодо поставки техніки.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у листі від 27 січня 2015 року № 27/01-1 відповідач, як на підставу неможливості поставки техніки, посилався на наявність договорів застави рухомого майна № 336520-Д31 від 02.09.2014р. та №336520-Д33 від 22.10.2014р.

Проте зазначені договори до матеріалів справи приєднані не були, доказів того, що предметом застави є саме ті транспортні засоби, які належало поставити до Полтавського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, відповідачем не надано.

Крім цього, до матеріалів справи (аркуші 37 -41) приєднаний договір застави рухомого майна №336520-ДЗ4 від 03 лютого 2015 року предметом якого є, зокрема, Камаз моделі 45143 реєстраційний номер НОМЕР_1 та Камаз моделі 45143 ВІ2460ВМ. ОСОБА_2 №46263848 від 03 лютого 2015 року внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відповідні реєстраційні записи обтяжень вищезазначених транспортних засобів (а.с. 42-43).

Тобто відповідач після отримання повідомлення Полтавського об'єднаного міського військового комісаріату від 26 січня 2015 року про обов'язок 27.01.2015 до 10.00 з'явитись до військового комісаріату для отримання, підписання часткового та зведеного наряду на поставку техніки в Збройні Сили України, передав автомобілі у заставу, чим штучно створив умови для невиконання обовязку надання техніки для потреб Збройних Сил України в особливий період.

Крім цього в даному випадку було порушено пункт 15 Положення про військово-транспортний обов'язок, згідно з яким власники транспортних засобів, призначених для передачі військовим формуванням на період мобілізації та у воєнний час, у разі зміни форми власності, відправки в інші місцевості на тривалий час, передачі в користування іншим юридичним особам або громадянам, відчуження їх особам, які проживають в інших населених пунктах України або за її межами, зобов'язані у семиденний термін повідомити про це районні (міські) військові комісаріати, місцеві органи виконавчої влади та відповідні органи місцевого самоврядування.

Доказів того, що про укладення договору застави ПП «Альфа-Капітал» повідомило військовий комісаріат не надано.

Не може вважатись обґрунтованим і посилання суду першої інстанції на відсутність розпорядження райдержадміністрації.

Відповідно до пункту 5 Положення про військово-транспортний обов'язок вилучення (відчуження) транспортних засобів здійснюється районними (міськими) військовими комісаріатами на підставі розпоряджень місцевих держадміністрацій в обсягах лімітів та відсоткових норм вилучення, затверджених Кабінетом Міністрів України, як окремо, так і у складі спеціальних формувань, які передаються військовим формуванням на період мобілізації та у воєнний час.

Таке розпорядження райдержадміністрації від 23.01.2015 № 19-дек було видане після видання Указів Президента України № 303 від 17.03.2014, № 607/2014 від 21.07.2014, № 15/2015 від 14.01.2015 на підставі розпорядження Полтавської облдержадміністрації від 29.12.2014 № 592 і за своїм змістом відповідало вимогам мобілізаційного законодавства, на підставі якого повинна здійснюватись поставка транспорту для потреб збройних сил.

Стосовно не встановлення факту вручення нарядів керівництву підприємства.

Відповідно до пункту 14 Положення про військово-транспортний обов'язок відповідальність за підготовку транспортних засобів для передачі військовим формуванням покладається на керівників підприємств, установ та організацій і громадян - власників транспортних засобів, які зобов'язані забезпечити доставку транспортних засобів, призначених для передачі військовим формуванням, відповідно до нарядів районних (міських) військових комісаріатів у визначені пункти.

Такі наряди були оформлені з дотриманням вимог законодавства, із зазначенням типу й марки автомобілів, місця доставки і передачі автомобілів, підписані головою Полтавської райдержадміністрації і військовим комісаром, скріплені печатками.

Проте наряди не були вручені через небажання їх отримувати з вини керівника ПП «Альфа-Капітал», яке на письмову вимогу (лист від 26.01.2015) військового комісара безпідставно відмовилось отримати наряд і поставити техніку.

Слід зазначити, що стаття 586 Цивільного кодексу України обмежує повноваження заставодавця користуватись та розпоряджатись предметом застави. Такі дії він може вчиняти за згодою заставодержателя, якщо інше не встановлено договором.

Виконання військово-транспортного обов'язку не є повноваженням заставодавця здійснити дії з розпорядження майном на власний розсуд за згодою заставодержателя, а є обов'язком передати транспортний засіб збройним силам відповідно до законодавства без його це згоди. Отже укладення договору застави не може перешкоджати виконанню військово-транспортного обов'язку, передбаченого законодавством.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі №816/910/15-а прийнята при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Військового прокурора Полтавського гарнізону задовольнити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі № 816/910/15-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Військового прокурора Полтавського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до Приватного підприємства "Альфа-Капітал", третя особа: Публічне акціонерне товариство "ПроКредитБанк" про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Приватне підприємство «Альфа-Капітал» на підставі розпорядження Полтавської обласної державної адміністрації "Про проведення (забезпечення) мобілізації людських і транспортних ресурсів на території області у 2015 році" № 592 від 29 грудня 2014 року та нарядів Полтавського ОМВК поставити в належному для використання за призначенням стані Камаз-45143 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 та Камаз-45143 2011 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 до Полтавського об'єднаного міського комісаріату для потреб Збройних Сил України в особливий період.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6