Постанова № 49148236, 12.08.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2015
Номер справи
814/2153/15
Номер документу
49148236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.08.2015 р. № 814/2153/15

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Партнер-Агро",

до за участю представників: від позивача: ОСОБА_1, від відповідача:ОСОБА_2Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області, провизнання незаконною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії, ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Партнер-Агро" звернулось до адміністративного суду з позовом про 1) визнання незаконною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області щодо неналежного розгляду та невжиття передбачених законом заходів за результатами розгляду заяв ТОВ «Партнер-Агро» від 04.06.14, 04.02.15 та від 13.05.15; 2) визнання незаконною відмову Інспекції у проведенні перевірки земельних ділянок ТОВ «Партнер-Агро»; 3) зобовязати Державну інспекцію сільського господарства в Миколаївській області розглянути звернення від 13.05.15 та здійснити обстеження орендованих ТОВ «Партнер-Агро» земельних ділянок розташованих в межах Ленінської сільської ради Первомайського району Миколаївської області на предмет їх самовільного захоплення іншими особами.

Відповідач позов не визнав, свої заперечення обґрунтував тим, що за зверненням позивача в 2013 році, вже проводилася перевірка з питань самовільного захоплення земельних ділянок орендованих ТОВ «Партнер-Агро», якою було встановлено, що вони дійсно захопленні підприємством ТОВ «Агрофірма Корнацьких». З цього приводу господарським судом Миколаївської області вже ухвалено рішення про зобовязання ТОВ «Агрофірма Корнацьких» повернути позивачу земельні ділянки. Тому на думку, відповідача, товариство повинно добиватися захисту своїх прав у інший спосіб, у тому числі примушуванню до виконання рішення суду. Також, відповідач зазначив, що розмір встановленої шкоди самовільним зайняттям земельних ділянок під час перевірки 2013 року, перевищив розмір необхідний для кримінальної відповідальності, у звязку з чим матеріали передані до правоохоронних органів. На переконання відповідача відповідно до ст.61 Конституції України він не має повноважень для повторного притягнення ТОВ «Агрофірма Корнацьких» до відповідальності за одне й те саме правопорушення.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

На підставі розпорядження Первомайської районної державної адміністрації від 20.11.2012 №573-р, у власність 773 осіб для ведення особистого селянського господарства, були відведені земельні ділянки загальною площею 1520,1737 га в межах території Ленінської сільської ради Первомайського району Миколаївської області та видані державні акти на право власності на земельні ділянки з відповідними кадастровими номерами (арк.спр.57).

29.12.2012 між власниками цих земельних ділянок та ТОВ «Партнер-Агро» були укладені відплатні договори оренди землі строком на 20 років з моменту їх державної реєстрації. 29.12.2012 вказаними фізичними особами (773 особи) та ТОВ «Партнер-Агро» були складені та підписані акти приймання-передачі об'єкта оренди (земельних ділянок з відповідними кадастровими номерами) (арк.спр.57).

В квітні та червні 2013 року, Державна інспекція сільського господарства в Миколаївській області за зверненням ТОВ «Партнер-Агро» здійснила обстеження зазначених земельних ділянок та перевірки дотримання вимог земельного законодавства, які були оформлені Актами від 04.04.13 та 14.06.13 (арк.спр.26, 30).

Під час перевірки Інспекцією було встановлено, що земельні ділянки обробляються, культивуються, підготовлюються під висівання, а також засіяні сільськогосподарськими культурами невідомими особами.

За результатами перевірки Інспекцією було винесено Припис №000380 від 22.04.13 на адресу ТОВ «Агрофірма Корнацьких» з вимогою звільнити самовільно зайняті землі (арк.спр.34), а також передані матеріали до правоохоронних органів для реєстрації кримінального провадження за ознаками злочину передбаченого ст.197-1 КК України (арк.спр.35).

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 23.08.13 по справі №915/1111/13 задоволено позов ТОВ «Партнер-Агро» про зобовязання ТОВ «Агрофірма Корнацьких» повернути самовільно зайняті земельні ділянки загальною площею 1520,1737 га, розташовані в межах Ленінської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (арк.спр.57).

Постановою Вищого господарського суду України від 25.05.14 зазначене рішення господарського суду Миколаївської області залишено в силі (арк.спр.78).

04.06.14 ТОВ «Партнер-Агро» звернулось до Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області щодо проведення нової перевірки дотримання вимог земельного законодавства з приводу самовільного захоплення земельних ділянок (арк.спр.6).

02.07.14 Інспекція листом за №1097/61-12, відмовила у проведенні перевірки, пославшись на абз.5 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до якого для проведення позапланової перевірки за зверненням юридичних осіб, необхідно погодження Держсільгоспінспекції України (арк.спр.56).

04.02.15 ТОВ «Партнер-Агро» знов звернулось до Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області щодо проведення нової перевірки дотримання вимог земельного законодавства з приводу самовільного захоплення земельних ділянок (арк.спр.7).

Листом 03.03.15 Інспекцією проінформовано позивача про результати проведення перевірок у 2013 році (арк.спр.8).

13.05.15 ТОВ «Партнер-Агро» знов звернулось до Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області щодо проведення нової перевірки дотримання вимог земельного законодавства з приводу самовільного захоплення земельних ділянок (арк.спр.57).

25.06.15 Інспекція листом за №851/61-12 відмовила у проведенні перевірки земельних ділянок ТОВ «Партнер-Агро» у звязку з тим, що у Інспекції немає спеціалістів з цього приводу, а також пославшись на п.8 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», відповідно до якого перевірки субєктів господарювання здійснюються або з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою субєкта господарювання (арк.спр.19).

Відповідно до Указу Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» Інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Державна інспекція сільського господарства в Миколаївській області є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України.

Згідно з Положенням Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль):

дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами;

розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку;

організовує розгляд звернень громадян з питань, що належать до її компетенції, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг;

складає акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності;

безперешкодно обстежує в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції.

Відповідно до вимог п.3.2 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання субєктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.13 №132, підставою для здійснення позапланового заходу, який не передбачений планом роботи інспекційного органу, є подання субєктом господарювання письмової заяви до інспекційного органу про проведення перевірки за його бажанням.

Вирішуючи цю справу, суд виходив з того, що правомочність володіння ТОВ «Партнер-Агро» земельними ділянками в межах Ленінської сільради Первомайського району Миколаївської області, на 2013-2015 роки вирішена рішенням господарського суду Миколаївської області від 23.08.13 по справі №915/1111/13, яке набрало законної сили.

Оскільки, позивач звертався про проведення обстеження та перевірки земельних ділянок, якими володіє саме він, то ці звернення необхідно розглядати, як подання суб'єктом господарювання письмової заяви проведення перевірки саме ТОВ «Партнер-Агро», а не іншого субєкта господарювання.

Оскільки, позивач у своїх зверненнях до відповідача просив провести перевірку саме його ТОВ «Партнер Агро» та обстежити земельні ділянки, які належать йому на праві договорів оренди, посилання Інспекції на неможливість такої перевірки без згоди центрального органу є необґрунтованою.

У цьому випадку, перевірка повинна проводитися не з підстав визначених абз.5 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а з підстав визначених абз.1 ч.1 ст.6 - подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Також, на переконання суду, не є прийнятною відмова у проведенні перевірки з посиланням на те, що у 2013 році Інспекцією вже проводилася перевірка. 2014 та 2015 роки є іншими періодами, і для розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок (у разі встановлення перевіркою таких фактів), важливо мати відомості про використання земельних ділянок і у ці сільськогосподарські роки.

Щодо неможливості притягнення винних осіб двічі за одно й те саме правопорушення, то це взагалі передчасне судження відповідача, оскільки на цей час без проведення обстеження земельних, проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, неможливо робити висновки про відповідальність тієї чи іншої особи.

Питання можливості чи не можливості притягнення до юридичної відповідальності за самовільний захват земель, може бути вирішено лише після проведення перевірки, саме від проведення якої ухиляється відповідач.

Наявність юридичного спору між позивачем та іншими субєктами господарювання щодо правомочності володіння земельними ділянками в межах Ленінської сільської ради Первомайського району Миколаївської області можуть вплинути лише на заходи, які вживаються Інспекцією за результатами перевірки, але не можуть бути перешкодою для проведення самої перевірки.

Мораторій запроваджений п.8 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», у цьому випадку також не може бути застосований, оскільки він не розповсюджуються на перевірки за заявкою субєкта господарювання про його перевірку.

За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області щодо неналежного розгляду та невжиття передбачених законом заходів за результатами розгляду заяв ТОВ «Партнер-Агро» від 04.06.14, 04.02.15 та від 13.05.15.

3. Визнати протиправною відмову Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області у проведенні перевірки земельних ділянок ТОВ «Партнер-Агро».

4. Зобовязати Державну інспекцію сільського господарства в Миколаївській області належним чином розглянути заяви ТОВ «Партнер-Агро» та здійснити обстеження орендованих ТОВ «Партнер-Агро» земельних ділянок, розташованих в межах Ленінської сільської ради Первомайського району Миколаївської області на предмет їх самовільного зайняття іншими особами.

5. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер-Агро" (код ЄДРПОУ 38247232) сплачений судовий збір в сумі 73,08 гривень (сімдесят три грн. вісім коп.).

6. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В.В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 14.08.15р.

Суддя В.В. Біоносенко