ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.486-65-72
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
№ 3/9
25.01.07
За позовом Міжнародної громадської організації «Міжнародний інститут
порівняльного аналізу»
До Регіонального відділення Фонду державного майна України по
місту Києву
Про спонукання до виконання дій
Суддя Хілінська В.В.
Представники:
від позивача Голєва А.Ю. –по дов. № б/н від 08.01.2007
Новак І.В. –директор
від відповідача Євтодьєва І.М. –по дов. № 70 від 10.07.2006
В засіданні приймали участь
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 16.01.2007 оголошувалась перерва.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Міжнародної громадської організації «Міжнародний інститут порівняльного аналізу»про зобов’язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву провести приватизацію нежилого приміщення, яке розташоване на четвертому поверсі у будинку за адресою: м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, площею 343,90 кв. м., що підлягає приватизації шляхом викупу Міжнародною громадською організацією «Міжнародний інститут порівняльного аналізу»шляхом укладення договору купівлі-продажу зазначеного нежилого приміщення та акту приймання передачі зазначеного нежилого приміщення з Міжнародною громадською організацією «Міжнародний інститут порівняльного аналізу».
Позивачем, в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні 16.01.2007 було подано клопотання про уточнення позовних вимог, в якій заявник зазначає, що позивачем під час складення позовної заяви було допущено технічну помилку –в підпункті 2 пункту 3 на сторінці 2 позовної заяви позивач зазначив, що об’єкт приватизації є «пам’яткою архітектури місцевого значення», в той час як об’єкт приватизації належить до «пам’яток історії місцевого значення».
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує посилаючись на наступне. Згідно з рішенням Київської міської ради від 21.10.2004 № 570/1980 «Про внесення змін до рішення Київради від 18.03.2004 №100/1310 «Про Програму приватизації об’єктів права комунальної власності територіальної громади міста Києва на 2004-2006 роки»до «Переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації" включено нежиле приміщення, що розташоване в будинку за адресою: м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, площею 343,90 кв. м., шляхом викупу Міжнародною громадською організацією «Міжнародний інститут порівняльного аналізу». Нежилий будинок за адресою: м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, в якому розташовані зазначені нежилі приміщення, є пам’яткою історії місцевого значення та перебуває на державному обліку як об’єкт культурної спадщини (згідно рішення Київського міськвиконкому від 27.01.1970 за № 159 та листів Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 27.12.2004, 11.07.2005). Законом України від 01.02.2005 №2391-ІУ «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини»заборонена приватизація пам’яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам’яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації. Відповідно до висновку Головного управління охорони культурної спадщини, стосовно приватизації нежитлових приміщень у будинку № 11 на вулиці Терещенківській, який є пам’яткою історії, що затверджений 31.03.2006, Головне управління не заперечує приватизацію зазначених приміщень пам’ятки Міжнародною громадською організацією «Міжнародний інститут порівняльного аналізу»за умови відміни заборони приватизації згідно з законом України «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини». 28.11.2006 наказом РВ ФДМУ по м. Києву № 441 було зареєстровано заяву Міжнародної громадської організації «Міжнародний інститут порівняльного аналізу»про приватизацію нежилих приміщень вул. Терещенківська, 11-А. Наказом РВ ФДМУ по м. Києву № 450 від 29.11.2006 заявнику було відмовлено у прийняті рішення про приватизацію спірних нежилих приміщень. Листом від 06.12.2006 № 30-03/9840 регіональне відділення з врахуванням вимог ст. 7 ЗУ «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію), ЗУ «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини» повідомило позивача, що на даний час орган приватизації не може прийняти рішення про приватизацію нежилих приміщень площею 343,90 кв. м., розташованих в нежилому будинку за адресою: м. Київ, вул. Терещенківська, 11 літ. А, шляхом викупу. Звертає увагу, що в даному випадку відповідач діяв виключно на підставі ст. 19 Конституції України, яка говорить, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім того, регіональне відділення в своїх діях керувалось нормами ЗУ «Про приватизацію державного майна», ст. 2 якого говорить, що приватизація здійснюється на основі таких принципів, як, зокрема, законність, державне регулювання та контроль.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, Господарський суд міста Києва -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Київської міської ради від 18 березня 2004 року № 100/1310 «Про програму приватизації об’єктів права комунальної власності територіальної громади міста Києва на 2004-2006 роки»із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Київради від 29.04.2004 № 222/1432, від 27.05.2004 № 266/1476, від 24.06.2004 № 319/1529, від 15.07.2004 № 389/1799, від 30.09.2004 № 500/1910 та від 21.10.2004 № 570/1980, було затверджено Програму приватизації об’єктів права комунальної власності територіальної громади міста Києва на 2004-2006 роки (додаток № 1 до зазначеного рішення), а також було затверджено перелік об’єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації.
Відповідно до пункту 72 розділу «Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву»«Група «А»Додатку «Перелік об’єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації»до рішення Київради від 21.10.2004 № 570/1980 (додаток № 1 до позову), позивачеві було надано дозвіл приватизувати шляхом викупу нежиле приміщення, яке розташоване на четвертому поверсі у будинку за адресою: місто Київ, вулиця Терещенківська, 11-А, площею 343,9 метри квадратні.
28 листопада 2006 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про приватизацію об’єкта приватизації.
6 грудня 2006 року позивач отримав відповідь відповідача, у якій останній відмовлявся прийняти рішення про приватизацію об’єкта приватизації у зв’язку з тим, що прийнято Закон України № 2391-ІV «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини», який забороняє проведення приватизації пам’яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам’яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації. При цьому відповідач вказав, що нежилий будинок за адресою: вулиця Терещенківська, 11-А, в якому розташований Об’єкт приватизації, є пам’яткою історії місцевого значення (рішення Київського міськвиконкому від 24.01.1970 № 159). Враховуючи вищезазначене, а також керуючись ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», відповідач повідомив про те, що він не може прийняти рішення про приватизацію об’єкта приватизації шляхом його викупу позивачем.
Позиція відповідача щодо того, що об’єкт приватизації є пам’яткою культурної спадщини, який підпадає під заборону Закону України № 2391-ІV «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини», ґрунтується на Висновку Головного управління охорони культурної спадщини «Стосовно приватизації нежитлових приміщень у будинку № 11 на вулиці Терещенківській, який є пам’яткою історії»від 31.03.2006.
Згідно зазначеного Висновку, будинок № 11 на вулиці Терещенківській, в якому розташовано об’єкт приватизації, є пам’яткою історії місцевого значення (згідно рішення Київського міськвиконкому від 27.01.1970 № 159). Головне управління не заперечує приватизацію об’єкту приватизації позивачем за умови відміни заборони приватизації згідно з Законом України № 2391-ІV «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини».
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов‘язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач не заперечує факт того, що Київською міською радою було прийнято рішення про надання дозволу позивачу приватизувати приміщення шляхом викупу за № 100/1310 від 18.03.2003 (із змінами), тобто відповідним рішенням ради було затверджено перелік об‘єктів комунальної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Згідно з ст. 10 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», відповідний орган приватизації публікує в інформаційному бюлетені та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації, перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, який містить назву об'єкта приватизації та його місцезнаходження.
Як передбачено ч. 1 ст. 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», викуп майна підприємств, зданих в оренду, проводиться з додержанням вимог, передбачених чинним законодавством України про приватизацію.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 статті 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 вищевказаного закону, строк підготовки об’єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об’єктів, що підлягають приватизації.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що оскільки рішення про приватизацію нежилого приміщення площею 343,90 кв. м. у будинку № 11-А по вул. Терещенківській у м. Києві було прийнято 18.03.2003, то підготовка об‘єкта до приватизації мала відбуватися протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення та відповідно до норм законодавства, що діяло на момент прийняття рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами) та протягом двох місяців з дня прийняття цього рішення.
Отже, відповідачем було порушено строки підготовки об’єкту нежилого приміщення площею 343,90 кв. м. у будинку № 11-А по вул. Терещенківській у м. Києві до приватизації.
Посилання відповідача на те, що він діяв в межах чинного законодавства, відмовляючи позивачеві у вчиненні подальших дій по виконанню рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами), на підставі Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини», який набрав чинності 23.02.2005, є необґрунтованим з огляду на те, що
Підготовка об’єкту приватизації нежилого приміщення площею 343,90 кв. м. у будинку № 11-А по вул. Терещенківській у м. Києві мала відбуватися протягом двох місяців з дня винесення рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами) та на підставі законодавства, яке було чинне на момент виникнення відносин по приватизації вказаного об‘єкту.
Так, згідно абз. 1 ч. 1 та абз. 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про охорону культурної спадщини»від 8 червня 2000 року № 1805-ІП встановлено, що «об’єкти культурної спадщини, і що є пам'ятками (за винятком пам'яток, відчуження яких обмежується законодавчими актами України) можуть бути відчужені, власником або уповноваженим ним органом...». Також вказано, що перелік пам’яток, які не підлягають приватизації, затверджується Верховною радою України.
На час прийняття рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами) та протягом двохмісячного терміну з дня прийняття рішення, визначеного для здійснення підготовки об’єкту до приватизації, перелік пам’яток, які не підлягають приватизації, не був затверджений Верховною радою України.
Отже, позивачем були дотримані всі вимоги законодавства, що діяли на момент строку, визначного законодавством для підготовки до приватизації, та здійснення приватизації об‘єкту –нежилого приміщення площею 343,90 кв. м. у будинку № 11-А по вул. Терещенківській у м. Києві, який було внесено до переліку об‘єктів комунальної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дія Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам’яток культурної спадщини»від 01.02.2005, який набрав законної сили 23.02.2005, не розповсюджується на правовідносини щодо приватизації нежилого приміщення за адресою м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А загальною площею 343,90 кв. м., тому Регіональне відділення Фонду державного майна по місту Києву неправомірно відмовило позивачеві у вчиненні дій по виконанню рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами).
Отже, відповідач зобов`язаний діяти у відповідності до ст. 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та виконати свої обов’язки продавця та здійснити необхідні дії по виконанню рішення Київської міської ради 18 березня 2004 року № 100/1310 (із змінами).
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь на позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов‘язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву (м. Київ, б-р Шевченка, 50-Г, код ЄДРПОУ 19030825) провести приватизацію нежилого приміщення, яке розташоване на четвертому поверсі у будинку за адресою: м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, площею 343,90 кв. м., що підлягає приватизації шляхом викупу Міжнародною громадською організацією «Міжнародний інститут порівняльного аналізу»(м. Київ, пров. Коломіївський, 3/1, код ЄДРПОУ 21702226) шляхом укладення договору купівлі-продажу зазначеного нежилого приміщення та акту приймання передачі зазначеного нежилого приміщення з Міжнародною громадською організацією «Міжнародний інститут порівняльного аналізу».
3. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (м. Київ, б-р Шевченка, 50-Г, код ЄДРПОУ 19030825) на користь Міжнародної громадської організації «Міжнародний інститут порівняльного аналізу»(м. Київ, пров. Коломіївський, 3/1, код ЄДРПОУ 21702226) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн.. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя
В.В. Хілінська