Справа № 1570/7010/2012
УХВАЛА
04 грудня 2012 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стефанова С.О., за участю секретаря судового засідання Мірзи О.В., розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання недійсним рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19 листопада 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, в якому просить визнати недійсним рішення про відмову в зарахуванні йому строку проходження служби в органах внутрішніх справ на території НКАО Азербайджанської РСР в період з 30.09.1989 року по 25.11.1992 року як один місяць проходження служби за три, як учаснику бойових дій; зобовязати відповідача внести зміни до наказу начальника ГУМВС України в Одеській області № 348 о/с від 19.07.2011 року в частині перерахування йому вислуги років у пільговому обчисленні з урахуванням проходження служби в органах внутрішніх справ на території НКАО Азербайджанської РСР в період з 30.09.1989 року по 25.11.1992 року як один місяць проходження служби за три, як учаснику бойових дій; зобовязати відповідача внести зміни до розрахунку вислуги років на пенсію в частині перерахування йому вислуги років у пільговому обчисленні з урахуванням проходження служби в органах внутрішніх справ на території НКАО Азербайджанської РСР в період з 30.09.1989 року по 25.11.1992 року як один місяць проходження служби за три, як учаснику бойових дій; зобовязати відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подання про перерахування пенсії позивачу з 19.07.2011 року по теперішній час.
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З адміністративного позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що розрахунок вислуги років на пенсію підполковника міліції ОСОБА_1 був складений 19 липня 2011 року, подання на призначення пенсії ОСОБА_1 складено ГУМВС України в Одеській області 17.10.2011 року та 31.10.2011 року подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
У судовому засіданні позивач особисто зазначив, що з витягом з наказу начальника ГУМВС України в Одеській області № 348 о/с від 19.07.2011 року та з розрахунком вислуги років на пенсію він був ознайомлений ще у вересні 2011 року.
Таким чином, виходячи із зясованих судом обставин та наведеного законодавства вбачається, що позивач звернувся до суду з порушенням строку звернення до адміністративного суду з даними позовними вимогами.
У позовній заяві позивач жодним чином не обґрунтував обставини пропуску ним строку звернення до суду та не зазначив про наявність поважних на те причин.
Також у попередньому судовому засіданні позивач не зміг надати обґрунтованих пояснень щодо поважності причин пропуску ним, встановленого законом строку звернення до суду.
Поважність причин для поновлення строку звернення до адміністративного суду суд оцінює у кожному конкретному випадку з метою визначення правових наслідків. Так, поважними причинами можуть бути визнані: захворювання, що перешкоджає звернутись до суду, відрядження, несвоєчасне отримання оскаржуваного рішення тощо.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.
Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обовязкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що Позивач мав право та можливість вчасно звернутися до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав, однак своїм правом у передбачені законом строки не скористався, а звернувся до суду лише 19 листопада 2012 року.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 121 КАС України, якщо в ході підготовчого провадження суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого закону строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасний, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.
При викладених вище обставинах, враховуючи, що провадження у даній справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого закону строку звернення до адміністративного суду та на підставі позовної заяви, доданих матеріалів та пояснень позивача, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд вважає за необхідне в силу ч.1 ст.100 КАС України залишити позовну заяву без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99,100, ч. 5 ст. 121 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання недійсним рішення та зобовязання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня прголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя С.О. Стефанов
ст. 100