Постанова № 49145796, 08.12.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2011
Номер справи
2а-0770/2302/11
Номер документу
49145796
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2а-0770/2302/11

Ряд стат. звіту № 10.1

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2011 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І

при секретарі судового засідання Шмідзен І.Ю.

за участю представників

прокурора: Онуфрій В.І. прокурор відділу прокуратури Закарпатської області (посвідчення № 148)

позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 04.02.2011 року № 2077-07)

відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 02.08.2011 року № 07/11)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Міжгірського району Закарпатської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області до товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" про стягнення заборгованості у сумі 4594,58 грн., -

ВСТАНОВИВ:

у відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 8 грудня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 9 грудня 2011 року.

Прокурор Міжгірського району Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.3 - 5) в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області (далі позивач, УПФУ в Міжгірському районі) до товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" (далі відповідач, ТДВ "Загалшляхбуд"), якою просить стягнути заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у сумі 4594,58 грн.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, просять позов задовольнити та стягнути з відповідача заборгованість у сумі 4594,58 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідач надав заперечення проти позову (лист ТДВ "Загалшляхбуд" від 08.08.2011 року за № 71, а.с.37-39), яким проти позову заперечив, посилаючись на ту обставину, що ТДВ "Загалшляхбуд" не є правонаступником Міжгірського ШБУ 32 (де працювала особа, якій призначено пільгову пенсію), в зв'язку з чим відсутні підстави для відшкодування пільгової пенсії відповідачем. Крім того, вказує на пропуск встановленого ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду (про що відповідачем додатково подано клопотання (лист ТДВ "Загалшляхбуд" від 24.10.2011 року за № 89, а.с.60-61), яким просить залишити позовну заяву без розгляду, у відповідності до ст. 100 КАС України).

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просить суд відмовити в його задоволенні з підстав, наведених у поданому запереченні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного:

ТДВ "Загалшляхбуд" (код ЄДРПОУ 03450100) зареєстроване в УПФУ в Міжгірському районі, відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року - є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно абзацу 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року за № 400/97-ВР, для платників збору обєктом оподаткування є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.

УПФУ в Міжгірському районі призначено пенсію за віком на пільгових умовах громадянину ОСОБА_3, відповідно до п. "б" "з" ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.

Підставою призначення пенсії за віком на пільгових умовах громадянину ОСОБА_3 є та обставина, що він працював в шкідливих умовах праці повний робочий день на атестованих робочих місцях за професією, яка включена до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 11.03.1994 за № 162 (втратила чинність згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2003 року за № 36, та даною Постановою КМ затверджено Списки №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах).

Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах адміністративної справи доказами, зокрема, протоколом призначення пенсії ОСОБА_3 (№ 28003 від 25.06.2009 року, а.с.20), довідкою ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_3 (від 14.10.2009 року за № 52, а.с.11), матеріалами з пенсійної справи, копією трудової книжки ОСОБА_3, розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період квітень 2009 року червень 2009 року (а.с.24-31) з доказами направленими та отримання відповідачем (а.с.42-57), довідка про отриману пенсії ОСОБА_3, завірену ЦПЗ № 3 ДППЗ "Укрпошта" (а.с.77), виписка з рахунку ОСОБА_3 у відділенні 136 АТ "Укрсиббанк" (а.с.58-59).

У відповідності до Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за № 1451/11731) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків

Відповідно до ч. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, зберігається порядок покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Крім сум виплачених пенсій відшкодуванню підлягають також витрати на їх доставку, які згідно із змінами до граничних тарифів на основні послуги звязку згідно з наказом Держкомзвязку та інформації України від 22.07.2004 року за № 166, становлять для міста 0,79 відсотків та для села 1,56 відсотків.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за N 64/8663), якою, зокрема, передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

УПФУ в Міжгірському районі проведено фактичну виплату пільгової пенсії та витрат на її доставку громадяну ОСОБА_3, та згідно розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, які позивачем було надіслано відповідачу, відшкодуванню підлягає 4594,58 грн. з загальної виплаченої суми пенсії та витрат на доставку у розмірі 80748,41 грн. (що становить 5,69 відсотка - частка плати пропорційно набутому пільговому стажі на підприємстві відповідача), в тому числі:

- за квітень грудень 2009 року виплачено пенсії 24515,50 грн., витрати на доставку 73,66 грн., підлягає відшкодуванню (5,69 відсотка) 1399,09 грн.;

- за 2010 рік - виплачено пенсії 36995,94 грн., витрати на доставку відсутні, підлягає відшкодуванню (5,69 відсотка) 2105,08 грн.;

- за січень червень 2011 року - виплачено пенсії 19163,31 грн., витрати на доставку відсутні, підлягає відшкодуванню (5,69 відсотка) 1090,41 грн.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

ТДВ "Загалшляхбуд" в добровільному порядку не здійснило відшкодування УПФУ в Міжгірському районі сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах у розмірі частки 5,69 відсотка (пропорційно набутому пільговому стажі на підприємстві) в зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 4594,58 грн., та дана сума заявлена позивачем до стягнення з відповідача в судовому порядку.

Судом відхиляються доводи відповідача щодо відсутності підстав для відшкодування пільгових пенсій відповідачем в зв'язку з тим, що ТДВ "Загалшляхбуд" не є правонаступником Міжгірського ШБУ 32, виходячи з наступного:

Розпорядженням голови Міжгірської райдержадміністрації "Про перереєстрацію Міжгірського шляхово будівельного управління № 32" від 20.12.2001 року за № 513 (а.с.68) проведено державну реєстрацію відкритого акціонерного товариства "Закарпатсько галицького шляхово будівельного управління" шляхом перетворення державного підприємства "Міжгірське шляхово будівельне управління № 32". Згідно п. 3 вказаного розпорядження, ВАТ "Загалшляхбуд" є правонаступником Міжгірського ШБУ 32.

Згідно п. 1.1 наявного в матеріалах справи витягу Статуту ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" (а.с.73-74), ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" засновано відповідно до наказу регіонального управління Фонду державного майна України по Закарпатській області від 19.12.2001 року за № 09-06/421, шляхом перетворення державного підприємства "Міжгірське шляхово будівельне управління № 32" у відкрите акціонерне товариство "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління". Згідно п.1.5 Статуту, ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" є правонаступником усіх прав та обов'язків Міжгірського ШБУ 32.

Згідно наявного в матеріалах справи витягу Статуту ТДВ "Загалшляхбуд" (а.с.75-76) воно створене шляхом перетворення ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" та є його правонаступником (п.1.1 Статуту).

Відповідно до наведеного, ТДВ "Загалшляхбуд" є правонаступником ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління", яке, в свою чергу, є правонаступником державного підприємства "Міжгірське шляхово будівельне управління № 32".

В зв'язку з наведеним судом відхиляються доводи щодо не надання позивачем доказів стосовно правонаступництва ТДВ "Загалшляхбуд". Крім того, згідно ч. 1 ст. 71 КАС Україна, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Тобто, обов'язок доказування покладається на сторони (в тому числі, відповідача), при цьому, позивачем призначено пільгові пенсії на підставі виданої ВАТ "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" (правонаступником якої є відповідач) довідки про підтвердження пільгового стажу, але відповідач, надаючи довідки для призначення пільгової пенсії та вказуючи на наявність первинних документів, які підтверджують заперечення, не надало суду доказів відсутності правонаступництва (ліквідаційних балансів, актів та інше), в зв'язку з чим не довів вказані обставини та заперечення відповідача не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

Судом відхиляються доводи відповідача стосовно неправомірності призначення пільгових пенсій та необхідністю віднесення витрат на виплату та доставку пенсій за рахунок коштів Пенсійного фонду України (в зв'язку з відсутністю правонаступництва), оскільки, по-перше, ТДВ "Загалшляхбуд" є правонаступником Міжгірського шляхово будівельного управління № 32, по друге, виплата пільгової пенсії без її відшкодування (повного або часткового) передбачена виключно для осіб, які набули права на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 1 січня 1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. Особі, яка до і після 1 січня 1992 року працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Оскільки пенсіонер ОСОБА_4 не має право на пенсію за ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а набув права на пенсію за ст. 13 цього Закону витрати на виплату та доставку пільгових пенсій підлягають відшкодуванню за рахунок підприємств (пропорційно стажу роботи).

Крім того, предметом даного спору є відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, здійснених УПФУ в Міжгірському районі, а не правомірність призначення пільгової пенсії, та в зв'язку з наведеним - судом відхиляються доводи відповідача про незаконність призначення пенсії як такі, що виходять за межі доказування у спорі про регресне відшкодування фактично понесених витрат.

Судом відхиляються доводи відповідача, наведені у запереченнях проти позову, щодо пропуску строку звернення до суду та, відповідно, наявності підстав для залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного:

У відповідності до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано до суду в строки, встановлені цим Кодексом або іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Згідно ст. 5 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", дія інших нормативно - правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно п. 6.9 Інструкції № 21-1 (в редакції чинній до 21.06.201 року), не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до преамбули Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року за № 2181-III, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Ст. 15 цього Закону встановлено спеціальний строк звернення до суду, що становить 1095 днів, який розповсюджується, в тому числі, згідно преамбули цього Закону, на спірні правовідносини.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 11.05.2010 року за № 9 4 (набрала чинність 21.06.2010 року) пункт 6.9 Інструкції виключено., тобто, з 21.06.2010 року до спірних правовідносин положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не застосовуються. Однак, в даний час чинною редакцією статті 99 КАС України передбачався річний строк звернення до суду, та річний строк звернення до правовідносин, що виникли після 21.06.2010 року позивачем не пропущено. Суд констатує також відсутність пропуску строку звернення до суду по правовідносинам, що виникли після 30.072010 року (набрання чинності Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року № 2453 VI, яким внесено зміни до ст. 99 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС Україна, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Матеріалами справи та поясненнями представника позивача доведено наявність заборгованості відповідача у сумі 4954,58 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, доведено правонаступництво ТДВ "Загалшляхбуд" та обов'язок по відшкодуванню пільгових пенсій пропорційно частці відпрацованого на підприємстві, правомірність звернення до суду з зазначеним позовом та відсутність пропуску строку для звернення до суду, заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на вимогах закону та не підтверджені матеріалами справи, доводи позивача відповідачем не спростовані, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов прокурора Міжгірського району Закарпатської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області до товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" про стягнення заборгованості у сумі 4594,58 грн. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю "Закарпатсько галицьке шляхово будівельне управління" (Закарпатська область, Міжгірський район, смт. Міжгір'я, вул. Грабовець, 20 код 03450100) на користь управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі (Закарпатська область, Міжгірський район, смт. Міжгір'я, вул. Шевченка, 56 код 20449676) заборгованість у сумі 4594,58 грн. (чотири тисячі п'ятсот дев'яносто чотири гривни п'ятдесят вісім копійок) по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С. І. Рейті