ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2015 року м.Житомир справа № 806/2443/15
час прийняття: 13 год. 20 хв. категорія 5.1.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Маленька Ю.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3,
представника третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної реєстраційна служба Житомирського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання скасувати запис від 28.05.2015 р. №13051070027002211,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання скасувати запис від 28.05.2015 р. №13051070027002211 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про внесення відомостей про зміну керівника Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа".
В судовому засіданні Позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що з 12.08.2014року є керівником Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа". 28.05.2015 р. державним реєстратором Державної реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції ОСОБА_5 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис №13051070027002211 про внесення відомостей про зміну керівника Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа". На думку Позивача, такий запис було внесено протиправно, так як відповідно до Статуту Товарної біржі для переобрання її керівника визначена певна процедура, дотримання якої державним реєстратором не було перевірено при внесенні оскаржуваного запису.
Як зазначив Позивач, в протоколі від 19.05.2015року позачергових загальних зборів Біржі, на яких нібито було переобрано її керівника, зазначено, що на них були присутні 7 членів біржі від 48 членів, що складає всього 14,58%, а для правомочності зборів необхідний кворум у 70%, а для голосування - 60%.
Представник Відповідача, Державної реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції, в судовому засіданні проти позову заперечила. Представник Відповідача підтвердила факт внесення оскаржуваного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та наявність повідомлення від 15.05.2015року про можливі неправомірні дії з боку окремих фізичних осіб з метою внесення змін щодо Товарної біржі. На думку представника Відповідача, відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" при вчиненні такої дії державний реєстратор не наділений правом перевіряти подані документи на їх відповідність вимогам чинного законодавства та статутним документам юридичної особи. Відповідальність за подані документи несуть особи, що їх подають.
Третя особа та її представник в судовому засіданні проти позову також заперечили і підтвердили, що в розумінні вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" внесення оскаржуваного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не передбачає обов'язку державного реєстратора перевіряти подані протоколи позачергових загальних зборів та засідання Біржового комітету Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа" на відповідність чинному законодавству та статутним документам вказаної юридичної особи.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення Позивача та заперечення представника Відповідача, третьої особи та представника третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі та не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягають державній реєстрації, в тому числі пов'язані із зміною керівника, регулюються правовими нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", що були чинні на день виникнення таких відносин.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесені відомості про юридичну особу - Товарну біржу "Житомирська товарна агропромислова біржа" (код ЄДРПОУ 30736919).
Як зазначено в дослідженій в судовому засіданні реєстраційній справі на вказану юридичну особу, 26.06.2014року був внесений запис №13051070024002211 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про внесення відомостей про керівника вказаної особи, а саме про тимчасово виконувача обов'язків керівника ОСОБА_1, Позивача по даній справі. Такий запис був внесений на підставі протоколу Біржового комітету цієї Товарної біржі від 11.06.2014року, до якого був долучений зразок печатки цієї юридичної особи.
13.08.2014року був внесений запис №13051070025002211 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про внесення відомостей про керівника вказаної особи, а саме про ОСОБА_1 вже без обмежень.
28.05.2015року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був внесений оскаржуваний запис №13051070027002211 про внесення відомостей про керівника Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа", а саме про ОСОБА_6 як виконуючого обов'язки генерального директора.
Алгоритм дій державного реєстратора при внесенні змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі та не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягають державній реєстрації, в тому числі пов'язані із зміною керівника, чітко регламентований положеннями ст.19 Закону.
За приписами ч.1-2 ст.19 Закону якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі та подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну керівника такої юридичної особи.
В розумінні вимог ст.19 цього Закону державний реєстратор зобов'язаний перевірити подані документи на відповідність вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону.
Тобто, відповідно до вимог частин першої - п'ятої статті 8 цього Закону при здійсненні оскаржуваного запису державний реєстратор зобов'язаний лише перевірити чи подані документи викладені державною мовою, та чи реєстраційна картка заповнена машинодруком або від руки друкованими літерами.
Таким чином, суд вважає безпідставними доводи Позивача про недотримання державним реєстратором вимог ст.27 цього Закону щодо перевірки поданих для вчинення оскаржуваного запису документів на відповідність вимогам установчих документів.
Одночасно суд зазначає, що в судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи Позивача про нікчемність рішень позачергових зборів засновників (членів) Житомирської товарної агропромислової біржі та засідання Біржового комітету цієї біржі від 19.05.2015року, що слугували підставою для внесення оскаржуваного запису.
Так, як зазначено в дослідженій в суді реєстраційній справі Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа" (код ЄДРПОУ 30736919) та ОСОБА_5 із Єдиного державного реєстру станом на 05.06.2015року засновниками цієї юридичної особи були 48 осіб.
В розумінні вимог статті 18 Закону ці відомості Єдиного державного реєстру вважаються достовірними доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідно до вимог п.6.3 Статуту Товарної біржі "Житомирська товарна агропромислова біржа" Загальні збори як орган управління вважається правомочними якщо в них взяли участь 60% Засновників (членів) біржі.
Як вбачається з протоколу позачергових зборів засновників (членів) Житомирської товарної агропромислової біржі від 19.05.2015року, що слугували підставою для внесення оскаржуваного запису, в них взяли участь лише 7 Засновників (членів) біржі, тобто фактично лише 7-а частина.
Суд погоджується з доводами Позивача, що такі позачергові збори засновників (членів) Житомирської товарної агропромислової біржі від 19.05.2015року за своєю суттю є нікчемними і не можуть породжувати жодних правових наслідків, в тому числі щодо достовірності зміни керівника вказаної юридичної особи.
За результатами розгляду даного спору суд не може підтвердити правомірність оскаржуваного запису до Єдиного державного реєстру та вважати їх достовірним.
Загальновідомо, що в розумінні вимог ст.216 ЦК України нікчемний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочинну може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою.
Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочинну з власної ініціативи.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що протокол позачергових зборів засновників (членів) Житомирської товарної агропромислової біржі від 19.05.2015року не могли слугували підставою для внесення оскаржуваного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №13051070027002211 від 28.05.2015року про внесення змін до відомостей про Товарну біржу "Житомирська товарна агропромислова біржа" (код ЄДРПОУ 30736919), а тому такий запис підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 73,08грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок державного бюджету.
Керуючись статтями 2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити. Визнати протиправним та скасувати запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №13051070027002211 від 28.05.2015року про внесення змін до відомостей про Товарну біржу "Житомирська товарна агропромислова біржа" (код ЄДРПОУ 30736919).
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 73,08грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок державного бюджету.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повний текст постанови виготовлено: 25 серпня 2015 р.