ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.2015Справа №910/16832/15
За позовом Прокурора Ізяславського району в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Зелений парк»
Про стягнення 169 590,53 грн.
Суддя Ващенко Т.М.
Представники учасників судового процесу:
Від прокуратури: не з'явився
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Прокурор Ізяславського району звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" про стягнення 169 590,53 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення земельного законодавства шляхом користування земельною ділянкою по вул. Жовтнева, 106 у м. Ізяслав, Хмельницької області та несплатою плати за її користування за період з 24.04.14. по 15.05.15.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.07.15. порушено провадження у справі № 910/16832/15 та призначено її до розгляду на 18.08.15.
03.08.15. позивачем через відділ діловодства суду подано письмові пояснення по суті спору, в яких викладено клопотання про розгляд справи без участі повноваженого представника позивача.
Представники учасників судового процесу в судове засідання 18.08.15. не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
Зважаючи на те, що неявка представника учасників судового процесу не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, враховуючи предмет спору, а також доказове наповнення матеріалів справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд у нарадчій кімнаті, у відповідності до ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ухвалив рішення у справі № 910/16832/15.
В судовому засіданні 18.08.15. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
07.08.12. між Грицай Леонідом Миколайовичем - ліквідатором майна підприємства-банкрута Закритого акціонерного товариства "Славута-Папір" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу. Даний договір посвідчено приватним нотаріусом Словутського міського нотаріального округу Хмельницької області Шкапій В.Я. та зареєстрований в реєстрі за № 2579.
Відповідно до п. 1 договору купівлі-продажу Грицай Леонід Миколайович передає у власність, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" приймає у власність нерухоме майно, в тому числі комплекс - ВАТ "Ізяславський завод Харчомаш", загальною площею 47 201,6 кв. м. що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Ізяслав, вул. Жовтнева, 106.
Згідно витягу № 35345848 від 31.08.12. про державну реєстрацію прав Комунальним підприємством Ізяславського районного бюро технічної інвентаризації право власності на комплекс ВАТ "Ізяславський завод Харчомаш", що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Ізяслав, вул. Жовтнева, 106 зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" (запис № 366 в книзі 2 ДПМ).
Згідно витягу про нарахування кВт електроенергії наданого Ізяславським РЕМ Публічного акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», кожного місяця упродовж періоду з березня 2014 року по червень 2015 року ТОВ "Зелений парк" використовувало електроенергію за договором № 792 від 24.10.12., що підтверджує факт діяльності товариства на вказаному об'єкті.
Предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача збитків за користування з 25.04.14. по 15.05.15. без правовстановлюючих документів земельною ділянкою, що знаходиться по вул. Жовтневій, 106 у м. Ізяслав, площею 7,8825 га.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 р. «Про судове рішення» рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно з п. 2 вищевказаного Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Згідно з п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Відповідно до п. 5 Порядку збитки відшкодовуються власниками землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій.
Актом від 15.05.15. визначено розмір збитків, завданих територіальній громаді міста Ізяслав в особі Ізяславської міської ради за використання Товариством з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" у період з 24.04.14. по 15.05.15. земельної ділянки площею 7,8825 га для обслуговування будівель та споруд по вул. Жовтневій, 106 у м. Ізяслав без оформлення документів, які посвідчують право користування на суму 169590,53 грн. згідно доданого до нього розрахунку.
Розмір збитків в сумі 169590,53 грн. визначений комісією у відповідності до Порядку.
Розпорядженням № 240/2015-р від 19.05.15. Головою Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області затверджено акт визначення розміру збитків від 15.05.15.
Ізяславською міською радою 25.05.15. було направлено ТОВ "Зелений парк" лист № 400 з пропозицією добровільного відшкодування суми збитків, зазначених в акті комісії від 15.05.15., однак відповідачем збитки не відшкодовано.
Відповідно до ст. 13 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що у випадку порушення земельного законодавства винні особи несуть, зокрема цивільну відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі і орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Матеріалами справи підтверджено і відповідачем не заперечується, що відповідач є власником нежитлових будівель за адресою: Хмельницька область, Ізяславський район, м. Ізяслав, вул. Жовтнева, 106. Вказані нежитлові приміщення знаходиться на земельній ділянці площею 7,8825 га, що підтверджується договором купівлі-продажу.
Доказів оформлення чи вчинення дій щодо оформлення права користування вказаною земельною ділянкою відповідачем не подано.
Згідно листів Ізяславського відділення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної службиу Хмельницькій області повідомляється, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" протягом 2012-2015 років не сплачувались податки, зокрема земельний податок та орендна плата за земельну ділянку по вул. Жовтнева, 106, площею 7,8825 га до бюджету Ізяславської міської ради.
Наявними матеріалами справи підтверджено факт безоплатного використання відповідачем земельної ділянки без оформлення правовстановлюючих документів.
Пунктом 3.7 постанови Пленуму Вищого Господарського суду України № 6 від 17.05.11. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, що власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993.
Згідно з п. 3.8. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України № 6 від 17.05.11. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).
Судом при вирішенні спору встановлено і матеріалами справи підтверджено наявність складу цивільного правопорушення в діях відповідача (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою і збитками і вини), який користувався спірною земельною ділянкою без плати за землю та без оформлення правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 152 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків; захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Ізяславська міська рада позбавлена можливості використовувати вказану земельну ділянку на свій розсуд (надати в оренду іншій особі), а отже не має можливості отримувати плату за неї, внаслідок чого завдаються збитки в результаті ненадходження плати за землю.
Отже, Ізяславській міській раді завдані збитки у вигляді упущеної вигоди у розмірі 169 590,53 грн., які спричинені внаслідок фактичного безоплатного користування відповідачем земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючих документів.
Оскільки, відповідач здійснював безоплатне використання земельної ділянки по вул. Жовтневій, 106 у м. Ізяслав у період з 24.04.14. по 15.05.15., а тому має відшкодувати завдані державі внаслідок цього збитки.
Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених прокуратурою, не надав.
Таким чином, позовні вимоги Прокурора Ізяславського району в інтересах держави в особі Ізяславської міської ради обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 119, ідентифікаційний код 37728050) на користь Ізяславської міської ради (30300, Хмельницька область, м. Ізяслав, вул. Незалежності, 43, ідентифікаційний код 37327772) 169 590 (сто шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто) грн. 53 коп. збитків за використання земельної ділянки по вул. Жовтнева, 106 у м. Ізяслав, Хмельницької області.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений парк" (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 119, ідентифікаційний код 37728050) в доход Державного бюджету України 3 391 (три тисячі триста дев'яносто одну) грн. 80 коп. судового збору.
4. Після вступу рішення в законну силу видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 25.08.15.
Суддя Т.М. Ващенко