Справа № 2/359/1962/15
359/6451/15-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
12 серпня 2015 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Журавського В.В.
при секретарі - Алфімовій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориспіль цивільну справу за позовом заступника Бориспільського міжрайпрокурора Київської області до Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області, ОСОБА_1 про визнання протиправними і скасування рішення та свідоцтва на право власності на нерухоме майно,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник Бориспільського міжрайпрокурора звернувся до суду з позовом в якому вказав, що Бориспільською міжрайонною прокуратурою Київської області під час опрацювання правових актів органів місцевого самоврядування Бориспільського району виявлено порушення вимог містобудівного законодавства.
Установлено, що рішенням Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 30.01.2015 № 1596-43-VI «Про передачу гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с Старе по вул. Миру (діл. № 26) на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області та передано у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 площею 0,2500 га.
На підставі рішення Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 30.01.2015 № 1596-43-VI «Про передачу гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки» ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право власності, на нерухоме майно, серія та номер: 36846950, виданий 27.04.2015, видавник: Реєстраційна служба Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області на земельну ділянку з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 площею 0,2500 га.
Свої позовні вимоги заступник прокурора обґрунтовує тим, що суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до п. 3 та п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території. План зонування території - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту, плану земельно-господарського устрою та містобудівного кадастру з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Враховуючи ст. 19 вказаного Закону, детальний план території уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток території.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.
Генеральним планом с. Старе, який розроблений в 1976 році передбачено віднесення вказаної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови.
Відповідно до схеми розташування земельної ділянки, земельна ділянка з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 має цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, категорія земель - землі житлової та громадської забудови
Однак, Старівською сільською радою план зонування та детальний план території відсутні.
Вказане підтверджується листом Старівської сільської ради від 12.02.2015 № 53/02-17 в якому зазначено, що сільською радою не розроблено та не затверджено план зонування та детальний план території.
Таким чином, вказане рішення Старівської сільської ради прийняте всупереч порядку надання земельних ділянок у власність, визначеному ч. З ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на підставі чого підлягають скасуванню в судовому порядку.
Враховуючи викладене та протиправність рішення Старівської сільської ради від 30.01.2015 № 1596-43-VI визнанню недійсним та скасуванню підлягає свідоцтво про право власності, на нерухоме майно, серія та номер: 36846950, виданий 27.04.2015 з підстав невідповідності прийнятого рішення органом місцевого самоврядування вимогам ч. З ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
До прийняття рішення та видачі свідоцтва про право власності, на нерухоме майно, земельна ділянки з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 перебувала у комунальній власності.
Крім того, спірна земельна ділянка вибула із комунальної власності безвідплатно, в порядку безоплатної приватизації, відповідно до ст. ст. 116, 118 Земельного кодексу України.
У зв»язку з цим заступник прокурора просить визнати протиправним та скасувати рішення Старівської сільської ради Бориспільського району від 30.01.2015 № 1596-43-VI «Про передачу гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки».
Крім того просить скасувати свідоцтво на право власності на нерухоме майно серія та номер: 36846950, виданий 27.04.2015, видавник: Реєстраційна служба Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області на земельну ділянку з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 площею 0,2500 га.
В судовому засіданні представник Бориспільської міжрайпрокуратури позов підтримав з викладених вище підстав та просить його задовольнити.
Представник відповідача - Старівської сільської ради та відповідач ОСОБА_1 щодо задоволення позову заперечили та пояснили, що рішення Старівської сільської ради про дозвіл на розробку проекту землеустрою відповідач ОСОБА_1 отримав задовго до внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який передбачає план зонування території населеного пункту, але через брак коштів не зміг своєчасно завершити розробку проекту землеустрою і подати його на затвердження до сільської ради та отримати рішення сесії ради про передачу земельної ділянки у власність.
Судом встановлено, що рішеннями сесій Старівської сільської ради від 14.03.2007 року, від 23.08.2006 року №34/5, від 18.09.2012 року ОСОБА_1 надавався дозвіл на розробку проекту землеустрою, після виготовлення якого, він повинен був подати його на затвердження на сесії ради та отримати у власність вищевказану земельну ділянку.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року у ч.3 ст. 24 передбачено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону,
передача (надання) земельних ділянок із земель державної або
комунальної власності у власність чи користування фізичним та
юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Вказане положення Закону набуло чинності з 1 січня 2013 року.
Прикінцевими положеннями цього Закону було встановлено, що дія частин третьої та четвертої статті 24 до 1 січня 2015 року не поширюється на території, де
відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або
детальні плани територій.
З довідки Старівської сільської ради від 12.02.2015 року, яка є в матеріалах справи слідує, що рішення про затвердження плану зонування територій або детального плану територій Старівської сільської ради не приймалося із-за їх відсутності.
У відповідності до ст..118 ЦПК України, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути зокрема невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 393 Цивільного кодексу України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.
Відповідно до п. 3 та п. 9 ч.І ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
План зонування території - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту, плану земельно-господарського устрою та містобудівного кадастру з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Враховуючи ст. 19 вказаного Закону детальний план території уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток території.
З наведеного слід зробити висновок, що Старівська сільська рада, прийнявши 30.01.2015 року рішення «Про передачу гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки» поступила протиправно і порушила вимоги закону, а відтак рішення Старівської сільської ради від 30.01.2015 № 1596-43-VI підлягає скасуванню.
Скасовуючи рішення сесії суд вважає за необхідне скасувати видане на підставі нього свідоцтво на право власності на нерухоме майно серія та номер: 36846950, видане 27.04.2015, видавник: Реєстраційна служба Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області на земельну ділянку з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 площею 0,2500 га.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 10, 57, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Старівської сільської ради Бориспільського району від 30.01.2015 № 1596-43-VI «Про передачу гр. ОСОБА_1 у власність земельної ділянки».
Скасувати свідоцтво на право власності на нерухоме майно серія та номер: 36846950, виданий 27.04.2015, видавник: Реєстраційна служба Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області на земельну ділянку з кадастровим номером 3220887601:01:013:0279 площею 0,2500 га.
Стягнути зі Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області (с. Старе, вул. Радянська 49-А на користь держави судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (с. Старе, Бориспільського району, вул. Герасименка, 6, І.н.2473504754 на користь держави судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення суду може бути оскаржене через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Київської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у розгляді справи, але не були присутні під час проголошення на протязі десяти днів з моменту отримання копії рішення.
Суддя В.В.Журавський