Постанова № 49093795, 27.08.2015, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
639/6677/15-а
Номер документу
49093795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 639/6677/15-а

2-а/639/98/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2015 року Жовтневий районний суд міста Харкова у складі:

Головуючого - судді Шиянової Л.О.

за участю секретаря Генової А.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова та просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо нього під час перерахунку розміру пенсії за вислугою років ; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова провести перерахунок пенсії йому з 01.10.2012 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 13.09.2012 № 18-797, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991,в редакції від 11.05.2007, ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії за період з 01.10.2012 по 01.04.2015.

Свій позов обґрунтовує наступним.

Він працює в органах прокуратури України з 30.07.1990 по цей час та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 06.11.2007 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова (далі по тексту - Відповідач), як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991року (у чинній на час призначення пенсії редакції від 11.05.2007), у розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора району.

13.09.2012 року він звернувся до Відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку його пенсії та надав довідку прокуратури Харківської області про заробітну плату від 13.09.2012 № 18-797, видану у звязку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Перерахування його пенсії Відповідачем було проведено у розмірі 80% середнього заробітку посади прокурора району.

16.07.2015 він звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії за вислугою років з 01.10.2012 з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, в редакції, що діяла на час призначення мені йому, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснення відповідних виплат.

Але, відповідач листом від 17.07.2015 № 119/Ч-10/31 повідомив йому, що відмовляє у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 01.10.2011 встановлено відсоток обчислення пенсії від заробітної плати працівникам прокуратури - 80%.

Таким чином, вважає, що відповідач здійснив йому перерахунок пенсії у розмірах нижчих, ніж встановлено законодавством України, тому вважає його дії неправомірними, у звязку з чим і звернувся до суду.

В судове засідання позивач не зявився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутність, просив позов задовольнити у повному обсязі ( а.с.26).

Представник відповідача у судове засідання також не зявився, надав суду клопотання по розгляд справи за відсутність представника управління та письмові заперечення, в яких проти позову заперечував та просив відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що згідно з ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції , чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи «, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати , до якої включаються всі види оплати праці. За вищевказаними змінами розрахунок відсоткового розміру пенсії ОСОБА_2 становить 80% , що є найвищою межею. Відповідно здійснити перерахунок пенсії із розрахунку 90% є неможливим , оскільки теперішня редакція закону цього не передбачає, та є недоцільним, оскільки розмір пенсії збільшився за результатами перерахунку. Крім того, вважає, що позивач звернувся до суду з позовом за захистом свої порушених прав з порушенням строків, встановлених ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України ( а.с. 23-24,25).

Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Так судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 працює в органах прокуратури України з 30.07.1990 по цей час та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 06.11.2007 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова , як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991року (у чинній на час призначення пенсії редакції від 11.05.2007), у розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора району ( а.с.10,11-13).

13.09.2012 року він звернувся до Відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку його пенсії та надав довідку прокуратури Харківської області про заробітну плату від 13.09.2012 № 18-797, видану у звязку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Перерахування його пенсії Відповідачем було проведено у розмірі 80% середнього заробітку посади прокурора району.

16.07.2015 він звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії за вислугою років з 01.10.2012 з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, в редакції, що діяла на час призначення мені йому, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснення відповідних виплат ( а.с.15).

Але, відповідач листом від 17.07.2015 № 119/Ч-10/31 повідомив йому, що відмовляє у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 01.10.2011 встановлено відсоток обчислення пенсії від заробітної плати працівникам прокуратури - 80% ( а.с.16).

У звязку з чим він звернувся за захистом своїх прав до суду .

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, порядок та умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих встановлено не Законом України «Про державну службу», а спеціальним Законом України «Про прокуратуру», зокрема статтею 50-1 вказаного Закону від 05.11.1991.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням вимог цієї статті розмір виплат, крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років, що включаються в заробіток для обчислення пенсії визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до вимог цієї статті середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Як вбачається з вищенаведених положень, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 (у редакції, чинній на момент призначення пенсії та подання першої заяви щодо її перерахування) обчислення (перерахунок) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідки прокуратури Харківської області від 13.09.2012 за № 18-797.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 (у редакції, чинній на момент призначення пенсії та подання першої заяви щодо її перерахування) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в частині зміни у відсотках розміру пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Проте підстави і порядок перерахунку пенсій прокурорам і слідчим регулювали частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» змін не зазнали.

Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначали механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, були ч. 1З та ч. 18 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991, які змін у зв'язку із прийняттям вищевказаного Закону не зазнали.

У ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 закріплені положення пенсійного забезпечення працівників прокуратури, у тому числі щодо перерахування призначених пенсій, які по суті ідентичні вимогам, визначеним у ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991.

Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону, податкової міліції, державної охорони, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Тому, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

У вищезазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Викладена правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 10.12.2013 року(справа №21-348а13) та з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеної в ухвалі від 25.03.2014 (справа К/9991/62615/13).

Верховний Суд України, розглядаючи питання щодо неоднакового застосування ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в своїй постанові №21-420а13 від 10.12.2013 дійшов до висновку, що дійсно з 01.10.2011 положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VI.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХII, положення яких щодо перерахунку пенсії, у звязку із прийняттям Закону №3668-VI змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Верховний Суд України вказав, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VI зміни до ст. 50-1 Закону №1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХII, які змін у звязку із прийняттям Закону №3668-VI не зазнали.

Слід зазначити, що вказана постанова Верховного Суду України, яка є остаточною і оскарженню не підлягає, прийнята з питання правильного застосування норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Таким чином, суд вважає, що Відповідачем порушено конституційне право Позивача стосовно отримання належної пенсії, на захист чого в судовому порядку він маю право, відповідно до Конституції України.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосуванню підлягає розмір, встановлений ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007р.). Оскільки пенсія призначена йому у листопаді 2007 року по ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р., виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, Відповідач повинен провести йому перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, визначеній у довідці прокуратури Харківської області від 13.09.2012 року № 18-797, та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії.

Але суд не погоджується з вимогами позивача про перерахунок йому пенсії с моменту перерахунку пенсії у розмірі 80%, тобто з 01.10. 2012 року, та вважає , що перерахунок пенсії повинен бути відповідачем зроблений з 28.01. 2015 року. При цьому суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановлюється ухвала.

Отже, оскільки позивачу відповідачем відмовлено у задоволенні її заяви про перерахунок пенсії 17.07.2015 року, позивач звернулася до суду 28.07.2015 року, суд задовольняє позовні вимоги позивача з 28.01.2015 року, тобто в межах шестимісячного строку, а вимоги поза межами строку підлягають залишенню без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.ст.2, 6, 11, 12, 70, 71, 94, 99, 100, 121, ,122,158,159, 160-163,167, 242-2 КАС України; ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України; ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р.,Рішенням Конституційного суду Українивід 3 червня 2013 року № 3-рп/2013), суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , як державному службовцю, з 28.01.2015 року відповідно до довідки Прокуратури Харківської області про заробітну плату №18-797 від 13.09.2012 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції від 11.05.2007 року; ст.86 Закону « Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії з 28.01.2015 року .

В іншої частини адміністративного позову вимоги ОСОБА_1 залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий райсуд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її отримання.

Суддя Л.О. Шиянова