Ухвала суду № 49083623, 17.08.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2015
Номер справи
816/1920/15
Номер документу
49083623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2015 р.Справа № 816/1920/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бартош Н.С.

Суддів: Донець Л.О. , Мельнікової Л.В.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Бурова компанія Укрбурсервіс" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.07.2015р. по справі № 816/1920/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бурова компанія Укрбурсервіс"

до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області

про визнання протиправними дій, скасування податкової вимоги, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Бурова компанія "Укрбурсервіс", звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними дій щодо визначення податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251,00 грн.; скасування податкової вимоги від 03.04.2015 №1630-25; зобовязання зарахувати переплату з авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251,00 грн. в рахунок платежів з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251,00 грн. та здійснити коригування даних в картці особового рахунку шляхом виключення з неї відомостей про наявність податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251,00 грн. та пені в розмірі 25 811,55 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.07.2015 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бурова компанія "Укрбурсервіс", не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.07.2015 р. та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ТОВ "БК "Укрбурсервіс" 02.03.2015 р. подано до ДПІ у м. Полтаві податкову декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, в якій самостійно визначено суму податку на прибуток приватних підприємств до сплати в бюджет в розмірі 10 550 580 грн. (а.с. 44-45).

Платіжним дорученням від 11.03.2015 р. №739 позивач сплатив податок на прибуток приватних підприємств за 2014 рік в розмірі 9 888 538 грн. (а.с. 69).

У звязку із закінченням граничного строку сплати грошового зобовязання, ДПІ у м. Полтаві 03.04.2015 сформовано податкову вимогу №1630-25 про сплату податкового боргу в розмірі 654 251 грн. (а.с. 34).

Не погодившись із податковою вимогою Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними та з того, що при винесенні оскаржуваної податкової вимоги Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області дотрималась вимог діючого Податкового законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України (тут та надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Механізм ведення територіальними органами доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів встановлено Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 №765 (надалі Порядок).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.

Згідно з пунктом 4 розділу І Порядку облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.

Пунктом 11 розділу 2 Порядку передбачено, що форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу 3 Порядку нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником; зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов'язань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском; пеня на суму заниження податкового зобов'язання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням).

Зобов'язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються територіальним органом Міндоходів в інтегрованій картці платника.

Позивач зазначає, що грошове зобовязання ТОВ "БК "Укрбурсервіс" зі сплати податку на прибуток приватних підприємств за 2014 рік в розмірі 654 251 грн. мало б бути погашеним за рахунок поданої платником 06.03.2015 р. уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік, якою зменшено узгоджену суму грошового зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства за 2013 рік на 662 042 грн.

Судовим розглядом встановлено, що у поданій до контролюючого органу 13.02.2014 р. податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік позивач розрахував суму грошового зобовязання зі сплати податку за звітний (податковий) період (рядок 16) в розмірі 7791 грн (а.с. 38-39).

Авансовий внесок, що належатиме до сплати щомісячно протягом березня-грудня 2014 року та січня-лютого 2015 року (рядок 34), позивач визначив в розмірі 117 127 грн (а.с. 39).

Протягом зазначеного періоду позивач щомісячно сплачував авансовий внесок з податку на прибуток в розмірі 117 127 грн., що підтверджено залученими до матеріалів справи платіжними дорученнями (а.с. 56-65).

При заповненні податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік позивачем виявлено помилку у податковій декларації за 2013 рік, у звязку з чим 06.03.2015 до ДПІ у м. Полтаві подано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2013 рік (а.с. 50-51).

У вказаній уточнюючій податковій декларації сума податку на прибуток за 2013 рік має відємне значення та становить - 654 251 грн. (а.с. 50).

Вказане призвело до зменшення суми авансового внеску з податку на прибуток за березень-грудень 2014 року та січень-лютий 2015 року з 117 127 грн. до 61 957 грн. (а.с. 50).

Зазначену уточнену податкову декларацію прийнято контролюючим органом.

Внаслідок подання позивачем вказаної уточненої податкової декларації до інтегрованої картки особового рахунку ТОВ "БК "Укрбурсервіс" за платежем: "Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств, 11024000" внесено наступні відомості: відображено переплату в розмірі 662 040 грн (у звязку з уточненням рядка 23 декларації); відображено переплату в розмірі 654 251 грн (у звязку з уточненням рядка 13 ЗП декларації) /а.с. 90-92/.

З огляду на вищевикладене, на 06.03.2015 у картці особового рахунку ТОВ "БК "Укрбурсервіс" за платежем: "Авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств, 11024000" рахувалась переплата загалом в розмірі 1316291 грн. (а.с. 91).

В інтегрованій картці особового рахунка позивача за платежем "Податок на прибуток приватних підприємств, 11021000" 11.03.2015 відображено переплату в розмірі 7791 грн. (виникла у звязку з уточненням за 2013 рік), сплату підприємством грошового зобовязання в розмірі 9 888 538 грн., нарахування податку в розмірі 10550580 грн. та наявну на кінець операційного дня недоїмку в розмірі 654 251 грн. (а.с. 94).

Згідно з абзацом 4 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Відповідно до абзацу 11 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно /абзац 12 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України/.

Колегія суддів не бере до уваги посилання позивача відносно того, що у звязку з поданням уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік у ТОВ "БК "Укрбурсервіс" виникла переплата з податку на прибуток в розмірі 662042 грн., адже позивачем за 2013 рік фактично сплачено податок в розмірі 7791 грн. (а.с. 68).

Вказану суму податку на підставі уточнюючої податкової декларації 06.03.2015 відображено у інтегрованій картці як переплату та враховано при погашенні грошового зобовязання зі сплати податку за 2014 рік (а.с. 94).

Стосовно суми в розмірі 654 251 грн. (рядок 14 декларації) суд зазначає, що за рахунок вказаної суми позивач мав право протягом березня-грудня 2014 року та січня-лютого 2015 року зменшити авансові внески з податку на прибуток. Однак, у звязку з тим, що такі авансові внески позивачем сплачено у повному обсязі, а відповідні коригування проведено вже після їх сплати, вказану суму зараховано як переплату авансових внесків, що 06.03.2015 відображено у інтегрованій картці особового рахунку ТОВ "БК "Укрбурсервіс" (а.с. 91).

За приписами пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем 11.03.2015 правомірно відображено в інтегрованій картці особового рахунку ТОВ "БК "Укрбурсервіс" податковий борг зі сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251 грн (а.с. 94).

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання /пункт 59.3 статті 59 Податкового кодексу України/.

За даними інтегрованої картки на 03.04.2015 за позивачем рахувався податковий борг зі сплати податку на прибуток в розмірі 654251 грн (а.с. 94).

Тобто ДПІ у м. Полтаві правомірно сформовано податкову вимогу від 03.04.2015 №1630-25, а тому відсутні підстави для скасування податкової вимоги від 03.04.2015 №1630-25.

Щодо позовних вимог в частині зобовязання ДПІ у м. Полтаві зарахувати переплату з авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654 251 грн. в рахунок платежів з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654 251 грн. та здійснити коригування даних в картці особового рахунку шляхом виключення з неї відомостей про наявність податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251 грн., суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків /пункт 43.2 статті 43 Податкового кодексу України/.

При цьому, як визначено пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до пункту 43.4 статті 43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів /пункт 43.5 статті 43 Податкового кодексу України/.

Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами відповідача про те, що необхідною умовою погашення податкового боргу платника податків за рахунок наявної переплати грошових зобовязань з інших платежів є подання таким платником письмової заяви.

З матеріалів справи вбачається, що заяву про зарахування переплати з авансових внесків податку на прибуток в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток позивачем до ДПІ у м. Полтаві подано 14.04.2015 (а.с. 35).

Відповідач вказану заяву розглянув 21.04.2015 та того ж дня перерахував кошти в розмірі 654 251 грн. з особового рахунка ТОВ "БК "Укрбурсервіс" за платежем 11024000 (авансові внески) на особовий рахунок за платежем 11021000 (податок на прибуток), що відображено в інтегрованій картці платника (а.с. 92, 94-95).

Колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача на приписи пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України, згідно з якими сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника), оскільки авансові внески обліковуються за окремим рахунком, а переплата авансових внесків не враховується автоматично при сплаті податку на прибуток.

Таким чином, так як відповідач перерахував переплату з авансових внесків в розмірі 654 251 грн. в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток та здійснив відповідні коригування в інтегрованій картці платника податку, то відсутні підстави для задоволення вказаної позовної вимоги.

Стосовно позовних вимог в частині зобовязання ДПІ у м. Полтаві здійснити коригування даних в картці особового рахунку шляхом виключення з неї відомостей про наявність податкового боргу зі сплати пені в розмірі 25811 грн. 55 коп., колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

В силу положень підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

За приписами пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як підтверджено залученим до матеріалів справи витягом з інтегрованої картки особового рахунку ТОВ "БК "Укрбурсервіс" за платежем: "Податок на прибуток приватних підприємств, 11021000", 11.03.2015 за особовим рахунком відповідача відображено недоїмку (податковий борг) зі сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654251 грн., що погашений 21.04.2015 (а.с. 94-95).

З огляду на вищевказане, за період з 11.03.2015 по 21.04.2015 за несвоєчасну сплату позивачем узгодженого грошового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 654 251 грн. за особовим рахунком останнього нараховано пеню в розмірі 25 811 грн. 55 коп. (а.с. 94-95).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції,що оскільки відомості, наведені в актах від 27.04.2015 №№285-05/10, 287-05/10, відповідають даним інтегрованої картки особового рахунку позивача та стосуються різних платежів, то посилання позивача про можливий збій у роботі програмного забезпечення відповідача є необґрунтованими.

Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бурова компанія Укрбурсервіс" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.07.2015р. по справі № 816/1920/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_1Судді ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повний текст ухвали виготовлений 25.08.2015 р.