Ухвала суду № 49083117, 18.08.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2015
Номер справи
227/1548/15-а
Номер документу
49083117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Корнєєва І.В.

Суддя-доповідач -

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

.

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2015 року справа №227/1548/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради на ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 02 липня 2015 року про залишення позову без розгляду у справі № 227/1548/15-а за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_4 про стягнення до Державного бюджету з платника аліментів виплаченої тимчасової державної допомоги в сумі 14636, 40 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до ОСОБА_4 з позовною заявою в якій просив стягнути з нього суму сплаченої гр-ці ОСОБА_5 тимчасової державної грошової допомоги у розмірі 14636, 40 грн. для зарахування до Державного бюджету України. Позивач вказав, що до УСЗН звернулась ОСОБА_5 з заявою на призначення тимчасової державної допомоги на дитину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько якої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ухиляється від сплати аліментів. За період з 01.03.2009 року по 30.04.2014 рік матері дитини була сплачена вказана допомога на загальну суму 14636,40 грн.

Позивач вважав, що його вимоги підлягають задоволенню, виходячи з приписів ст. 181 Сімейного кодексу України та пункту 12 «Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», затвердженого Постановою КМУ від 22 лютого 2006 року № 189.

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 02.07.2015 року адміністративний позов залишено без розгляду у звязку із пропуском строку для звернення до суду. Суд першої інстанції встановив, що позовна заява подана 16 квітня 2015 року. Право позивача на звернення із даним позовом до суду виникло в квітні 2014 року і тому до суду позивач звернувся поза межами строку, передбаченого ст. 99 КАС України. Відправною датою, з якої на думку суду першої інстанції слід відраховувати відповідний строк, є певна подія, а саме призначення відповідачу ОСОБА_4 07 квітня 2014 року державної соціальної допомоги як інваліду 3-ї групи та державної допомоги малозабезпеченим сімям. Тобто, співробітники УСЗН повинні були знати, відслідкувати та співставляти цю подію з призначенням та припиненням виплати тимчасової грошової державної допомоги на дитину, ОСОБА_6.

Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради не погодилось з ухвалою суду і подало апеляційну скаргу, вказавши на порушення з боку суду першої інстанції норм процесуального права. Позивач вважав, що вони звернулись з позовом до суду без пропущення строку звернення з адміністративною позовною заявою.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне вимоги апеляційної скарги задовольнити, а ухвалу суду скасувати з наступних підстав.

Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.

Разом з тим, невірне застосування процесуальних норм можуть привести до порушення прав, свобод та інтересів фізичних або юридичних осіб.

Встановлено, що спірні правовідносини регулюються нормами Сімейного кодексу України та «Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», затвердженого Постановою КМУ від 22 лютого 2006 року № 189.

Призначення відповідної допомоги має певний алгоритм, якій визначений в пункті 7 зазначеного Порядку, а саме рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.

Тобто, заявник подає заяву встановленого зразка (затверджено Наказом Мінсоцполітики України від 22.02.2012 року № 96) і після розгляду цієї заяви, зясування всіх обставин і підстав для призначення допомоги, приймається відповідне рішення.

08.12.2014 року з заявою № 2287 до управління соціального захисту населення, звернулась громадянка ОСОБА_5 за призначенням їй допомоги, в звязку з тим, що вона не отримує аліментів з громадянина ОСОБА_4, про що надала довідку з відділу ДВС Добропільського міськрайонного управління юстиції. (арк.с. 15 16 ).

Після проведення перевірки бази даних, було встановлено, що платник аліментів ОСОБА_4 має джерело доходу ( пенсія як інвалід 3 групи ) та має можливість сплачувати аліменти на користь ОСОБА_7 і з урахуванням цих обставин прийняте рішення УСЗН від 16 грудня 2014 року (акр.с. 41) «Гр. ОСОБА_8. Закрити о/р 405079 з 01.05.2014 р. Тимчасова допомога на дітей батьки яких ухиляються від сплати аліментів…».

Приймаючи до уваги, що позовна заява надійшла до суду 16 квітня 2015 року, а рішення про припинення надання відповідної допомоги ухвалено 16 грудня 2014 року, колегія суддів вважає, що позов Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради поданий в межах шестимісячного строку, тобто строки звернення до адміністративного суду для подання адміністративного позову не пропущені.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм процесуального права, тому ухвала суду першої інстанції від 02.07.2015 року про залишення адміністративного позову без розгляду у звязку із пропуском строку для звернення до суду підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 155, 195, 196, 197, 198, 199, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради на ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 02 липня 2015 року про залишення позову без розгляду у звязку із пропуском строку для звернення до суду у справі № 227/1548/15-а за позовом Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_4 про стягнення до Державного бюджету з платника аліментів виплаченої тимчасової державної допомоги в сумі 14636, 40 грн. задовольнити.

Ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 02 липня 2015 року про залишення позову без розгляду у звязку із пропуском строку для звернення до суду у справі № 227/1548/15-а скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Колегія суддівСухарьок М.Г.

ОСОБА_2

ОСОБА_3