Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, тел. 7304272, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 серпня 2015 р. № 820/6740/15
Харківський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:
головуючого судді Чудних С.О., суддів: Кучми Ю.В., Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа - Головне управління Держземагентства України в Харківській області про скасування доручення,
В С Т А Н О В И В:
Позивачі, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати пункт 1 (перший) доручення Міністра Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.12.2014 року за № 18-1-91/718 відносно скасування наказів Головного управління Держземагентства України в Харківській області від 11.11.2014 року в частині, що стосується позивачів, а саме: накази Головного управління Держземагентства України в Харківській області за №2412-СГ, №2418-СГ, №2419-СГ від 03.10.2014 року, що стосується позивача ОСОБА_3 щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, накази Головного управління Держземагентства України в Харківській області за №3016-СГ, №3021-СГ, №3024-СГ від 11.11.2014 року, № 3025-СГ від 12.11.2014 року, що стосуються позивача ОСОБА_2 щодо затвердження документації із землеустрою та надання ділянок у власність.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі зазначили, що п.1 доручення Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.12.2014 року за №18-19-91/718 доручено Державному агентству земельних ресурсів України скасувати накази Головного управління Держземагентства України в Харківській області від 11.11.2014 року щодо надання дозволів на виготовлення проектної документації на земельні ділянки. На виконання вказаного доручення, Головне управління Держземагентства України в Харківській області наказом від 12.02.2015 року за №292-СГ скасувало свої накази №2412-СГ, 2418-СГ, 2419-СГ від 03.10.2014 року щодо ОСОБА_3 та №3016-СГ, №3021-СГ, 3024-СГ від 11.11.2014 року, №3025-СГ від 12.11.2014 року щодо ОСОБА_2 Позивачі не погоджуються із вказаним дорученням відповідача, вважають його необґрунтованим та незаконним, у звязку із чим воно підлягає скасуванню, а позов задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні 17.08.2015 року представник позивачів підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких зазначив, що 30.12.2014 року Міністром аграрної політики та продовольства України, в межах повноважень, передбачених чинним законодавством України та з метою врегулювання ситуації, яка склалася навколо Липковатівського аграрного коледжу, в термін до 16.01.2015 року, доручило Державному агентству земельних ресурсів України зокрема, скасувати накази Головного управління Держземагентства України у Харківській області від 11.11.2014 року щодо надання дозволів на виготовлення проектної документації на земельні ділянки, які знаходяться на балансі Липковатівського аграрного коледжу. Відповідач звертає увагу, що скасовані накази «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам» безпосередньо не стосуються позивачів, в списках громадян, яким передаються земельні ділянки вони не значаться. Таким чином, права позивачів не порушено. У звязку із чим просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи у судове засідання 17.08.2015 року не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника. Також, надав до суду письмові пояснення, відповідно до яких зазначив, що Головне управління Держземагентсва у Харківській області, відповідно до положень земельного законодавства України, надало ОСОБА_3 накази на розробку та затвердження документації із землеустрою і надання земельних ділянок в оренду - №2412-СГ, 2418-СГ, 2419-СГ від 03.10.2014 року, а також уклало із ОСОБА_3 договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, які розташовані за межами населених пунктів Бірківської селищної ради на території Нововодолазького району Харківської області. Окрім того, наказами №3016-СГ, №3021-СГ, 3024-СГ від 11.11.2014 року, №3025-СГ від 12.11.2014 року затверджено документацію із землеустрою та земельні ділянки надані у власність ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Так, на виконання доручення Міністра Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.12.2014 року №18-1-91/718 скасовано вищевказані накази.
Враховуючи, що відповідач та третя особа належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, враховуючи думку представника позивачів, колегія суду дійшла висновку, що неявка відповідача та третьої особи не перешкоджають розгляду даної справи за їх відсутності.
Вислухавши пояснення представника позивачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, колегією суду встановлено наступне.
Наказами Головного управління Держземагентства у Харківській області від 03.10.2014 року за № 2412-СГ, №2418-СГ, №2419-СГ надано громадянину ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів Бірківської селищної ради на території Нововодолазького району Харківської області.
Так, на виконання зазначених наказів між ОСОБА_3 та Головним управлінням Держземагентства у Харківській області укладено договори оренди земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів Бірківської селищної ради на території Нововодолазького району Харківської області.
Крім того, наказами Головного управління Держземагентства України у Харківській області №3016-СГ, №3021-СГ, 3024-СГ від 11.11.2014 року, №3025-СГ від 12.11.2014 року затверджено документацію із землеустрою та земельні ділянки надані у власність ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Проте, на підставі договорів купівлі-продажу, земельні ділянки, що розташовані на території Харківської області, Нововодолазький район, сщ/рада Бірківська ОСОБА_2 придбані у ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Судом встановлено, що 31.12.2014 року Міністром аграрної політики та продовольства України видано доручення Державному агентству земельних ресурсів України, відповідно до якого, зокрема, з метою врегулювання ситуації, яка склалася навколо Липковатівського аграрного коледжу доручено Державному агентству земельних ресурсів України скасувати накази Головного управління Держземагентства України у Харківській області від 11.11.2014 року щодо надання дозволів на виготовлення проектної документації на земельні ділянки, які знаходяться на балансі Липковатівського аграрного коледжу (т. 1 а.с. 11).
Не погоджуючись із дорученням Міністерства аграрної політики та продовольства України позивачі звернулись до суду із вказаним позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 5 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 500/2011 (далі - Положення), Мінагрополітики України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.
Відповідно до Положення на Міністра аграрної політики та продовольства України покладено обов'язок очолювати Міністерство, здійснювати керівництво його діяльністю, спрямовувати і координувати здійснення іншими центральними органами виконавчої влади заходів з питань, що належать до компетенції Мінагрополітики України, визначати пріоритетні напрями роботи агентств, інспекції та служби, а також шляхи виконання покладених на них завдань, затверджувати плани їх роботи, визначати пріоритети роботи Мінагрополітики України та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджувати плани його роботи, звіти про їх виконання.
Виконання покладення повноважень Міністр аграрної політики та продовольства України здійснює шляхом видання наказів та доручень територіальним органам Міністерства.
Пунктом 10 Положення визначено, що Міністр, зокрема, спрямовує та координує діяльність Державного агентства земельних ресурсів України, Державного агентства лісових ресурсів України, Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, Державної інспекції сільського господарства України та Державного агентства рибного господарства України (далі - агентства, інспекція та служба), в тому числі: доручає керівникам агентств, інспекції та служби скасувати акти їх територіальних органів повністю чи в окремих частинах, а в разі відмови скасовує такі акти повністю чи в окремій частині.
Таким чином, доручення Міністерства аграрної політики та продовольства України носить інформаційний характер і особи, яким це доручення видано повинні перевірити підстави та законність доручення, і лише після цього приймають відповідне рішення, в тому числі можуть прийняти рішення про відмову в скасуванні актів.
Отже, сам факт видання цього доручення не порушує прав позивачів та не є безумовною підставою для вчинення відповідних дій Головним управлінням Держземагентства України у Харківській області.
За приписами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відтак, суд звертає увагу на те, що згідно з вищевказаними нормами права, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позивач повинен довести факт порушення його прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваними діями (бездіяльністю) відповідача.
Проте, із оскаржуваного доручення Міністерства аграрної політики та продовольства України взагалі не вбачається, що воно порушує права позивачів.
Також, слід зазначити, що зазначеним дорученням Міністром аграрної політики та продовольства України видано доручення Державному агентству земельних ресурсів України, відповідно до якого, зокрема, з метою врегулювання ситуації, яка склалася навколо Липковатівського аграрного коледжу доручено скасувати накази Головного управління Держземагентства України у Харківській області від 11.11.2014 року.
Проте, сторонами не надано доказів того, що 11.11.2014 року Головним управлінням Держземагентства України у Харківській області приймались будь-які накази стосовно ОСОБА_3, а тому, оскаржуване доручення взагалі його не стосується.
Також, слід зауважити, що накази Головного управління Держземагентства України у Харківській області від 11.11.2014 року щодо надання дозволів на виготовлення проектної документації на земельні ділянки безпосередньо не стосуються ОСОБА_2, таким чином, оскаржуване доручення також не має відношення до неї та не порушує її права.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що Міністерство аграрної політики та продовольства України діяло на підставі та у межах чинного законодавства України при прийнятті оскаржуваного доручення, а позивачами не доведено факту порушення саме їх прав відповідачем, колегія суду приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачі достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги, суду не надали. Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.
З огляду на вищезазначене, колегія суду дійшла висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа - Головне управління Держземагентства України в Харківській області про скасування доручення - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 20.08.2015р.
Головуючий суддя С.О. Чудних
Суддя Ю.В.Кучма
Суддя М.О.Лук'яненко