Постанова № 49082051, 26.08.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2015
Номер справи
815/1752/15
Номер документу
49082051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1752/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 сільської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків власнику землі територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради, заподіяних зайняттям земельних ділянок та обмеженням прав власника від 21.07.2014 року №283, а саме: в частині п.2 «Затвердження акту від 21.07.2014 року №6»; в частині п.3 «Запропонувати товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» відшкодувати збитки (добровільно сплатити) власнику землі територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради в розмірі 21216,47 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 сільської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків власнику землі територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради, заподіяних зайняттям земельних ділянок та обмеженням прав власника від 21.07.2014 року №283, а саме: в частині п.2 «Затвердження акту від 21.07.2014 року №6»; в частині п.3 «Запропонувати товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» відшкодувати збитки (добровільно сплатити) власнику землі територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради в розмірі 21216,47 грн.

В судовому засіданні 27.01.2015 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги та не заявлено додаткових клопотань щодо витребування письмових доказів, допиту свідків чи експертів. Представник відповідача ОСОБА_1 районної державної адміністрації та представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача ОСОБА_2 сільської ради були сповіщені належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.107,108), але в судове засідання не прибули без поважних причин, а тому, на підставі положень ч.4 ч.6 ст.128 КАС України, судом ухвалено рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 26.08.2015 року за наявними в справі запереченнями та доказами.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач згідно ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є регіональним органом виконавчої влади, якому ст.ст.17,124 ЗК України та ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» надані певні повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, які знаходяться у державній власності та знаходяться за межами населених пунктів. Відповідно до рішення Конституційного суду України № 10-рп/2010 від 01.04.2010 року по справі № 1-6/2010 положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності» слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як субєктом владних повноважень, повязані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, а тому спори щодо оскарження його рішень, дій або бездіяльності з цього питання, відповідно до положень ст.55 Конституції України п.1 ч.2 ст.17,ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Розпорядженням голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 20.06.2014 року №242 була створена комісія по визначенню та відшкодуванню розмірів збитків власникам землі та землекористувачам на території Кілійського району Одеської області у складі: заступника голови райдержадміністрації, головного спеціаліста відділу виробництва сільськогосподарської продукції та земельних відносин райдержадміністрації., завідувача юридичного сектору апарату райдержадміністрації, начальника відділу доходів фінансового управління райдержадміністрації., начальника відділу регіонального розвитку, містобудування, архітектури, житлового, комунального господарства та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, начальника фінансового управління райдержадміністрації, начальника ОСОБА_1 відділення Ізмаїльської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області та начальника відділу Держземагенства у ОСОБА_1 районі.

Актом вказаної комісії від 21.07.2014 року №6 (а.с.60) на підставі розрахункових даних щодо використання TOB «Фінансова компанія «Лідер» земельної ділянки площею 0,22 га без правовстановлюючих документів за період 2013 року по півріччя 2014 року затверджено розмір збитків в сумі 21216,47 грн. у вигляді неодержаного ОСОБА_2 сільською радою доходу внаслідок ненадходження до місцевого бюджету орендної плати.

Розмір таких збитків, визначено комісією виходячи із нормативно грошової оцінки землі на 1 кв. м. та інформації ОСОБА_1 відділення Ізмаїльської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області щодо сплати суб'єктами господарювання земельного податку.

Розпорядженням в.о. голови районної державної адміністрації від 21 липня 2014 року № 283 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків власнику землі - територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради, заподіяних зайняттям земельних ділянок та обмеженням прав власників» в частині п.2. «Затвердження акту №6 від 21.04.2014 року» та в частині п.3 «Запропонувати ТОВ «Фінансова компанія «Лідер» відшкодувати збитки ( добровільно сплатити ) власнику землі-територіальній громаді с. Приморське Кілійського району Одеської області на суму 21216,47 грн.» (а.с.59).

Суд оцінюючи вказаний акт субєкту владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, приходить до висновку про його законність з огляду на наступне.

Згідно із статтею 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Положеннями статті 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Заїзну України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно із ст.1 Закону «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.

Правовстановлюючий документ, що встановлює його право користування або право володіння земельною ділянкою - площею 0,22 га в рекреаційній зоні с. Приморське, Кілійського району, Одеської області для обслуговування бази відпочинку у позивача ТОВ «Фінансова компанія «Лідер» відсутній, при цьому земельна ділянка позивачем використовується. Проект відведення земельної ділянки ( технічна документація ) та інші узгодження, не розглядаються законом як підстава набуття права на земельну ділянку і не є правовстановлюючими документами, спрямованими на набуття, зміну або припинення прав та обов'язків сторін, а є лише однією з правових підстав для укладення договору оренди, а тому до отримання передбаченого статтями 116, 126 Земельного кодексу України документу та його державної реєстрації позивач не вправі використовувати спірну земельну ділянку.

Відповідно до частин 1, 2 статі 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунений будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно із статтею 156 цього Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні зокрема внаслідок неодержання доходів за час тимчасового зайняття земельної ділянки.

Частиною першою статті 157 Земельного кодексу України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам визначено постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 року (надалі - Порядок), відповідно до пункту 1 якого власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки (пункт 2 Порядку).

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Пунктом 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам передбачено, що відшкодуванню підлягають неодержані доходи, тобто доходи, які міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

При цьому, фактичне зайняття позивачем спірної земельної ділянки без укладання договору оренди обмежило право землевласника на її використання за власним розсудом та призвело до неодержання ним доходів у зв'язку з тимчасовим зайняттям такої землі, що дає підстави для нарахування збитків у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року.

Представником позивача розмір визначених комісією збитків у вигляді недоотримання земельного податку у сумі 21216,47 грн. не був оскаржений в частині здійснення невірного розрахунку.

Окрім того, доводи представника позивача про те, що проведення засідання комісії було неправомірних з тих мотивів, що представник TOB «Фінансова компанія «Лідер» не брав участі у ньому, є помилковими, оскільки представник позивача належним чином повідомлявся про дату, час і місце засідання комісії, що підтверджується відміткою про вручення від 14.07.2014 року листа-повідомлення №8 від 10.07.2014 року (а.с.64) та не позбавлявся можливості взяти у ньому участь.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що відповідач під час прийняття оскаржуваного розпорядження діяв порядком та у спосіб передбачені Конституцією та законами України, що відповідає приписам ч.2 ст.19 Конституції України, що виключає можливість визнання такого акту протиправним та його скасування повністю або частково відповідно до положень ч.3 ст.2 КАС України, в звязку із чим, в задоволенні позовних вимог потрібно відмовити згідно ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 сільської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків власнику землі територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради, заподіяних зайняттям земельних ділянок та обмеженням прав власника від 21.07.2014 року №283, а саме: в частині п.2 «Затвердження акту від 21.07.2014 року №6»; в частині п.3 «Запропонувати товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» відшкодувати збитки (добровільно сплатити) власнику землі територіальній громаді села ОСОБА_2 на території ОСОБА_2 сільської ради в розмірі 21216,47 грн. відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.