Постанова № 49081762, 27.04.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2010
Номер справи
2а-2521/10/1370
Номер документу
49081762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.04.2010 р. № 2а-2521/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сакалоша В.М.

за участю секретаря судового засідання Дак Т.П.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівського комунального «Автотранспортне підприємство № 1» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про визнання не чинним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

в с т а н о в и в :

19 березня 2010 року ЛК «Автотранспортне підприємство № 1»звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Сихівському районі м. Львова про визнання не чинним та скасування податкового повідомлення рішення № 0002571501/0 від 06.10.2008 р., № 0002571501/1 від 15.12.2008 р., № 0002571501/2 від 24.02.2009 р., № 0002571501/3 від 13.05.2009 р.

Ухвалою суду від 19.03.2010 року провадження у справі відкрито, справу призначено до судового розгляду. Хід розгляду справи відображено в ухвалах суду.

Позивач позовні вимоги мотивує тим, що на виконання вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»сплачувало до бюджету частину чистого прибутку. Жодної виплати дивідендів протягом 2008 року комунальне підприємство не здійснювало, а тому в правомірно в ОСОБА_3 про прибуток підприємства за І кв. та І півріччя 2008 р. (р.21) відображало тільки суму відрахування чистого прибутку (доходу). Вважає висновок податкового органу про те, що при сплаті частини чистого прибутку сплачується і авансовий внесок з податку на прибуток, який повинен відображатись в ОСОБА_3, є необґрунтованим та не відповідає вимогам чинного законодавства. Крім того, зазначає, що посилання відповідача на п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»є безпідставним, оскільки стосується оподаткування дивідендів, яких а не відрахування частини чистого прибутку. Тому підстав для нарахування податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування штрафних санкцій не має, а винесені податкові повідомлення рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити.

Відповідач про позову заперечив вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення правомірними, оскільки в порушення п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»комунальним підприємством при сплаті частини чистого прибутку не зазначено в ОСОБА_3 (в р.20 та в р. 13.7 Додатку К6 до ОСОБА_3) та не внесено до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток нарахований на суму дивідендів. Вважає, що платник податків сплатив до бюджету дивіденди, але при цьому не сплатив авансовий внесок з податку на прибуток, тому органи ДПІ правомірно застосовувати до нього штраф у двократному розмірі від суми авансового внеску відповідно до п.п.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону 2181-ІІІ.

В судовому засіданні просив в позові відмовити повністю.

В судовому засіданні 27 квітня 2010 року проголошено вступну і резолютивну частини постанови.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Львівське комунальне «Автотранспортне підприємство № 1»створене ухвалою Львівської міської ради № 652 від 07.11.1995 р. (Власник) і підпорядковане департаменту інженерного господарства Львівської міської ради (уповноважений Власник), що підтверджується Статутом ЛК «Автотранспортне підприємство № 1». Одним із напрямів діяльності підприємства є транспортні послуги іншим підприємствам, організаціям та населення (п.2.2. Статуту).

В період, що перевірявся ЛК «Автотранспортне підприємство № 1»було платником податку на прибуток. За І кв .2008 року (вх.№ 55531 від 05.05.2008 р.) та І півріччя 2008 року (вх. № 93890 від 08.08.2008 р.) комунальне підприємство подало ОСОБА_3 з прибуток підприємства та розрахунки, де самостійно в р. 21 задекларувало 14 070 грн. та 15 330 грн. (тобто, наростаючим підсумком 29 400 гн.).

ДПІ у Сихівському районі м. Львова проведено невиїзну документальну перевірку ЛК «Автотранспортне підприємство № 1»з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у декларації з податку на прибуток підприємств за І кв. та І півріччя 2008 року, про що складено акт від 30.09.2008 р. № 610/105/15-1/23884071.

Перевіркою встановлено порушення п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та Порядку заповнення декларацій з податку на прибуток підприємств, а саме підприємством ненараховано в декларації з податку на прибуток за І кв. 2008 р. та І півріччя 2008 р. в р. 20 «авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів»та не сплачено авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів в сумі 7 350 грн., дана сума підлягає донарахуванню.

За результатами перевірки винесено податкове повідомлення рішення № 0002571501/0 від 06.10.2008 р. на суму 22 050, 00 грн. ( 7 350 грн. основний платіж, 14 700 грн. штрафні санкції).

ЛК «Автотранспортне підприємство № 1»не погоджуючись з винесеним рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку.

За результатами адміністративного оскарження ДПА у Львівськійобласті рішенням № 13704/10/25-005/557 від 30.06.2009 р. «Про внесення змін до рішення від 29.04.2009 р. № 9083/10/25-005/557 про результати розгляду повторної скарги»скасувала податкове повідомлення рішення № 0002571501/0 від 06.10.2008 р. на суму 22 050 грн., та відповідно прийняті податкові повідомлення рішення № 0002571501/1 від 15.12.2008 р., № 0002571501/2 від 24.02.2009 р. в частині донарахування 3 517,50 грн. авансових внесків по податку на прибуток, в іншій частині податкове повідомлення рішення № 0002571501/0 від 06.10.2008 р. залишено без змін.

Позивач не погоджується з винесеними за результатами розгляду його скарг ДПА України податковими повідомленнями рішеннями, а саме від № 0002571501/0 від 06.10.2008 р., № 0002571501/1 від 15.12.2008 р., № 0002571501/2 від 24.02.2009 р., № 0002571501/3 від 13.05.2009 р.

Фактичні обставини справи сторони визнають. Спір виник що правомірності нарахування та сплати до бюджету авансових внесків з податку на прибуток, нарахованих на суму дивідендів та щодо відображення цих показників в ОСОБА_3.

Оцінюючи зазначені фактичні обставини та вирішуючи спір, Суд виходив з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Законом України N 2181 від 20.12.2000 р. «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(надалі Закон № 2181) та Законом України № 334/94-ВР від 28.12.1994 р. «Про оподаткування прибутку підприємств»(надалі - Закон № 334/94) , Порядком заповнення декларацій з податку на прибуток підприємств, затверджене наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003.

Відповідно до ст.61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. № 107-VІ, комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) відповідно до порядків і нормативів, які встановлюються відповідними радами. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2008 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств. Державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.

22.02.2002 року ІV сесією 5-го скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу № 567 «Про встановлення нормативів та затвердження Порядку відрахування господарськими організаціями, що належать до комунальної власності м. Львова, частини прибутку до загального фонду місцевого бюджету».

Пунктом 4 Порядку нарахування та сплати відрахувань частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до загального фонду бюджету м. Львова господарськими організаціями, що належать до комунальної власності, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 567 від 22.02.2007 р., відрахування підприємствами частки прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2007 р. у 2007 році здійснюється щоквартально у терміни, встановлені для сплати податку на прибуток і зараховуються на відповідні рахунки по обліку поступлень у загальний фонд місцевого бюджету, відкриті в органах державного казначейства. Частка прибутку за результати фінансово-господарської діяльності у 2006 р. сплачується одночасно з податком на прибуток за І кв.2007 р. (п.5 Порядку). Контроль за своєчасністю та повнотою сплати відрахувань частки прибутку підприємствами до бюджету покладено на ДПІ у м. Львові.

Згідно Додатку №1, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 567 від 22.02.2007 р., ЛК «Автотранспортне підприємство № 1»як комунальне підприємство включено до переліку підприємств, що здійснюють нарахування та сплату чистого прибутку, яка підлягає зарахуванню до загального фонду бюджету м. Львова.

Додатком № 2, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 567 від 22.02.2007 р., встановлено нормативи відрахувань частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до загального фонду бюджету м. Львова, господарськими організаціями, що належати до комунальної власності м. Львова, зокрема, для підприємств, видом діяльності яких є транспорт та звязок норматив відрахувань становить 30 %.

Разом з тим, VІІІ сесією V скликання Львівської міської ради від 10.01.2008 р. прийнято ухвалу № 51496 «Про міський бюджет м. Львова на 2008 рік», якою встановлено, що у 2008 році комунальні підприємства здійснюють відрахування частини прибутку до загального фонду міського бюджету в межах і відповідно до Порядку, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради № 567 від 22.02.2007 р. із змінами,затвердженими ухвалою Львівської міської ради від 25.10.2007 р. № 1152.

З аналізу наведених норм вбачається, що ЛК «Автотранспортне підприємство № 1»зобовязане нарахувати та сплачувати відрахування частини чистого прибутку (доходу) в розмірі 30 %, яка підлягає зарахуванню до загального фонду бюджету м. Львова.

Даний факт сторонами не заперечується. Однак, позивач в обґрунтування протиправності висновку податкового органу про вказане вище порушення, покликається на те, що сума, відображена ним в р.21 ОСОБА_3 є частиною чистого прибутку, сплаченого відповідно до ст.61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»та не може прирівнюватись до дивідендів. Також зазначає, що рішення про виплату дивідендів ним не приймалось.

Однак, Суд не погоджується з таким твердження позивача, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що в ОСОБА_3 по податку на прибуток за І кв. 2008 р. позивачем самостійно задекларовано такі показники: р.12 «нарахована сума податку»- 14 428; р.13 «зменшення нарахованої суми податку»(додаток К6) -0; р.14 «податкове зобовязання звітного періоду»- 14 428; р. 15 «сума нарахованого податку за попередній податковий період поточного року»- 0; р.17 «сума податку до сплати»- 14 428; р. 20 «авансові внески нараховані на суму дивідендів та прирівняні до них платежів»- 0; р.21 «дивіденди та прирівняні до них платежі, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами»- 0.

В ОСОБА_3 по податку на прибуток за І півріччя 2008 р. позивачем самостійно задекларовано наступні показники: р.12 «нарахована сума податку»- 47 609; р.13 «зменшення нарахованої суми податку»(додаток К6) - 0; р.14 «податкове зобов»язання звітного періоду»- 47 609; р. 15 «сума нарахованого податку за попередній податковий період поточного року»- 14 428; р.17 «сума податку до сплати»- 33 181; р. 20 «авансові внески нараховані на суму дивідендів та прирівняні до них платежів»- 0; р.21 «дивіденди та прирівняні до них платежі, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами»- 29 400.

Згідно поданого ЛК «Автотранспортне підприємство № 1» Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово господарської діяльності в 2007 році, частина чистого прибутку за звітний період 2007 з якого здійснюється відрахування становить 46 990 грн., а частина чистого прибутку що відраховується 14 070 грн., а частина чистого прибутку, що підлягає сплаті 14 070 грн.

Згідно Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово господарської діяльності в 2008 році, частина чистого прибутку за звітний період 2008 р. з якого здійснюється відрахування становить 98 000 грн., а частина чистого прибутку що відраховується 29 400 грн., частина прибутку нарахована за попередній звітний період 2008 р. 14 070 грн., а частина чистого прибутку, що підлягає сплаті 15 330 грн. (29 400-14 070=15 330).

Відповідно до картки особового рахунку платника за платежем частина прибутку господарських організацій, що виплачується до бюджету, 20.05.2008 р. проведено нарахування в сумі 14 070 грн., яка була погашена платником за рахунок переплати; 11.08.2008 р. проведено сплату податкового зобов»язання, визначеного платником згідно платіжного доручення № 64 від 11.08.2008 р. в сумі 15 330 грн. Сума погашена 19.08.2008 р. за рахунок переплати.

З наведених показників з податку на прибуток вбачається, що і І кв.2008 р., і в І півріччі 2008 р. (наростаючим підсумком) підприємство відображало в р. 21 ОСОБА_3 суму дивідендів та прирівняних до них платежів, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, відповідно 14 070 та 29 400. Разом з тим, сума в р.21 ним не відображалась.

Відповідно до п.1.9. ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що ЛК «Автотранспортне підприємство № 1», як комунальне підприємство, здійснювало на користь бюджету м. Львова платіж, повязаний з розподілом частини свого прибутку. Тому відрахування частки прибутку, що зараховується до відповідного місцевого бюджету, в розумінні п.1.9. ст.1 Закону № 334/94, є дивідендами.

Відтак твердження позивача, про те, що сплачена до бюджету частина чистого прибутку не є дивідендами, та про те, що відповідне рішення про їх сплату не приймалась є необґрунтованим.

Щодо правильності заповнення позивачем ОСОБА_3 по податку на прибуток, зокрема р. 20 «авансові внески нараховані на суму дивідендів та прирівняні до них платежів», то Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до Порядку заповнення декларацій з податку на прибуток підприємств, затверджене наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003., при заповненні р. 20 слід керуватись положеннями п.п. 7.8.2. п.7 ст.8 Закону № 334/94

Пунктом 7.8 ст.7 Закон № 334/94 визначено порядок оподаткування дивідендів. Так п.п. 7.8.2. п.7 ст.8 вказаного Закону передбачено, що крім випадків, передбачених підпунктом 7.8.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про

виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.

Відповідно до п.п.7.8.3. п.7.8 ст.7 цього ж Закону платник податку - емітент корпоративних прав, державне некорпоратизоване, казенне чи комунальне підприємство зменшує суму нарахованого податку на прибуток звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку із нарахуванням дивідендів згідно з підпунктом 7.8.2 цього пункту.

Відображення нарахування частини прибутку (доходу), що сплачується до бюджету господарськими організаціями, здійснюється в р.21 декларації з податку на прибуток підприємства. Поряд з цим підприємствами сплачується авансовий внесок з податку на прибуток з подальшим його відображенням у р.20 декларації з податку на прибуток підприємства та в р.13.7 додатка К6 до декларації.

Отже, не відображення платником відповідної суми в р.20 ОСОБА_3 є порушення вимог щодо її заповнення.

Разом з тим, на думку позивача, задекларована та сплачена ним до бюджету сума відрахувань чистого прибутку за І півріччя 2008 р. ніяким чином не призвела до заниження зобов»язань по податку на прибуток.

Однак, Суд враховує ту обставину, що авансовий внесок (сума якого повинна відображатись в р.20 та р.13.7 Додатка К6) вноситься до/або одночасно з виплатою дивідендів (сума яких відображається в р.21). Тому відповідні суми авансових внесків не надійшли до бюджету, що не пов»язано з заниженням податкового зобов»язання платника податків.

Відповідно до п.16.13. ст.16 Закону № 334/94 відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку на доходи громадян, сум внесків на соціальні заходи, податків, зазначених у пункті 7.8, пункті 10.2 та статті 13 цього Закону, несуть платники податку, які провадять відповідні виплати. Перерахування податків, зазначених в пункті 7.8 та статті 13, здійснюється до/або разом із здійсненням таких виплат.

Відповідно до п.п 17.1.9. п.17.1 ст.17 Закону 2181-ІІ У разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без

попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового

платежу). Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.

У ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Цей обовязок є частиною публічного порядку. Тому дії, що вчиняються з метою порушення цього обовязку, спрямовані на не сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств, є такими, що порушують публічний порядок. З цих підстав Суд вважає обґрунтованим висновок податкового органу про порушення платником п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»

Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 КАС України, Суд вважає, що такі були прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин Суд вважає, що вимоги є необґрунтованими, а у позові слід відмовити повністю.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.

Керуючись ст. ст. 17-19, 86, 94, 160-163 КАС України, Суд

п о с т а н о в и в :

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 30.04.2010 року.

Суддя (підпис) В.М. Сакалош

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Сакалош